Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Gra cieni

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Wydawnictwo: Sonia Draga
Schattenspiel
9788379991914
Daria Kuczyńska-Szymala
Ag2S

David Bellino, pozbawiony skrupułów bogacz, otrzymuje anonimy z pogróżkami. Mężczyznę od lat prześladują lęki na jawie i koszmary we śnie. Tajemnicze wiadomości stają się pretekstem do konfrontacji z przeszłością. David zaprasza na kolację czwórkę swoich dawnych przyjaciół. Ich drogi rozeszły się w tragicznych okolicznościach. O dziwo wszyscy przyjmują zaproszenie. Goście chętnie rozprawią...

David zaprasza na kolację czwórkę swoich dawnych przyjaciół. Ich drogi rozeszły się w tragicznych okolicznościach. O dziwo wszyscy przyjmują zaproszenie. Goście chętnie rozprawią się z dręczącymi demonami, zrzucą z siebie balast przeszłości i wydostaną się z sieci niebezpiecznych namiętności i tajemnic…
Czy podczas wieczerzy David zdemaskuje swego niedoszłego zabójcę?

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1334

Śmierć, miłość i literatura popularna

Szukacie dobrej, żeby nie powiedzieć idealnej powieści na ostatnie letnie dni? Właśnie ją znaleźliście. Charlotte Link, która już od kilku ładnych lat wiedzie prym wśród grona pisarzy literatury popularnej (rozumianej jak najbardziej pozytywnie) jest mistrzynią w tworzeniu świetnych, i co najważniejsze, „dobrze się czytających” powieści z pogranicza prozy obyczajowej i kryminalnej. Charlotte Link w „Grze cieni” również nie zawodzi. Ponownie udowadnia, że w literaturze również sprawdzają się znane schematy i fabularne chwyty. Mamy więc tajemnice z przeszłości, żądzę pieniądza, tylko złe/dobre postaci, locked room mystery i detektywa, który próbuje to wszystko złożyć do (przysłowiowej) kupy.

Davida Bellino to kapryśny i pozbawiony skrupułów milioner lubiący pławić się we własnym bogactwie, trwonić czas i pieniądze na piękne, młode kobiety i przedmioty, które w jego mniemaniu należą do tej samej kategorii „rzeczy” świadczące o statusie społecznym i majątku. Jednak w jego idealnym świecie, za sprawą tajemniczego listu z pogróżkami, następuje wyłom. Bellino świadom własnych słabości i grzechów z dawnych lat, zaprasza do swojego domu czworo przyjaciół ze szkoły, których kiedyś tak bardzo zranił, że z żadnym nie utrzymuje już kontaktu i którzy mogliby chcieć jego śmierci. Zaintrygowani, ale też potrzebujący gotówki przyjaciele zjawiają się w komplecie na zaproszenie Davida. Mary, Steve, Natalie oraz Gina, których historie, życiorysy i tajemnice stanowią lwią część fabuły, tworzą zamkniętą grupę osób, która zna występki Bellino. Gdy więc w wieczór kiedy odbywa się wspólna kolacja ginie milioner (niestety ponownie okazuje się, że pieniądze szczęścia nie dają!), cień podejrzenia pada na każdego z nich. Inspektor Kelly nie ma więc łatwej sprawy do rozwiązania, lecz co oczywiste, nie ma takiej zagadki, z którą by sobie nie poradził.

Bezdyskusyjny wydaje się fakt, że powieść Link ma ograniczoną formułę. Popularna proza, którą prezentuje niemiecka autorka w dużej mierze opiera się na schematach i przewidywalnych zdarzeniach. Jak już też wspominałam na początku: brakuje pogłębienia postaci, a i natłok nieszczęść i tragedii wydaje się też mało prawdopodobny. Jednakże to się czyta! Sprawnie i w miarę bezboleśnie. Czyta się, pochłania i zapomina. I właśnie na tym polega frajda z lektury powieści popularnej: aby się rozerwać i zerwać z całym nieszczęściem i szarością dnia powszedniego.

Monika Długa

Paco | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane, Charlotte LINK
Przeczytana: 02 listopada 2015

Charlotte aspiruje do zacnego grona psychologów.
Z naciskiem na aspiruje :)
Chcesz być sobą ? Nie zakładaj maski. Tak jak Link.
Widzi zło na świecie. Nie widzi go przed swoim nosem.
Jak slumsy, to USA. Jak hipokryzja, to UK. Jak obłuda, to Francja.
Byleby nie Niemcy. A jak już ktoś w tym kraju jest zły, to musi mieć polskie nazwisko. Dlaczego więc to czytam? By móc wyrobić sobie własne zdanie. By szerzej zasięgnąć języka. By skonstatować, że postacie w jej książkach nie mówią. One przemawiają. Nie chodzą, ale kroczą. Nie patrzą, tylko spoglądają. Nie czują, lecz się napawają. Ich nie słychać, one brzmią. Nie jedzą, wyłącznie się pożywiają. Nie wchodzą do wody, gdyż się zanurzają. Czy się leczą? Głupie pytanie. One stosują terapię. Tak samo jak się nie denerwują, ponieważ mają neurozy. Nie martwią się także, bowiem są przytłoczone troskami. A może się gniewają? Skąd. Włada nimi oburzenie. Kobiety? Kobiety ciągle płaczą i wymiotują. Gdzieś w przerwach, jak mają chwilkę, oczywiście...

