Złoto Maorysów

Das Gold der Maori
Anna Makowiecka-Siudut
literatura piękna
Ag2S

Kathleen i Michael chcą opuścić Irlandię. Potajemnie zaręczona para snuje plany lepszego życia w nowym świecie. Ale ich wszystkie marzenia nagle się kończą: Michael zostaje skazany na zesłanie do Australii jako rebeliant. Ciężarna Kathleen wbrew swej woli musi poślubić handlarza bydłem i wyjechać z nim do Nowej Zelandii… Michaelowi dzięki pomocy pomysłowej Lizzie udaje się uciec z kolonii karnej - los rzuca oboje także do Nowej Zelandii. Jednak Michael nie może zapomnieć o swej wielkiej miłości…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

allison | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 18 lipca 2015

Sięgnęłam po "Złoto Maorysów" z nadzieją na porywającą lekturę, gdyż trylogia nowozelandzka pani Lark zrobiła na mnie kiedyś duże wrażenie.

Nie inaczej było tym razem - utonęłam w tej powieści na dobre, przenosząc się w świat dziewiętnastowiecznych osadników, zesłańców, poszukiwaczy przygód i fortuny oraz Maorysów.

Akcja płynie tu szybko, obfitując w liczne zwroty, jednak z ręką na sercu muszę przyznać, że wiele wątków można przewidzieć.
Minusem na pewno są też nieco szablonowe postacie. Ich barwne perypetie oraz zaskakujące zakończenie, na szczęście, niwelują te braki.

Ciekawie pokazane jest codzienne życie Europejczyków w świeżo zasiedlanej Nowej Zelandii. Ich pruderia, wiktoriańska mentalność i społeczne uprzedzenia kontrastują z otwartością i bogatym życiem wewnętrznym Maorysów. Liczne rytuały, zaklęcia, tradycje i obrzędy wprowadzają do powieści aurę magii i tajemniczości.

"Złoto Maorysów" to powieść napisana z dużym rozmachem i znajomością historii oraz...

Kalissa | 2017-01-22
Przeczytana: styczeń 2017

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu całości. Podkreślam, że powieść oceniłam jako romansidło w otoczce historycznej. Jako powieść realistyczna – książka ta nie ma wartości.

Książki takie określam jako „romansidła z pretensjami”:). To taki kamuflaż – iluzja, że czytamy coś innego, niż zwykły romans.

Autorka ma przyjemny styl opowiadania i wciąga w losy bohaterów. Uważam, że powieść opowiada o romantycznym trójkącie, później czworokącie, później pięciokącie damsko-męskim.

W romansidłach dozwolone jest duże uproszczenie charakterów ludzkich. W tej powieści uderzył mnie podział na:
- wyjątkowo silne kobiety,
- wyjątkowo słabych mężczyzn.

Obrabowanie WSZYSTKICH mężczyzn z rozumu i uczynienie z nich słabeuszy, naiwniaków i głupców – to zbyt wiele – nawet jak na poziom romansidła. Dosłownie, żaden mężczyzna nie miał dobrych pomysłów i nic ciekawego w powieści nie zrobił.
1. Pierwszy główny bohater to słabeusz i naiwniak o rozumie wielkości orzeszka,
2. Drugi główny bohater to...

deana | 2019-03-20
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2019

,,Złoto Maorysów" to początek kolejnej trylogii nowozelandzkiej. Nowi bohaterowie pokazują zupełnie nową odsłonę Nowej Zelandii w okresie jej kolonizacji.

Bohaterowie tej trylogii nie wybrali z własnej woli Nowej Zelandii jako miejsca gdzie chcieliby żyć. Micheal jak i Lizzie zostali skazani i wysiedleni na drugi koniec świata, do Australii, skąd udaje im się dosyć szybko uciec. Zdesperowana ciężarna Kathleen wybiera drastyczne rozwiązanie jakim jest małżeństwo z okrutnym i bezwzględnym mężczyzną by podążyć śladami Michaela. Żadne z nich nie zdaje sobie sprawy, że przed nimi trudne, naznaczone wieloma trudnymi decyzjami, bolesnymi wydarzeniami oraz skomplikowane życie. Wszyscy krok po kroku będą musieli się odnaleźć w zupełnie innym świecie. Jedni dorosną, zmądrzeją, nauczą się walczyć o siebie i nie poddawać przeciwnością losu, jednym będzie łatwiej, inni będą mieli pod górkę. Ale jedno jest pewne, los jaki ich czeka jest przewrotny i nie zważa na nic.

