retro

Rok 1900. Przełom wieków. W Kaliszu trwają przygotowania do wystawy archeologicznej. Tuż przed jej otwarciem dochodzi jednak do kradzieży kufra z cennymi dokumentami i brutalnego podwójnego morderstwa. A to dopiero początek serii makabrycznych zbrodni... Do akcji wkracza policmajster Jan Poraj, któremu w sukurs przychodzi niezawodny duet: dr Zaif i agent do specjalnych poruczeń Jezierski. Cała...

Do akcji wkracza policmajster Jan Poraj, któremu w sukurs przychodzi niezawodny duet: dr Zaif i agent do specjalnych poruczeń Jezierski. Cała trójka musi rozwikłać motywy zabójstw, odnaleźć morderców, a w trakcie dochodzenia odkrywa sekret pewnej zacnej rodziny.
Ostatnie śledztwo zamyka poświęconą dziewiętnastowiecznemu Kaliszowi trylogię Calisia, której kolejne części (Strażnik skarbu, Dom śmierci) nie tylko bawią zagadkami kryminalnymi, ale dają też Czytelnikowi okazję, by zapoznać się z historią i kulturą miasta.

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl

źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl

Wioleta Sadowska | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

"Ludzie wszędzie są jednacy, trochę dobrzy, trochę źli, a od czasu do czasu pojawia się wśród nich prawdziwy potwór, niczym wilk pomiędzy owcami".

Zgłębianie zagadki kryminalnej w połączeniu z ciekawym przedstawieniem historii i kultury określonego regionu to elementy, jakich nie może zabraknąć w dobrym kryminale retro. Zdaje sobie z tego sprawę z pewnością Aneta Ponomarenko, której kolejna książka to klimat retro w pełnym tego słowa znaczeniu. "Ostatnie śledztwo" ku mojemu niezadowoleniu niestety zamyka trylogię "Calisia" poświęconą dziewiętnastowiecznemu Kaliszowi.

Aneto Ponomarenko to pochodząca z Kalisza, a obecnie mieszkająca w Warszawie, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka jest wieczną optymistką, której pasję stanowią czytanie oraz muzyka. Nie znosi głupoty i braku poczucia humoru, w domu opiekuje się dwoma kotami.

Rok 1900, w Kaliszu przygotowywana jest wystawa archeologiczna. Przed jej uroczystym otwarciem jednak dochodzi do kradzieży...

Książkowo_czyta | 2018-03-01
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Po kryminały sięgam raczej rzadko, ale jak widzicie jednak czasami się to zdarza. „Ostatnie śledztwo”, o którym chcę dziś napisać kilka słów jest trzecią częścią cyklu „Calisia”. Mimo, że nie znam poprzednich części czytając tę bez problemu odnalazłam się w prezentowanej przez autorkę historii.

Aneta Ponomarenko zabiera czytelników do Kalisza u schyłku XIX wieku, gdzie na dniach ma odbyć się wystawa archeologiczna. Całe miasto i okolica ekscytują się tym wielkim wydarzeniem, jednakże w przededniu otwarcia wystawy dochodzi do kradzieży ważnych dokumentów oraz dwóch zabójstw, które to wydarzenia kładą się cieniem na nadchodzącej ekspozycji.

Działania wiodące w kierunku rozwikłania tych mrocznych wydarzeń podejmują: policmajster Jan Poraj, doktor Jakub Zajf oraz agent do specjalnych poruczeń Walery Jezierski.
W toku prowadzonego przez nich postępowania natrafiają oni nie tylko na rodzinną tajemnicę, lecz także dostrzegają, iż ktoś ewidentnie cały czas stara się o to, aby zmylić im...

Jadwiga | 2018-06-30

Wspaniałe zakończenie trylogii "Calisia"!
Moje miasto z XIX w. jest dla mnie głównym bohaterem powieści.
"Pobocznych" też bardzo polubiłam i z przyjemnością śledziłam ich poczynania w życiu prywatnym i zawodowym.
Aneta Ponomarenko po mistrzowsku połączyła wątki historyczne z fikcyjnymi morderstwami,które miały bardzo ciekawą otoczkę.
Ówczesny język i panujące obyczaje zasługują na uwagę czytelnika.
Moją miały i mają. Aż żal,że teraz takie spłycenie językowe i zwyczajowe.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-12-02

„Ostatnie śledztwo” to już niestety ostatni, trzeci tom cyklu kryminalnego „Calisia” autorstwa Anety Ponomarenko.” Akcja powieści rozgrywa się oczywiście w Kaliszu, tym razem w 1900 r. Dwanaście lat wcześniej w tym samym mieście znakomity lekarz Jakub Zaif oraz policyjny agent do specjalnych poruczeń Walery Jezierski rozwiązali wspólnie sprawę kilku morderstw, zyskując tym samym szacunek i podziw mieszkańców stolicy guberni.

