Treny

Okładka książki Treny Jan Kochanowski
Okładka książki Treny
Jan Kochanowski Wydawnictwo: M. Kot Seria: Biblioteka arcydzieł poezji i prozy klasyka
40 str. 40 min.
klasyka
Biblioteka arcydzieł poezji i prozy
M. Kot
1948-01-01
1948-01-01
40 min.
poezja polska

Fajny podcast do spania na lekcji

Fajny podcast do spania na lekcji

Zabawnie jest oceniać taki pomnik polskiej literatury jak Treny. No niech tam, powiedzmy, że oceniam poza kontekstem historyczno-literackim. Także poza formą, która jest majstersztykiem sama w sobie, pamiętamy ze szkoły: jednocześnie kultywuje tu Kochanowski tradycję antyczną (forma trenów) jak i nowocześnie ją przełamuje (bo poświęca je zmarłej dziewczynce, a nie wielkim bohaterom). Wszystko to na bok. Chodzi tu o siłę samego tekstu, ktory po 500 niemal latach nadal robi wrażenie. Przede wszystkim jako krytyka stoicyzmu, który, jak to wynika z Trenów, nie wytrzymuje praktycznej próby jaką jest spadające na człowieka nieszczęście, zwłaszcza śmierć bliskiej osoby.

Dla mnie prawie ideał.

Dla mnie prawie ideał.

Przejmująca liryka, czas i język nie ma znaczenia, istotne są wyzierające z każdego słowa emocje.

Nie przepadam za poezją, jednakże przyznaję szczerze, że "Treny" Kochanowskiego są wybitne. Smutne i bardzo osobiste.

Szczerze? Wybitne. Bywają ciężkie w zrozumieniu, ale to poezja na bardzo wysokim poziomie i emocjonalna. Dobrze się to omawiało.

POLECAM!
Mój wykładowca z historii literatury mawiał, że "Treny" należy przeczytać co najmniej raz w roku.
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.
Moje opinie o literaturze, muzyce i filmie są w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.

Wspaniałe utwory, których piękno docenia się będąc dorosłym człowiekiem, który zna wartość życia i ból żałoby, śmierci najbliższych. Polecam.

Nie odkryję niczego nowego swoją notatką, kto jednak jest w stanie to zrobić, gdy mowa o dziele XVI-wiecznym? Bardzo łatwo jest utożsamić się z Kochanowskim gdy choć raz w życiu straciło się bliską osobę. W życiu nie powiedziałabym, że na przestrzeni 10 lat będę w stanie zrozumieć to dzieło o wiele mocniej.

Oj płakało się razem z Panem Janem z Czarnolasu. Poezja przemawiająca do wyobraźni. I tak autor piórem zapieczętował sobie miejsce w historii.

• Lektury
  • Poezja