Wędrowny sokół

Czarne
2015-02-04
2015-02-04
Hanna Pustuła-Lewicka
Iran Pakistan Afganistan dojrzewanie życie wędrówka literatura pakistańska proza współczesna

Koniec świata nomadów

Atutem książki jest umiejscowienie akcji poza kręgiem codziennych zainteresowań, wśród pustyń i gór Iranu, Pakistanu, Afganistanu. Bohaterem jest młody mężczyzna, który przemieszczając się prowadzi spokojną obserwację mieszkańców i koczowników tych ziem, ich trudną codzienność i obyczaje. Chociaż autor również pochodzi z tych ziem i kultury, to jego wrażliwość przemawia do europejskiego czytelnika. Wydaje mi się że mimo wszystkich trudności i bolesnych obserwacji, dla Wędrownego Sokoła jest nadzieja. Ciekawa książka, dobrze się czyta.

Oryginalnie napisana. Jest główny bohater, a tak jakby go nie było - jego postać przelata się przez niektóre rozdziały, tak jak pozostałe postacie. Poza oczywistymi prawdami, które znamy z ogólnej historii i obyczajowości rejonu Afganistan, Pakistan - nic nowego się jednak nie dowiemy. Do niczego ta książka nas nie przekona, niczego nie rozjaśni.

Ciekawa, dobrze napisana historia .

Ciekawa, dobrze napisana historia .

Lubię ciekawe opowieści o dalekich krainach i ludach, lubię czytać o skomplikowanym i niepojętym świecie arabskim, ale ta książka mnie rozczarowała.

Ciekawie opisane są różne ludy zamieszkujące tereny górskie nazwijmy to pogranicza Pakistanu, Afganistanu i innych krajów i gdyby o tym miała być książka to byłoby ok, ale wplecenie historii jednego człowieka, który niby wędrował po tych krainach od tragicznej maleńkości po wiek dojrzały powoduje że książka niestety ale osobiście dla mnie jest praktycznie o niczym (niby wędrował... dlaczego pisze niby? bo jak inaczej powiedzieć skoro po prostu tak musiał, a wędrówka dla mnie jest dobrowolna, a nie w pogoni za czymś co pozwoli przeżyć).
Jeśli miałbym oceniać tylko tło tej książki to jest ciekawe, brutalne, ale ciekawe ale jak oceniać całość to jest to słabe i do mnie nie przemawia.

„Wędrowny sokół” to książka, którą Jamil Ahmad napisał w wieku 79 lat. Jest to jedyna pozycja w jego dorobku i tak już pozostanie, ponieważ autor zmarł w 2014 roku. Nie jest to książka prosta, lekka i przyjemna. Przedstawia niełatwe i niepewne losy ludności zamieszkującej regiony Iranu, Pakistanu i Afganistanu. Ludności, która każdego dnia zmierzać się musi z ustalonymi zasadami, niezrozumiałym systemem, odmiennością, a także powolnym rozpadem własnej tożsamości. A temu wszystkiemu przygląda się Tor Baz, który jest czasem blisko bohaterów, czasem w oddali, zawsze tajemniczy i zmienny. To, co charakteryzuje ten zbiór opowiadań to surowość, zwięzłość i pewnego rodzaju magia, która jest zarazem piękna i smutna..

[...]
"Wędrowny Sokół" reklamowany jako baśniowa powieść o Tor Bazie nie jest niczym takim. W rzeczywistości to 9 odrębnych opowieści, w których Tor Baz rzeczywiście się pojawia, ale pojawia marginalnie. Żadna z tych opowieści nie jest jednak baśnią, a jeżeli już to najokrutniejszą z baśni Grimmów. Tu sprzedaje się 8 letnią córkę za kilogram opium, wypędza żonę, handluje ludźmi. W tym świecie to nic niezwykłego. Równie surowy jak ludzie jest tu klimat: klimat gór, klimat opowieści i klimat języka . Groza natury jest w każdym z opowiadań doskonale oddana. Jak nie upał, to mróz i wicher z gór. Życie to walka o przetrwanie.
"Wędrowny Sokół" to opowieść o ludziach, o dawnych zwyczajach Pasztunów, o odchodzącym świecie, tak różnym od naszego, że nie sposób go oceniać. A tytułowy Wędrowny Sokół - Tor Baz wędruje z jednej opowieści do drugiej i stóp Hindukuszu.

