Wiersze wybrane

Wydawnictwo: A K. Krynicka
poezja

Nowy, najpełniejszy wybór utworów Wisławy Szymborskiej, od wczesnych wierszy z nie wydanego w 1945 roku zbioru po sześć wierszy, które weszły do jej tomu Chwila (2002). Książka zawiera również odczyt noblowski Poeta i świat. Autorka, zastanawiając się w nim nad zadziwiającym teatrem świata, stwierdza, że &w języku poezji, gdzie każde słowo się waży, nic już zwyczajne i normalne nie jest. Żaden kamień i żadna nad nim chmura. Żaden dzień i żadna po nim noc. A nade wszystko żadne niczyje na tym świecie istnienie&. Poetka powołuje do nowego istnienia przedmioty i podmioty swoich obserwacji. Wszystko co napotyka jej wzrok odrealnia się, by pełniej odżyć w wyobraźni, którą rządzą zachwyt i niepewność, będące uczuciami wkomponowanymi w istotę bycia na ziemi.&

Hamlet | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Nie napiszę tutaj nic, ponieważ gdybym chciał oddać w pełni wspaniałość wierszy Wisławy Szymborskiej, musiałbym przepisać je tutaj w słowo w słowo. Niby zaznaczam, że przeczytane, ale będę do nich wracał wielokrotnie. Już na zawsze pozostaną ze mną.

Aleksandra | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Jeszcze nigdy w dłoniach nie miałam myśli tak przepięknie ubranych w słowa, z których to żadne nie zwietrzało zbędnymi frazesami czy śmiesznymi próbami uwzniośleń, które tylko sprowadzałyby je boleśnie na ziemię głupoty.

Czytam to raz po raz i jeszcze raz, a i tak Słowa Wisławy Szymborskiej wciąż zaskakują mnie na nowo.

kalla | 2012-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2012

Niektórzy lubią poezję
„Niektórzy, czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.(...)"
To ja chyba jestem w tej "mniejszości" Pani Wisławo...

Aż zal odłożyć te wiersze na półkę "przeczytane", zwłaszcza, że wciąż do nich wracam...

Martyna | 2011-11-02
Przeczytana: 2011 rok

Otwieram ten tom na chybił trafił zawsze, gdy potrzebuję rady. I niemal zawsze ją znajduję.

aga | 2013-12-02

Nic dodać. Nazwisko mówi samo za siebie.

Karina | 2015-02-06

Praktycznie cała twórczość Szymborskiej w jednej książce. Idealnie.

Scheidt | 2013-10-04
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2013
Karolina | 2011-07-19

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej utwory i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.Boli bardzo ,że to już ostatnie wiersze.Odchodzi elita inteligencji,ludzi mądrych i dobrych,zostaje i szerzy się tylko plebs.

Selene | 2014-09-11
Przeczytana: 2010 rok

Czytam poezję, żeby odkrywać siebie, bo często nie potrafię wyrazić czegoś, co widzę lub czuję słowami. Zazdroszczę poetom, oni potrafią.

"A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy."

Pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

W sobotę, 16 listopada, po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej – otrzymali ją ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz. Organizatorem konkursu jest fundacja ustanowiona na mocy testamentu zmarłej w ubiegłym roku noblistki.