I tym razem na duet nieco starszych już „detektywów” czeka do rozwikłania niezwykle trudna zagadka. Przed otwarciem wystawy zabytków archeologicznych i sztuk pięknych, którym to wydarzeniem żyje cała społeczność Kalisza, ktoś włamuje się do magazynów ze zbiorami. W magazynach znajduje się wiele cennych eksponatów udostępnionych przez miejscowych kolekcjonerów. Ginie pilnujący zbiorów stróż. W sąsiedniej uliczce zostają znalezione zwłoki żebraka. Kaliscy policjanci są przekonani, że te dwie zbrodnie nie są zwykłym zbiegiem okoliczności.

Więcej...

Redaktor_na_Tropie | 2015-04-20
Przeczytana: kwiecień 2015

Kopalnia wiedzy w staroświeckim kostiumie

Rodzimy kryminał retro ma się w Polsce bardzo dobrze. Lublin ma Marcina Wrońskiego, Wrocław – Marka Krajewskiego, Poznań – Ryszarda Ćwirleja, a Agnieszka Krawczyk po zakończeniu obyczajowej trylogii obiecuje wrócić do krakusa Artura Załuskiego. Każde z tych nazwisk jest obietnicą dostarczenia odbiorcy zarówno inteligentnej rozrywki, jak i przybliżenia mu faktów z barwnej, choć niewesołej historii ojczyzny. Jednak mimo rozrywkowego charakteru tego rodzaju prozy, z pewnością nie jest ona łatwym kawałkiem chleba. Wszak autor kryminałów retro winien nie tylko obmyślić niebanalną intrygę, lecz także przekopać archiwa w celu wiarygodnego umoszczenia swoich fikcyjnych – a nierzadko również historycznych – bohaterów w realiach obyczajowych, politycznych i architektonicznych sprzed dziesiątków lat. Aneta Ponomarenko, która w 2012 roku we wspomnianym gatunku zaczęła reprezentować miasto Kalisz, oddając w ręce czytelnika ostatnią odsłonę Trylogii...

Olga | 2018-05-04

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, ten cykl też. Książka interesująca jak 2 poprzednie z serii.

wolfik | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Książka mnie nie wciągnęła. Owszem zaciekawiła ale nie wciągnęła.

M-E | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 maja 2016

Wersja skrócona: chyba najmilsza niespodzianka książkowa w tym roku! (piszę 13 maja)

Wersja pełna:
Książkę (ebook, żeby być precyzyjnym) uzyskałem w trakcie promocji urodzinowej jednej z księgarni internetowych (była za darmo jednego dnia a może wieczoru, nie pamiętam). I sobie leżała, czekając na swój czas. Jakiś czas temu nawet zacząłem czytać, dotarłem do 30-40 strony i odłożyłem na półkę, bo wpadła w ręce bardziej priorytetowa książka. I tak sobie "Ostatnie śledztwo" leżało, leżało, czytałem kolejne książki i nawet zapomniałem o sprawie.
Aż tu nagle stwierdziłem, że spróbuję ponownie. Zacząłem i "wsiąknąłem".
Kalisz w roku 1900 w opisie pani Anety Ponomarenko narysowany jest bardzo żywo, wręcz czuć atmosferę zbliżającej się wystawy archeologicznej.
Chyba pierwszy raz widziałem powieść, w której niektóre przypisy miały ponad 1 stronę na moim czytniku, a dosłownie urzekły mnie przypisy z zupełnie pobocznymi (ale jakże ciekawymi) informacjami np. o innych kawiarniach godnych...

Adriana | 2018-07-08

Bardzo fajnie napisana książka. Wciągająca.

mdj1 | 2018-01-13
Przeczytana: 03 lutego 2017