Roman Dłużniewski | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Moim zdaniem to rewelacyjna powieść psychologiczno-obyczajowa. Wątek kryminalny był dla mnie mniej istotny, choć do końca nie byłem pewny kto zabił.
Fascynujące było czytanie wspomnień osób - przyjaciół ze szkoły. Jak potoczyło się ich życie, a jak mogłoby się potoczyć, gdyby... Właśnie, gdyby nie... Nie będę zdradzał fabuły, ale wiele razy podczas lektury nachodziła mnie myśl, że wszyscy, ale to wszyscy faceci to skończone fiuty.
Postacie kobiet zdecydowanie do mnie przemawiały. Gina, Mary, Laura i Natalie przedstawione w bardzo sugestywny sposób. Link naprawdę potrafi pisać!
Nie przejmujcie się negatywnymi ocenami tylko śmiało sięgajcie po książkę pani Charlotte!!

"W każdym razie proszę zawsze pamiętać, że to pani sama decyduje o swoim życiu i że choć inni mogą panią strącić w przepaść, to zawsze ma pani możliwość, żeby wydostać się z niej o własnych siłach." ( str. 167)

Każda decyzja, każdy nasz ruch w odpowiednim czasie niesie określone okoliczności. Wielu wierząc w przeznaczenie mylnie sądzi, że jest to jedna, jedyna ścieżka życia, która została z góry, z chwilą naszych narodzin, nam narzucona...
Otóż, ja myślę, że jest z tym trochę inaczej. Ja również wierzę w przeznaczenie, tyle, że widzę je w zupełnie innym przebraniu.
Przeznaczenie to dla mnie zbiór całego mnóstwa alternatyw. Każda alternatywa z osobna generuje inny ciąg zdarzeń. A więc każda nasza decyzja narzuca przeznaczeniu określone zachowanie wobec nas. Gdybyśmy zdecydowali się na coś innego, nasza przyszłość potoczyłaby się zupełnie inaczej...
Większość od nas zależy. Nasz krok, nasz ruch, nasze posunięcie..., ma decydujące prawo głosu
...a to, że niektóre osoby przyczyniły...

Beata | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Bardzo lubię utwory p. Link, ale Gra cieni nie powaliła mnie na kolana. Niby wszystko OK, jest morderstwo, motywów aż za dużo, przypuszczalnych sprawców też, ale gdzie poszukiwanie sprawcy - policjant przyszedł, wysłuchał i wyszedł... Jeśli chodzi o konstrukcje bohaterów, też powierzchowne, jeden zły, pozostali pokrzywdzeni i cierpiący. Rozumiem, że przeszłość wpływa na nasze życie, ale mamy też wolność wyboru, podejmowania własnych decyzji - to my osobiście decydujemy o naszym życiu, także wtedy, gdy zgadzamy się, by inni decydowali za nas. Tak najwygodniej, wtedy możemy innych obarczyć winą za własne niepowodzenia, a sami pogrążyć się w nieszczęściu i cierpieć. Nikt odpowiedzialny za siebie nie pozwoli sobie pławić się w cierpieniu, lecz będzie walczyć, podejmować próby (udane bądź nie) wyjścia z dołka. Według mnie życie to walka, stałe dążenie do samodzielnego wyboru tego kim chcę być, jak chcę żyć - to niełatwe, czasami nieosiągalne, ale rzecz polega na tym, by samemu decydować...

kajsa | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

David Bellino po wielu latach zaprasza do siebie czwórkę byłych przyjaciół.Ma świadomość,że nie cieszy się sympatią Giny, Natalie, Mary i Steve'a,ba podejrzewa,że Ci ludzie z zimną krwią zabiliby go. Podczas kolacji rzuca zresztą pytanie:"Kto z was będzie moim zabójcą?". Nie musi długo czekać na odpowiedź,ginie tego samego wieczora.
Wyjaśnienie okoliczności śmierci Davida poznajemy w zakończeniu powieści.Znaczną jej część zajmuje retrospekcja-losy czwórki przyjaciół i wpływ, jaki na ich życie miał zamordowany.
Spotkanie po latach, w tragicznych okolicznościach, staje się dla nich okazją do ponownego przeanalizowania własnych zachowań i wyciągnięcia wniosków, które same ich zaskakują-podły David nie do końca jest winien temu, co się z nimi stało.
Najsłabiej,moim zdaniem wypadło zakończenie.Przewidywalne i mało zaskakujące, po prostu spłaszczone i takie trochę nijakie.

