Tajemnica Pana Cukra

Wydawnictwo: Wielka Litera
9788380320109
literatura faktu
Jaga

Reportaż, który poprzez historię życia jednego człowieka, pana Cukra, próbuje pokazać początki antysemityzmu w Polsce. Autorka dotarła do pana Cukra, który obecnie mieszka w Izraelu i opowiedział jej o swoim dzieciństwie w przedwojennej miejscowości na wschodzie Polski. W tym małym miasteczku mieszkało 70% ludności pochodzenia żydowskiego. Tuż przed wojną konflikty między mieszkańcami doprowadziły do pogromu ludności pochodzenia żydowskiego. Pan Cukier uciekł wraz z matką i rodzeństwem, a ich wojenne losy zagnały ich aż do Kazachstanu. W końcu wyjechał do Izraela.

Tematem książki jest tajemnica: wybaczenia, zemsty, zapomnienia, zdrady… Wspomnienia pana Cukra uzupełniają przytoczone przez autorkę historie pogromów, które wydarzyły się w innych miasteczkach w Polsce. Rozmawiając z człowiekiem, który żył w tamtych czasach i w tamtych miejscach, próbuje zrozumieć, jak to się stało, że z iskry powstaje pożar trawiący wszystko i wszystkich.

źródło opisu: wielkalitera.pl

źródło okładki: wielkalitera.pl

allison | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Książka, którą autorka wsadza kij w mrowisko.
Czy kontrowersyjna? Dla mnie nie, bo ani temat nie jest mi obcy, ani nie jestem osobą burzącą się na każde zdanie pokazujące Polaków w krytycznym świetle.
Mamy różne karty historii - i chwalebne, i wstydliwe; dla mnie ważne, by żadnych fragmentów naszych dziejów nie wymazywać, lecz umieć się z nimi zmierzyć. A książka pani Kłys jest właśnie taką próbą.

O międzywojennym antysemityzmie pisze się stosunkowo niewiele. Ten temat przesłoniła problematyka Holokaustu (tutaj także obecna), tymczasem niechęć, nienawiść i pogromy zdarzały się i w II Rzeczpospolitej, i w drugiej połowie lat 40. minionego wieku.
Zwykle zaczynało się od pomówień, zazdrości, bojkotu sklepów i warsztatów, ławkowych gett, zjadliwych artykułów... Kończyło się często na wandalizmie, rękoczynach, a nawet na zbrodniach, które do dziś bywają przemilczane.

Autorka stara się znaleźć odpowiedzi na pytania o źródła antysemityzmu w Polsce. Zwraca też uwagę na swoistą...

talia44 | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

"Tajemnica pana Cukra"to bolesna prawda o antysemityzmie w II Rzeczpospolitej
Nie wiedziałam,że w Polsce w latach trzydziestych dwudziestego wieku był tak potworny antysemityzm.Narodowo-katoliccy działacze Stronnictwa Ludowego w małych miatach,na wsiach i w dzielnicach dużych miast,dopuszczali się pogromów i agresji wobec Żydów.Przekonani o swojej racji ruszają na sąsiadów i znajomych.Demolują ich sklepy,domy i warsztaty.Często posuwają się też do mordów.To nie były przypadki odosobnione.Zdarzały się często i były powszechnie akceptowane.
Książka Anny Kłys pokazuje jak łatwo zapominamy,a to też nasza historia,o której się nie mówi,wstydliwie przemilcza i często zaprzecza,że tak było.

szczypiorek5 | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Judaiki, 2015
Przeczytana: 06 września 2015

Jest bardzo dużo książek o holocauście, jest wiele pozycji o tym jak żyło się (i umierało ) Żydom w Polsce w czasie wojny. Jest też sporo pozycji o Polakach którzy pomagali (albo i nie) Żydom przeżyć. Ale niewiele jest książek które nie skupiają się na relacjach naziści-Żydzi a próbują pokazać polski antysemityzm- ten z lat 30-tych,równoległy do ustaw norymberskich o których chyba wiemy więcej niż o nas samych z tamtych lat.
Getto ławkowe, wykluczanie z zawodów, kawiarnie "tylko dla Polaków", nasze własne "noce kryształowe" w Przytyku, Mińsku, Białymstoku, Częstochowie i setek innych miast i miasteczek.
Autorka przytacza dziesiątki "zajść" i "hec", wymienia setki nazwisk- ofiar i sprawców. Skrupulatna praca, która może być czasami dla czytelnika zbyt nużąca lub zbyt frustrująca.
I w tym wszystkim wspomnienia Pana Cukra z Kałuszyna , migawki ze współczesnego Izraela.
Polecam- dla wiedzy i refleksji.

wiesia | 2015-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Zgadzam się z opinią Mateusza, że to bardzo ciekawa i prawdziwa książka. Jednocześnie, przynajmniej dla mnie, wstrząsająca.

Autorka dokumentuje antysemityzm lat trzydziestych, polsko - żydowską wojnę przed wojną, gdy miały miejsce, jak to je określano, "hece antyżydowskie".
Wystąpienia działaczy endeckich pod hasłami "odżydzania Polski" zyskiwały uznanie i były pożywką do ataków na ludność żydowską, kończących się często śmiertelnymi pobiciami.

Książka jest ważnym głosem w dyskusji nad polskim antysemityzmem. autorka zauważa, że "można opowiadać historię w kawałkach, wybierając tylko te fragmenty, które są wygodne". Ona wybrała zdecydowanie te niewygodne i zadedykowała swą książkę pamięci tych, którzy zginęli przed wojną i w czasie wojny tylko dlatego, że byli Żydami.

