Geniusz Aleksandra Wielkiego

historyczna

Autor przystępnie przedstawia wyniki dziesięcioletnich badań nad losami Aleksandra Wielkiego, którego uważa za wielkiego i światłego polityka, zamierzającego zjednoczyć skłóconych Greków i narody Azji pod oświeconymi rządami władcy szanującego miejscowe prawa i obyczaje.

Elevander | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Już sam tytuł tej książki wyraźnie ukazuje stosunek Autora do głównego bohatera. Tak jak w przypadku biografii Filipa, tak samo tutaj Hammond nie ukrywa swej fascynacji Aleksandrem i przedstawia go nie tylko jako wybitnego wodza i polityka, ale także jako niosącego - chciałoby się rzecz - "oświaty kaganek" ludom Azji. Książka ta powstała już pod koniec życia Hammonda, toteż cechuje ją to, co cechuje wiele takich późnych prac, także wybitnych badaczy, a więc skłonność do nadmiernych uproszczeń i przywiązanie do dawno przyjętych tez (choćby zostały one przez innych historyków obalone, jak w tym przypadku). O ile w "Filipie Macedońskim" nie było to aż tak widoczne, to w "Geniuszu Aleksandra Wielkiego" już bardzo wyraźnie. Sama książka jest oczywiście napisana dobrze i interesująco, niemniej pod względem szczegółowości wypada gorzej niż inne dostępne polskiemu czytelnikowi publikacje o wielkim Macedończyku. Można powiedzieć quot capita, tot sententiae, ale w przypadku Hammonda...

Twój_Ukochany | 2014-12-20
| 2014-05-15