Kamikadze. Bogowie zagłady

Seria: Na pierwszej linii
Wydawnictwo: Bellona
7 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Na podstawie rozmów z ocalałymi i jeszcze żyjącymi członkami kamikadze, niepublikowanych dotąd wspomnień oraz odtajnionych dokumentów, autorzy przedstawiają pełny obraz tej formacji. Sytuują ich w kontekście wojny, japońskiej kultury i tradycji, a także obyczajów.

Meszuge | 2013-12-13
Przeczytana: 21 czerwca 2009

Najlepsze i najobszerniejsze opracowanie popularnonaukowe na ten temat, jakie wpadło mi w ręce, a przyznam, że zawsze chętnie sięgałem po pozycje na temat kamikadze i przeczytałem ich sporo. Jeśli nadal nie jestem w stanie pojąć fenomenu tokko (Oddziały Ataków Specjalnych), to najwidoczniej nie jest to winą autorów książki, ale samego zjawiska, którego istota po prostu jest nie do ogarnięcia przez przeciętnego Europejczyka.

W każdej wojnie zdarzały się sytuacje, w których żołnierz w trakcie bitwy, napompowany adrenaliną i oszalały wręcz z wściekłości, rzucał się na przykład na wrogi karabin maszynowy, dając w ten sposób towarzyszom broni kilka sekund na przeprowadzenie skutecznego ataku.

W Związku Radzieckim w czasie drugiej wojny światowej byli piloci, którzy nie mogąc walczyć dalej z powodu wyczerpania amunicji lub uszkodzenia broni taranowali swoim samolotem samolot niemiecki. Tu jednak chodziło o działanie, które owszem, było niesamowicie ryzykowne, ale jednak z założenia...

PieprzowyPirat | 2015-11-17

Ciekawe, mam tą książkę, ale ma inny tytuł: "Kamikaze, bogowie zagłady". Wydanie z 2004 r.

BrodatyWujek | 2016-09-22
MoRf4r | 2014-02-06