Cała opinia tu: http://slowooslowach.blox.pl/2017/01/Wedrowny-Sokol-Jamil-Ahmad.html

[...]

Rzadko się zdarza, by człowiek zaistniał jedną książką i to w wieku 78 lat, a tak się stało w przypadku pakistańskiego pisarza Jamila Ahmada.
Książka ta to właściwie zbiór opowiadań luźno powiązanych ze sobą postacią Tor Baza - tytułowego Wędrownego Sokoła.
Autor przestawia w nich wycinki z życia koczowniczych plemion żyjących na pograniczu Afganistanu i Pakistanu. W ich trudne życie, którego rytm wyznacza przyroda i surowe obyczaje wkracza jeszcze polityka i granice państwowe uniemożliwiające odwieczną tradycyjną wędrówkę. Rządzący nie rozumieją, że dla tych nomadów osiadły tryb życia oznacza śmierć.
Poznajemy codzienność, zwyczaje i swoisty kodeks honorowy, który stanowi prawo dla tych ludzi.
Książka dość cienka, ale oszczędność stylu podkreśla tylko to, jak trudne i biedne jest życie tamtejszych plemion.
Książka ciekawa, ale wydała mi się jakaś niedokończona.

"Żeby przetrwać, trzeba umieć przełknąć i strawić rzeczy gorzkie i niesmaczne" (str 55)
Książka składa się z opowiadań o życiu plemion Azji Centralnej, a przez wszystkie przewija się jedna postać.Poznajemy życie nomadów przemierzających w sezonowej wędrówce tereny Pakistanu i Afganistanu, które zostało zagrożone przez politykę rządową, zmierzającą do prowadzenia osiadłego trybu życie i lojalności wobec jednego państwa, naruszając trwającą setki lat tradycję. Historię, zwyczaje i kodeks honorowy tych ludzi. Odpowiedzialność zbiorową za czyny swoich członków i za wydarzenia mające miejsce na podległych im terenach. Plemiona podzielone na klany, które albo współpracują , albo rywalizują ze sobą.Ludzi żyjących w biedzie, których jedynym celem w życiu jest przetrwanie.

Nieczęsto krytykuję tytuły ukazujące się nakładem Czarnego, ale ten wyjątek potwierdza regułę. Mój ulubiony wydawca również zalicza drobne potknięcia.

Z opisu wydawcy:
"Ta książka to niemal baśniowa opowieść o wędrowcu, który bywa informatorem władz, przewodnikiem, handlarzem, lecz gdy go zapytać o pochodzenie – milczy. Towarzysząc mu, czytelnik odkrywa tajemnice Beludżów, ludów Afridi, Waziri i Bettanów. Nieznających władzy, granic, kierujących się własnym kodeksem honorowym. Tor Baz staje się także świadkiem zmian, które w drugiej połowie XX wieku poskromiły wypełniony wolnością świat wędrowców."

Odniosłam wrażenie, że obecność głównego bohatera jest tak naprawdę pretekstem do snucia opowieści o świecie ludów wędrujących. Sam Tor Baz pojawia się z częstotliwością postaci drugoplanowej, wszystko inne wydaje się od niego ważniejsze. Może to był celowy zabieg autora, by pokazać jak tajemniczą postacią jest protagonista, jednak mnie zniechęcił do dalszego czytania. Chociaż pasztuńskie plemiona i ich obyczaje stanowią świetny materiał na książkę, "Wędrowny sokół" zdaje się nie wykorzystywać w pełni tego potencjału.

W zasadzie w ogóle nie potrafiłam wczuć się w te historie; wydawały się nie mieć ze sobą żadnego związku. Autor chciał ukazać rozpadający się świat nomadów i uważam to za bardzo ciekawy pomysł. Niestety wykonanie mocno kuleje, przekaz zawarty pomiędzy wierszami wydaje się niewyraźny, jakby sam Ahmad nie był pewien, o czym chciał napisać.

Pomijając kwestie chaotycznego prowadzenia narracji, zarzucania czytelnika milionami imion i tytułów oraz nagłych przeskoków akcji, ta historia pisana jest językiem tak koszmarnie nieciekawym, że trudno mi zrozumieć, dlaczego została uznana za wyjątkową. Wydaje mi się, że nie brakuje na Bliskim Wschodzie dobrych pisarzy. Oczywiście, to godne podziwu, że autor w tak późnym wieku debiutował i odniósł ogromny sukces, niestety jego twórczość zupełnie do mnie nie przemawia.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Z opisu wydawcy: