Między Polską a Niemcami. Weryfikacja narodowościowa i jej n

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Zadaniem pracy jest całościowe przedstawienie procesu weryfikacji narodowościowej na terenie polskiej części byłych Prus Wschodnich w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej na tle ówczesnych przemian gospodarczych, społecznych i politycznych. Przyjęcie roku za datę początkową wydaje się oczywiste. Warmia, Mazury i Powiśle zostały wtedy przyłączone do Polski. Problem nadania praw obywatelskich Powiślanom, Warmiakom i Mazurom na drodze weryfikacji narodowościowej pojawił się natychmiast wraz z obejmowaniem zarządu nad tymi terenami w kwietniu r. W prezentowanym opracowaniu autor wskazuje na wielopłaszczyznowe źródła tragedii społecznej na byłym obszarze wschodniopruskim. Złożyły się na nią nie tylko tzw. przyczyny obiektywne, niezależne, jak dziedzictwo psychiczne dramatu okupacji wśród ludności tubylczej i napływowej, zniszczenia wojenne i konieczność szybkiego zasiedlenia nowonabytych ziem odzyskanych , ale również subiektywne, zależne od polityki centralnych władz partyjnych i państwowych oraz władz szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Andrzej | 2012-07-20