rozwińzwiń

Na drodze stał Kołobrzeg

Okładka książki Na drodze stał Kołobrzeg Alojzy Sroga
Okładka książki Na drodze stał Kołobrzeg
Alojzy Sroga Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
794 str. 13 godz. 14 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
794
Czas czytania
13 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8311063575
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
259
255

Na półkach:

Ciąg dalszy tropienia historii Kołobrzegu. Tym razem relacja z polskiej strony. W dodatku autor walczył o miasto, nim został ranny i odesłany do szpitala.
Oczywiście, ta kronika osiemnastu dni walki wygląda zupełnie inaczej, niż w niedawno czytanej książce Niemca, Johannesa Voelkera. To zrozumiałe. Zresztą Alojzy Sroga znał jego relację, czerpał z niej informacje o tym, co się działo wśród obrońców Kolbergu. Napisał solidną objętościowo kronikę, dzień po dniu, godzina po godzinie. Opierał się na własnych obserwacjach oraz relacjach żołnierzy z polskich oddziałów i obfitej dokumentacji. Książka ma styl opowieści trochę frantowskiej i nie pomijając grozy tamtych dni oraz rzetelności kronikarskiej - przede wszystkim upamiętnia bohaterów - znękanych, zmęczonych, lecz prących naprzód żołnierzy, by wyzwolić polski Kołobrzeg i dotrzeć do polskiego morza. Oczywiście, trzeba sobie zdawać sprawę, w jakich czasach książka powstała. Jednak dzisiaj widać w kilku miejscach, jak autor starał się przemycić coś więcej, niż obowiązujący wówczas sposób mówienia o tej wojnie, o tym boju i ludziach w nim uczestniczących.
Z tych kart wyziera także groza wojny, obecna stale śmierć, tragedie ludzi. Jak podaje, znaczna większość walczących to ludzie w wieku ok.20 lat, czterdziestolatek nazywany był dziadkiem.
Rozprawia się także z obrazem komendanta Fullriedego budowanym po wojnie w Niemczech. Jego zdaniem na posterunek z rozkazem bicia się do ostatniego żołnierza został tam wysłany bezwzględny wojskowy, za nic mający ludność cywilną i uchodźców z całej okolicy. Ewakuował głównie rodziny notabli kołobrzeskich i częściowo wojsko. Oraz siebie. Dopiero pod koniec, gdy już klęska była widoczna gołym okiem - podobno wspomniał obrońcom, że dwukrotnie otrzymał od Polaków (i podobno od Rosjan) propozycje kapitulacji. I nawet nie odpowiedział. No, ale był też żołnierzem...
Jak tam naprawdę było? Pewnie trochę tak i trochę tak... Może jednak to Alojzy Sroga ma rację, wyliczając, iż miasta broniło ok.12000 Niemców a nie cieniutkie 3 tysiące? Policzył jeńców oraz zabitych i nie wychodziło mu inaczej.
Książka zawiera listę jednostek wojskowych biorących udział w bitwie - polskich i radzieckich, listę poległych, zmarłych z ran i zaginionych oraz dalsze losy ponad pięciuset żołnierzy, o których szerzej wspomina.

Ciąg dalszy tropienia historii Kołobrzegu. Tym razem relacja z polskiej strony. W dodatku autor walczył o miasto, nim został ranny i odesłany do szpitala.
Oczywiście, ta kronika osiemnastu dni walki wygląda zupełnie inaczej, niż w niedawno czytanej książce Niemca, Johannesa Voelkera. To zrozumiałe. Zresztą Alojzy Sroga znał jego relację, czerpał z niej informacje o tym, co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    3
  • Historia
    2
  • 0. Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Biograficzne, historia
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na drodze stał Kołobrzeg


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne