miasto
literatura faktu

Książka przybliża życie codzienne, stosunki panujące w żydowskich domach, zasady utrzymywania więzi międzypokoleniowych, zawierania małżeństw, obchodzenia świąt religijnych i rodzinnych, preferowany system wartości, stosunek do religii i obowiązujących w tym zakresie zakazów i nakazów. Książka z pewnością wejdzie do kanonu obowiazujących lektur tych wszystkich, którzy będą chceli zapoznać się z dziajami Krakowa z okresu, w którym współobywatele żydowscy byli pod każdym względem liczącą się częścią jego mieszkańców.

książek: 1950
Eniutek | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Lubię czytać o kulturze żydowskiej i dla mnie ta książka jest niezwykle interesująca .Krakowski Kazimierz wraz z jego przedwojennymi mieszkańcami ,obyczaje ,święta żydowskie i ludzie dla których to miejsce na ziemi było światem dzieciństwa . Autorka przeprowadza wywiady z obywatelami państwa Izrael ,którzy połączeni byli w dzieciństwie szkołą ,podwórkiem. Wspominają Kazimierz z tęsknotą ,żalem za światem z którego brutalnie wyrwała ich II wojna światowa.Teraz zdarza im się nieśmiało zapukać do drzwi swoich mieszkań lecz na ogół nie ma tam już tego ,co chcieliby tam zastać.

Grimgor | 2011-07-27
Przeczytana: 18 lipca 2011

Książka przedstawia życie Żydów w przedwojennym Krakowie. Wywiady z ludzmi z początku ciekawe i interesujące, wraz z czasem dostrzegamy ich strukture i powtarzalność w każdej z rozmów. Zabieg ten dodaje obiektywności (zdażają się sprzeczne odpowiedzi różnych ludzi na te same pytanie :-), lecz naraża czytelnika na czytanie cały czas podobnych odpowiedzi. Czasem czyta się z zachwytem, lub z usmiechem na ustach, ale w większości jest po prostu nudna.

elenuke | 2017-05-08
Przeczytana: marzec 2017