Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
komiksy
skun

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wkp | 2018-12-05

BARANOWSKI POWRACA

Tadeusz Baranowski to jeden z najbardziej znanych i przy okazji lubianych polskich twórców komiksowych. Ba, powiedzieć, że to prawdziwa legenda nie byłoby przesadą, bo chociaż debiutował dopiero w roku 1980, stanowi jeden z filarów rodzimych opowieści obrazkowych i po dziś dzień jest wielką inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców (i nie tylko, skoro powstało wydawnictwo Ongrys, noszące imię jednego z bohaterów jego prac). Teraz w ręce czytelników trafia wznowienie jego pierwszego dzieła, kultowego albumu Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa, gdzie swój początek mają wszystkie najsłynniejsze pomysły i dzieła autora. A wszystko to w pięknie wydanym tomie, uzupełnionym o świetne dodatki.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się zawartości. Na Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa to nie powieść graficzna. Na tom składają się tak naprawdę dwa komiksy, a każdy z nich jest na dodatek zbiorem jednostronicowych humoresek, układających się w większą całość....

Jeden z moich ulubionych komiksów "ever"!

Ledarg1916 | 2016-05-26

Czytając jako dziecko, byłem zachwycony, czytając jako dorosły (no, przynajmniej z racji wieku dorosły...:-)) to już w ogóle uległem magii tego absurdalnego komiksu! Uwielbiam taki humor, toż to niemal Monty Python w polskiej wersji komiksowej:-) Autor wykonał kawał dobrej roboty. Kiedyś to były komiksy...

Nathanael | 2015-03-16

świetne, świetne, świetne

modli | 2014-10-04

Doskonały komiks humorystyczny pełny wspaniałych gier słownych i zabaw formą komiksu. Każda strona to nowy epizod i przygoda, dzięki czemu nie nudzi się ani przez chwilę. Jeden z najdoskonalszych polskich komiksów, jakie kiedykolwiek powstały.

Wkp | 2014-06-24

Zbiór dwóch kultowych komiksów, którymi zadebiutował ?Tadeusz Baranowski.

W pierwszym, "W pustyni i w paszczy", dwaj podróżnicy, Kudłaczek i Bąbelek, przeżywają absolutnie nielogiczne przygody, kiedy połyka ich wieloryb, obficie w środku zaludniony.
W drugim, "Co w kaloryferze piszczy", legendarny Orient Man, przeżywa wiele nielogicznych przygód, kiedy źle naprawia kaloryfer Eskimosa, przez co jego właściciel tropi Orient Mana przez kolejne strony komiksu...

Oto komiks legenda. Legenda absurdalnego humory przekraczającego wszelkie granice logiki. Nie do końca udana - w końcu to debiut dopiero - ale nadal dobra i kładąca podwaliny pod cały tego typu humor, pojawiający się w polskim komiksie.

Znać po prostu trzeba.

Polecam.

Aleksander | 2014-02-03
Przeczytana: 01 lutego 2014

czadowa książka polecam czytelnikom książek.książka jest dość śmieszna,wesoła i ma fajną rysunkowość

6-7 XI 2013

Nie tak dobra jak "woda sodowa", ale lepsza niż fruwaczki. Myślałam, że nie polubię Orient-mena, ale jego rozmowa z Magister Wróżką była świetna ;) No i tęskniłam za Bąbelkiem i Kudłaczkiem.

Wybitny komiks. Zaskakująca i zwariowana fabuła. Chwile przeznaczone na jego lekturę, to wspaniała zabawa i nieschodzący z twarzy uśmiech. :)