Bogaci Jego ubóstwem

W drodze
2014-01-01
2014-01-01
59 min.

"Jest taki rodzaj wypowiedzi, którą nazywamy kerygmatem (od greckiego [i tu jest to słowo] - głoszę, krzyczę). Nie jest to spokojna katecheza, nie jest to nauka rekolekcyjna - nie każde pouczenie apostolskie jest kerygmatem. Kerygmat polega na tym, że staje się przed ludźmi ze świadomością, że trzeba coś wykrzyczeć, że ma się do powiedzenia coś absolutnie najważniejszego." bp. G.Ryś

Ta króciutka książeczka, rozważania nad trzema fragmentami PŚ, które łączą się w logiczną całość, pozwala zastanowić się nad tym co tak naprawdę jest moim bogactwem i gdzie znajduje się jego źródło.

Motywem przewodnim kolejnej rozprawy biskupa Rysia jest fragment Dziejów Apostolskich, w którym Apostołowie Piotr i Jan natchnieni Duchem Świętym, w imię Jezusa Chrystusa uzdrawiają w świątyni jerozolimskiej człowieka chromego od urodzenia. (Dz. 3, 1-10).
Temat źródłowy biblijny wspomagany jest wielkopostnym orędziem Ojca Świętego Franciszka: „Jezus Chrystus, będąc bogatym, stał się ubogim, ażeby nas swoim ubóstwem ubogacić”. Autor w sobie znany subtelny sposób wplata myśl papieża w historie biblijną.

Bp pomaga nam odnaleźć istotę, kryjącą się w krótkim fragmencie Pisma. Akcentuje między innymi to, że:

-uzdrowienie chromego nastąpiło za przyczyną Jezusa nie apostołów

-był to szczególny znak dla świadków cudu, że Chrystus zmartwychwstał i ciągle żyje

-chociażby przez wspomniany cud spełniła się obietnica dana przez Boga Abrahamowi o potomku, w którym błogosławione będą wszystkie ludy ziemi

-otrzymaliśmy w Jezusie Chrystusie zbawienie

- posiadając coś z dóbr ponad godziwy stan, powinniśmy nim się dzielić ze względu na sprawiedliwość, a nie z jałmużny czy miłosierdzia.

-możemy zmartwychwstać już teraz za doczesnego życia, jeśli „zmienimy myślenie i zawrócimy....” oraz okażemy to na zewnątrz siebie.

Lekturę polecam bardzo. Bez pomocy fachowca, przeciętny czytelnik nie jest w stanie wyłapać pełnej wartości, które w sobie kryje Pismo Święte. Ta książeczka umożliwia czerpanie prawdziwego Światła w przyjemny sposób.
Dariusz Piotr

Zapis oparty na wygłoszonych przez autora poznańskich rekolekcjach z marca 2014 roku. Mocne i wymagające słowa podparte wnikliwą analizą rozważanych fragmentów Pisma. Wszystko to sprawia, że chce się dokonywać czynów, bez których cała religia chrześcijańska "to tylko moralizatorstwo".

Krótka i konkretna książeczka poparta cytatami z Biblii. Bardzo ciekawie przybliżająca temat ubóstwa.

• Przeczytane w 2018
  • 2015-2018