Nie ma prawie Żydów w Polsce, dawno zniknął świat sztetli, a tematyka żydowska wciąż wywołuje emocje. O książce Kłys też pisze się "kontrowersyjna". Warto się z nią zmierzyć, choć łatwe to nie...

CORO | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Pan Cukier opowiada historię swojego życia. Życie było ciężkie wręcz tragiczne, ale przeżył - piekło na ziemi. Holocaust jest tematem wciąż niepojętym, że się wydarzył. Opowieść Pana Cukra to wielka lekcja historii. Wojna widziana od małego dziecka, ciągły strach, ukrywanie, uciekanie, głód, choroby to wszystko żyje w człowieku przez całe życie. Trudno się wyzbyć zakodowanego lęku, dlatego nieodzowne są wizyty u psychologa, terapeuty. Smutna historia i wiele podobnych, ale należy je przekazywać i pamiętać. Polecam.

Mateusz | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

To bardzo ciekawa pozycja, również bardzo jednostronna, a może inaczej - prawdziwa? Czytało się z zainteresowaniem, które z czasem przeradzało się w poczucie monotonii. Ilość mordów, napadów, pobić, gróźb w pewnym momencie zaczęła mi doskwierać..., ale trudno mieć o to pretensję do autorki, raczej do nas samych, do Polaków i do ówczesnej rzeczywistości.

jolasia | 2015-05-10

Materiał zgromadzony w tej książce dzięki skrupulatności i dociekliwości Autorki jest przytłaczający. O antysemityzmie w Polsce, także międzywojennej, mówi się coraz odważniej, ale ta dokładność Anny Kłys w przytaczaniu poszczególnych "hec" antyżydowskich, czyli po prostu bezpardonowych ataków na ludzi żydowskiego pochodzenia robi wielkie wrażenie. Zawsze uczyliśmy się w szkołach o niezłomności Narodu Polskiego (koniecznie dużymi literami), który w czasie okupacji hitlerowskiej pomagał i ratował Żydów. W mojej rodzinie też przetrwała legenda jakoby babcia wyprowadzała w wózku mojej mamy żydowskie dzieci z łódzkiego getta. Nie mam pojęcia czy to prawda czy nie. Wolę jednak myśleć o babci jako bohaterce. Myślę, że wszyscy tak mamy… dobre mniemanie o sobie. To pewnie jeden z banalnych powodów, dla których tak ciężko nam przyjąć, prawdę o tym, że ten medal, jak każdy, ma dwie strony. Jasną i ciemną, bardzo ciemną.
Tym bardziej szkoda, że Autorka nie znalazła pomysłu ani sposobu na...

książek: 2085
goskrzys | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, II wojna
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki :/

Z jednej strony: ważny głos i świadectwo wydarzeń, o których zwykle nie chce się pamiętać, które podręczniki zbywają kilkoma okrągłymi zdaniami o "antysemickich zajściach". Autorka przedstawiła ofiary i oprawców, nie wahała się nazwać zbrodni po imieniu, ukazać tragedii, jaka stała się udziałem ludności żydowskiej w Polsce w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. To nie tylko Niemcy, nie tylko naziści mieli swoją politykę i swój pomysł na ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Polskie środowiska nacjonalistyczne święte nie były, moc ludzi zginęła, straciła zdrowie i mienie tylko dlatego, że nagle chrześcijańskie zalecenie miłości drugiego bliźniego rozprysło się jak butelka rzucona o bruk. Dobrze jest o tym pisać, nie pozwolić, by te sprawy zostały ostatecznie zamiecione pod dywan, przekłamane, wyparte ze świadomości.

Z drugiej jednak strony forma i sposób, w jaki zostało to wszystko napisane, wydaje się dość koślawe...

Gwidon Jachymski | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Tajemnica Pana Cukra to właściwie dwie książki. W pierwszej cześci tytułowy Pan Cukier mieszkający w Izraelu roztacza przed autorką świat swojego dzieciństwa w przedwojennym Kałuszynie (przepięknie odmalowanym słowem), życie Żydów w tym mieście oraz opowiada tragiczną historię swojej rodziny po rozpoczęciu wojny aż do czasów docelowej emigracji. Autorka wplata w narracje wspomnienia innych żyjących w tamtym czasie, które wzbudzają niepokój nasz jak i Pana Cukra, który tłumaczy je z jidysz. Pełnia grozy i horroru w stosunkach polsko-żydowskich lat 30 osiąga swój punkt kulminacyjny w drugiej części, w której autorka bardzo drobiazgowo opisuje bestialskie zajścia, rozróby, pogromy ludności żydowskiej. Przedstawia to na wielu poziomach począwszy od prostych chłopów przez studentów po SN, Wszechpolaków i inne ugrupowania. Ta mnogość zdarzeń zapisanych wręcz z bibliotekarską skrupulatnością jest porażająca ale też nużąca.

twzaczytany | 2016-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Świetnie napisany reportaż ukazujący przedwojenną rzeczywistość życia Żydów w Polsce. Trudno uwierzyć w okrucieństwo ludzi, sąsiadów, osób żyjących obok. Rolą takich książek jest ochrona pamięci zbiorowej. Szkoda tylko że przy obecnych warunkach politycznych coraz bliżej nam do tego co było.