Pustynia

Tłumaczenie: Teresa Tomczyńska
Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
El desierto

Powieść, która podejmuje niezwykle trudne problemy rozliczenia się z dyktaturą Pinocheta oraz współodpowiedzialności społeczeństwa za zbrodnie systemu, fascynacji złem i mechanizmami władzy. Laura, sędzia i główna bohaterka powieści, powraca do ojczyzny Chile, do miejsc budzących wspomnienia przeszłości. Powieść zdobyła Premio de Novela La Nación-Sudamericana (Nagrodę La Nación za Powieść...

Powieść zdobyła Premio de Novela La Nación-Sudamericana (Nagrodę La Nación za Powieść Południowoamerykańską) Laura, czterdziestoletnia prawniczka, mieszka i robi karierę naukową w Berlinie. Za namową córki postanawia wrócić do Chile, do rodzinnego miasteczka, aby zmierzyć się z widmami dramatycznej przeszłości. Dwadzieścia lat wcześniej, tuż przed dojściem do władzy Pinocheta, Laura, wówczas młoda mężatka, rozpoczynała błyskotliwą karierę jako najmłodsza w historii kraju sędzia. Nowe rządy wpłynęły na sposób sprawowania przez nią urzędu, jej męża zaś, początkującego dziennikarza, podobnie jak większość społeczeństwa, zmusiły do upokarzającego przemilczania faktów, również na temat tego, że w pobliżu miasteczka powstał obóz karny, gdzie dopuszczano się strasznych czynów.

Książkowo_czyta | 2012-01-05
Na półkach: Pudło_5, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Książka choć z całą pewnością do łatwych nie należy niewątpliwie zasługuje na uwagę. Opowiada ona historię Laury, która w pewnym sensie zmotywowana przez córkę dąży do rozliczenia się z własną traumatyczną przeszłością. Powieść ta jest niesamowitym studium ogromnie trudnego i powolnego procesu wybaczania samemu sobie oraz oczyszczania się poprzez powrót do odrzucanych latami wspomnień.
Ukazuje także, iż bardzo wiele życiowych wyborów, jak również sytuacji, w których się znajdujemy nie jest tak prostych ani jednoznacznych jak mogłoby się to początkowo wydawać...

minbeat | 2012-10-07
Przeczytana: 06 października 2012

To nie jest książka na jeden wieczór i nie czyta się jej łatwo. Trzeba poświęcić dużo czasu żeby zrozumieć Laurę i jej odpowiedź na pytanie "gdzie byłaś", bo książka opowiada historię Laury powoli i stopniowo, a wydarzenia sprzed dwudziestu lat mieszają się z tym co dzieje się teraz, ponieważ teraźniejszość uzupełnia i wyjaśnia przeszłość.

Serinne | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Bardzo dobra, ale wymaga skupienia. Każdy szczegół jest istotny.

iwona | 2013-01-04
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Trudna literatura, ale odnajduję w niej wiele ciekawych myśli, poczytamy zobaczymy...

Oj ciężko było...Ogólnie to książka nie powaliła mnie, nie wzruszyła, wręcz zirytowała. Piękne metafory i opisy służyły chyba za wypełniacze treści.

4wymiar | 2011-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

początkowo historia wydawała się fajna, choć napisana w sposób dla mnie trudny. ostatnie sto stron przeleciałam tylko wzrokiem. jednak były w niej dwie, trzy dobre myśli.

"Pustynia" to książka o poczuciu sprawiedliwości.

AnnaMJ | 2014-12-17
Katarzyna | 2014-08-19