Drzewo różane

Wydawnictwo: RW2010
powieść

Ona straciła dziecko, on - cały świat. Ona - zwykła dziewczyna koło trzydziestki, która po poronieniu nie może wrócić do równowagi; on - stary Żyd, który po latach emigracji w Ameryce, gdzie odnalazł kruchy spokój, wraca do miasta swego dzieciństwa, by uświetnić otwarcie obserwatorium astronomicznego w dawnej wieży ciśnień. Jest również ten trzeci - jej mąż, dziennikarz prowincjonalnej gazety z niespełnionymi literackimi ambicjami, któremu szef pewnego dnia zleca zrobienie relacji z uroczystości w wieży. Całą trójkę łączy ból utraty i każde z nich na swój sposób stara się z nią uporać. Co wyniknie z ich spotkania?

Niemniej istotnym zbiorowym bohaterem jest miasteczko, w którym, niczym na scenie, krzyżują się ich losy. Nie jest to jednak ani powieść o małżeńskiej tragedii, ani o piętnie Holokaustu. Jej fabuła została zbudowana z kilku pięter, znaczenia zapętlają się, tworząc niekiedy ryzykowne sploty. Próżno tu szukać łatwych pocieszeń czy krzepiącego morału.

źródło opisu: http://www.rw2010.pl

źródło okładki: http://www.rw2010.pl

Anna | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Nie jest to łatwa książka; mnóstwo w niej emocji, traumatycznych przeżyć, z którymi bohaterowie starają się uporać. Wiele jest też w niej odniesień do kosmologii i astrofizyki, filozoficznych rozważań o ludzkich losach i wpływu na ich bieg niezależnych zdarzeń, trudnych do przewidzenia.

Jak stwierdza sam autor, głównym bohaterem książki jest małe mazowieckie miasteczko Cisów, napiętnowane swoją historią, w którym krzyżują się losy centralnych postaci powieści. Paulina - trzydziestolatka, która straciła ciążę i wiszące nad nią poczucie pustki; jej mąż - Bartek, niespełniony pisarz oraz On - Philip Rosen, osiemdziesięcioletni Żyd, który po latach przyjeżdża do rodzinnej miejscowości, gdzie spaleni przez Niemców zginęli jego rodzice. Czy wszyscy zdołają się uporać z ciążącą wciąż nad nimi przeszłością? Czy próba oczyszczenia się, uwolnienia od cierpienia, tłumionych emocji, traumatycznych wspomnień powiedzie się?

"Trzeba uwolnić się od cienia. Trzeba się od siebie zdystansować, by...

variusana | 2015-12-15

Umarli rzucają cień. Paulina mimo terapii nie potrafi pogodzić się ze stratą ciąży. Wmawia sobie że mąż nie chciał tego dziecka. Do tego nachodzą ją wspomnienia trudnego dzieciństwa oraz więzi z patologiczną rodziną. Bohaterowie próbują żyć normalnie jednak upiory przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Philip jako starzec odwiedza Polskę, miejsce w którym spalono jego rodziców, Żydów podczas wojny. Czym to się skończy?

Katarzyna Sokołowska | 2018-05-01
ela1912 | 2018-02-03