rozwiń zwiń

Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona

Okładka książki Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona
Włodzimierz KalickiMonika Kuhnke Wydawnictwo: Agora reportaż
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2014-12-05
Data 1. wyd. pol.:
2014-12-05
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326813795
Tagi:
sztuka II wojna światowa odzyskanie grabież odnajdywanie artefakty
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke
Ocena 8,2
Sztuka zagrabi... Włodzimierz Kalicki...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Ocena 7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
111 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
527
333

Na półkach: ,

Książka „Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona”, to książka w której autorzy starają się nam pokazać podstawy i mechanizmy działania okupantów w czasie II wojny jakimi kierowano się w grabieniu arcydzieł malarstwa, rzeźby, zabytkowych mebli czy porcelany, oraz starodruków i drogocennych bibelotów stanowiących narodowe dobra kultury polskiej. Nie jest to jałowe wyliczanie strat wojennych ale również pokazanie nam, poprzez historię danego obiektu, jak ważne znaczenie ma utrata przedmiotu który kiedyś był dumą właścicieli. Przedstawiono również historie obrazów uratowanych takich jak „Bitwa pod Grunwaldem” czy „Kazanie Skargi”. Niemcy chcieli odnaleźć obraz Matejki, i być może go zniszczyć, bo przypominało klęskę, o której III Rzesza nie chciała pamiętać. W jaki sposób obrazy te ukryto przed Niemcami i w jaki sposób po wojnie wróciły do muzeum, książka ta dokładnie opisuje. Niektóre obrazy czy rzeźby udało się odnaleźć w domach aukcyjnych i skutecznie, przez stronę polską odzyskać, wstrzymując ich wystawienie do licytacji. W ten sposób udało się odzyskać, wspaniały obraz Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”.
Prof. Stanisław Lorentz, Ryszard Bończa, Adolf Szyszko-Bohusz, to ludzie którzy starali się ocalić jak najwięcej dzieł przed wywiezieniem do Rzeszy. Dokumentowali straty poczynione przez okupantów. Poprzez opisanie ich działalności autorzy złożyli również podziękowanie tym osobom, których działania pozwoliły ochronić lub udokumentować grabieże III Rzeszy.
Niestety, dzieła odzyskane to kropla w morzu tego co utracone. Czy bezpowrotnie? Pewnie tak, bo są to dzieła zbyt rozpoznawalne, znajdujące się na oficjalnych listach strat wojennych, i zapewne będą nadal pozostawać w ukryciu przez instytucje, bądź osoby, będące w ich posiadaniu.
Książka opatrzona została pięknymi ilustracjami dzieł omawianych w danym rozdziale.
Tego nie ma w książce, to moja uwaga.
W Warszawie znajdują się dzieła których miejsca pochodzenia są znane, a dotyczą różnych miast i miasteczek z terenów Dolnego Śląska. Wrocław powinien otrzymać zwrot „Pięknej Madonny z Wrocławia” czy „pawęże”, o które miasto od dawna się ubiega, klasztor w Lubiążu również czeka na swoje dobra. Wiele, wiele innych miast i miasteczek czeka na zwrot swoich dóbr, które Polacy powywozili do Warszawy. Po wojnie z terenów Dolnego Śląska do Polski centralnej wywiezionych zostało ok. 28 wagonów kolejowych i 118 samochodów ciężarowych zbiorów, jak podała oficjalnie Krystyna Sroczyńska - zastępca dyrektora ministerialnego Biura Rewindykacji i Odszkodowań w 1968 r.. Dzieła które przetrwały okupację powinny wrócić do swojego miejsca pochodzenia, nie tylko te zagrabione ale i te wywiezione.

Książka „Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona”, to książka w której autorzy starają się nam pokazać podstawy i mechanizmy działania okupantów w czasie II wojny jakimi kierowano się w grabieniu arcydzieł malarstwa, rzeźby, zabytkowych mebli czy porcelany, oraz starodruków i drogocennych bibelotów stanowiących narodowe dobra kultury polskiej. Nie jest to jałowe wyliczanie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    247
  • Przeczytane
    127
  • Posiadam
    47
  • Teraz czytam
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2022
    5
  • Reportaż
    4
  • Sztuka
    4
  • Ulubione
    3
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona


Podobne książki

Przeczytaj także