filozof | 2015-07-15

Link autorka bardzo dobrych książek i teraz nie zawodzi.Oto jej nowa na rynku literackim polskim książka.
Mamy tu idealną w jej stylu fabułę.I trzymające napięcie.
Oto lat 80.USA,ale mamy i Anglię.Dochodzi do zabójstwa pewnego bogacza w Stanach.Wszyscy są podejrzani.
Bo wszystkim zalazł za skórę.A paru ludzi miało motyw.
No cóż,trzeba brać się śledztwa.Inspektor Kelly.Ma trudny orzech do zgryzienia.
Autorka opisuję może nie tyle samo śledztwo.Bo dla mnie tego było za mało.Ale głównie rys psychologiczny postaci.
I to bardzo sugestywnie są oni opisani.
Poznajemy ich losy.Chociażby losy córki fanatyka religijnego.I to nie islamisty.
Gra Cieni to książka napisana z rozmachem, ważna w dorobku autorki.
E-book.

joaśka | 2015-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Książka dosłuchana od początku do końca. Teraz wnioski:
Fabuła została skonstruowana jak w klasycznym kryminale: zamknięta grupa osób, jedna z nich zostaje zamordowana, ktoś z pozostałych jest mordercą. Taki pomysł był dla mnie wytchnieniem po zawiłym "Okularniku". Wreszcie nie musiałam wysilać pamięci ;) I na tym kończą się pochwały.
Większą część książki stanowiła prezentacja losów głównych bohaterów i przekonanie Czytelnika, że właśnie ta a nie inna osoba mogła mieć powód do zamordowania Davida. Ja jednak zaczęłam odnosić wrażenie, że te historie są klecone na siłę, a cała grupa "przyjaciół" ma nieźle poprzestawiane w głowie (może poza Natalie). Mam na myśli to, że za każde swoje nieszczęście życiowe, złe koleje losu obciążało właśnie Davida. Nie był on bynajmniej postacią nieskalaną, ale utyskiwanie pozostałych zaczynało być nieznośne. Po odsłuchaniu kolejnego: "jak ja go nienawidzę!!" zaczęło być mi mdło :) Po drugie, ich poczynania były kompletnie absurdalne. PO...

Roland | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Gra przeszłości

Drodzy współczytelnicy, jeśli mielibyście poszukiwać książki z iście mistrzowsko dopracowaną stroną psychologiczną, wówczas śmiało możecie sięgnąć po powieść Charlotte Link. „Gra cieni” nie należy do typowych thrillerów, raczej w tym przypadku ciężko nawet stwierdzić, że jest to thriller. Owszem mamy typową kryminalną zagadkę, lecz jest ona jedynie niewinnym pretekstem do bardziej wartościowej psychologicznej warstwy książki. Czytelnik poprzez meandry przeszłości bohaterów zgłębia koleje ludzkiego losu, ludzkich wyborów, które w przedziwny sposób splatają się ze sobą, doprowadzając niejednokrotnie do przedziwnych zdarzeń. Być może warstwa kryminalna może wydać się banalna oraz oczywista, to z kolei warstwa psychologiczna bardzo emocjonalna, poruszająca wiele kwestii, wydaje się w pełni satysfakcjonująca.

David Bellino, pozbawiony skrupułów bogacz, otrzymuje anonimy z pogróżkami. Tajemnicze wiadomości stają się pretekstem do konfrontacji z przeszłością. David...

darkangel | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Jedna z najsłabszych pozycji pani Link. Powieść wciąga czytelnika w psychologiczny monolg czwórki dawnych przyjaciół, próbuje zainteresować śledztwem w sprawie zamordowanego Dawida, jednakże odbiega znacznie od pozostałych powieści tej pisarki.

Weronika | 2016-05-12
Przeczytana: 10 maja 2016

Lubię książki Charlotte Link i po przeczytaniu wszystkich wydanych w Polsce wiem już czego się spodziewać.
Zagubiony, neurotyczny mężczyzna.
Prymitywny, władczy mężczyzna, który nic sobą nie reprezentuje, ale uważa się za pana świata, a przynajmniej kobiety, z którą połączył go los.
Silna, piękna, niezależna kobieta, której jednak w życiu nie wyszło. Najczęściej z winy środowiska, z którego pochodzi.
Piękna, ale kompletnie pozbawiona poczucia własnej wartości kobieta, która wiąże się z dominującym mężczyzną i powoli traci resztki pewności i własnej woli.
I tym razem autorka wrzuca na scenę tych właśnie bohaterów, którzy zetkną się ze sobą w różnych okolicznościach. Ponadto w rolach głównych wystąpią - lekomanka, recydywista oraz kobieta z nizin społecznych, która wspięła się na szczyt.
Ktoś został zamordowany.
Ktoś zabił.
Tak więc, poza wątkiem kryminalnym, otrzymamy sporą dawkę psychologii, tłumaczącej czemu zawsze przeszłość kładzie się cieniem na obecnym życiu.
Nic...