9788379820443
Oceansoul

Tom "Utopie" zawiera dwie mikropowieści, które przedstawiają skrajne alternatywy historii Polski - jako zdechrystianizowanej, pogańskiej konfederacji oraz chrześcijańskiego imperium obejmjującego Litwę, Czechy, Węgry i Niemcy. W pierwszym przypadku, w 1038 roku zwycięża tzw. reakcja pogańska i odparty zostaje najazd czeskiego księcia Brzetysława, w drugim żyjąca królowa Jadwiga nie dopuszcza...

W pierwszym przypadku, w 1038 roku zwycięża tzw. reakcja pogańska i odparty zostaje najazd czeskiego księcia Brzetysława, w drugim żyjąca królowa Jadwiga nie dopuszcza do bitwy pod Grunwaldem, a Joanna d`Arc zostaje sprowadzona do Krakowa. Oba biegunowo odmienne polskie byty państwowe przedstawione są in statu nascendi, w chwili ich dramatycznych narodzin.

źródło opisu: http://www.nck.pl/

źródło okładki: http://www.nck.pl/

czytamcałyczas | 2016-03-22

Bardzo chcę się pochwalić książką,jaka trafiła w moje ręce.
To są utopie pana Lewandowskiego.Ta książka,to dwa opowiadania historii alternatywnej.
Pierwsze,to mamy coś takiego.Pognano z Polski katolików i wróciło Pogaństwo.
Wrócił kult dawnych Bogów i Bognin/

Czy to dobrze ? Oj,okaże się że będzie z tego parę kłopotów.
Opowiadanie,te według mnie.Jest zbyt krótkie.Szkoda,bo dobrze się zaczynało.
Drugie,lepsze i dłuższe.
Co,by było gdyby Joana D,Arc została naszą królową ?
Gdyby nie było bitwy pod Grunwaldem ?
Bardzo dobra historia.Świetny tekst,z mocnym początkiem.

Utopie,to przyzwoita książka.Która zasługuje na dużo gwiazdek.

Pablos | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, [2015]
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

“Zwrotnice czasu” to seria, która przedstawia dzieła polskich twórców, a ich wspólnym mianownikiem jest prezentacja innego biegu historii, niż ten, który znamy. Niektórzy autorzy potrafią historyczne tło jedynie zarysować, a potem zupełnie “odlecieć”, jak Szczepan Twardoch w genialnym “Wiecznym Grunwaldzie”; inni wykorzystują historię do zaprezentowania czegoś innego, odmiennego (“Burza” jako prawie publicystyka, “Ogień” - dramat). Aż wreszcie są tacy, którzy faktycznie zajmują się kreacją alternatywnej wersji historii, oddając nam po prostu świetne rozrywkowego powieści. Zrobił tak dwa razy Marcin Wolski, i również dwa razy poznaliśmy pomysły Konrada T. Lewandowskiego.

“Utopie” to wspólny tytuł dla dwóch mikropowieści w książce tej zawartych. Pierwsza z nich, stosunkowo krótka, może nawet bardziej opowiadanie, nosi tytuł “Wysłanniczka bogini”. Jest to prezentacja świata z czasów Bolesława Śmiałego, jednak w przeciwieństwie do znanej nam rzeczywistości, tu w kilkadziesiąt lat po...

Kamil | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Moi drodzy, nie dosyt czuję po przeczytaniu. Historie całkiem, całkiem jak to u Lewandowskiego, ale za krótko, chcę więcej.

Salinon | 2018-02-07
Przeczytana: 01 sierpnia 2017