Mimo, że autorka oparła...

miki24gr | 2015-12-22
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Ostrzyłam sobie zęby na drugą trylogię Sarah Lark i po lekturze pierwszego tomu jestem troszkę rozczarowana. Tym razem akcja powieści wlokła się i dłużyła, była też przewidywalna. Charakterystyki głównych bohaterów okazały się mdłe i bezbarwne, nie sposób było przywiązać się do kogokolwiek. Niewiele pojawiło się postaci Maorysów, a i to dopiero pod koniec powieści.
Niezaprzeczalnym atutem powieści jest tło- widać, że autorka zadała sobie sporo trudu, by rzetelnie przedstawić kulturę i historię Maorysów.
Mam nadzieję, że kolejne dwa tomy sagi przyniosą mi więcej radości!!

Elaine | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I to jest TO!

Od pierwszej strony wiedzialam ze polubie ta historie. Sarah Lark to Mistrzyni jesli chodzi o literature kobieca: potrafi skrasc serce czytelnika, wzruszyc, sprawic, ze przez kilka dni funkcjonuje sie w stworzonym przez nia swiecie; jesli chodzi o mnie to idealnie trafia dokladnie w to co lubie najbardziej.
To juz jej czwarta ksiazka S.Lark I za kazdym razem jest taka samo: myslami i sercem jestem razem z bohaterami. Nie potrafie skupic sie na niczym innym…uwazam ze to naprawde duza sztuka tak oczarowac czytelnika, sprawic ze cierpi sie razem z bohaterem, cieszy jego szczesciem.
“Zloto maorysow” to dla mnie przede wszystkim opowiesc o silnych, cudownych kobietach. Mezczyzni sa tu raczej zrodlem wielu problemow.Bohaterki powiesci maja jednak odwage walczyc o lepsze zycie dla siebie i dla tych ktorych kochaja. Biora sprawy w swoje rece, potrafia powiedziec dosc. Bardzo polubilam pomyslowa i zaradna Lizie, ktora tak cierpliwie czekala az Micheal odwzajemni jej...

Monika | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

"Złoto Maorysów" to pierwsza książka Sahry Lark, którą miałam okazję czytać, ale mam ochotę na więcej i kiedyś sięgnę po inne tytuły tej autorki.
Bohaterami tej powieści są Irlandczycy, Anglicy i Walijczycy, którzy z różnych powodów, najczęściej jako skazańcy, trafiają do Australii i Nowej Zelandii, gdzie starają się zacząć nowe życie. Akcja powieści jest wartka, a mnogość wątków sprawia, że czyta się z wielkim zaciekawieniem i nie sposób się oderwać. Całość scalają tak naprawdę dwie postaci- Mary Kathleen i Michael- którzy są głównymi bohaterami książki.
Jest to świetna książka przygodowa, a zarazem wzruszający romans czyli to, co na wakacyjne miesiące, jak dla mnie, jest wprost idealnym połączeniem. Rozczarowałam się jednak zbyt małą ilością informacji na temat Maorysów, uważam, że ten wątek autorka mogła znacznie rozwinąć, na pewno książka jeszcze zyskałaby na wartości.
Polecam!

szczypiorek5 | 2016-01-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Polubiłam autorkę za poprzednią sagę nowozelandzką więc z określonymi nadziejami sięgnęłam po kolejną Jej książkę i się nie zawiodłam. Barwna, dobrze napisana historia, konsekwentnie prowadzone postacie głównych bohaterów. Książka zaczyna się w ogarniętej głodem Irlandii i wiktoriańskim Londynie ale zaraz zabiera nas w podróż na drugą stronę kuli ziemskiej, do obozów skazańców, osad wielorybników i powstających na Nowej Ziemi miast. Książka o silnych ,pełnych inwencji kobietach i mężczyznach topiących swe smutki i niepowodzenia w whisky . Polecam.

Agnieszka Maciałek | 2015-05-12
Przeczytana: 11 maja 2015

Jak zwykle przeniosłam się w czasie :)Jest to powieść o miłości, która nie zawsze jest taka jak nam się wydaje. Jedyne czego mi brakowało to malutkiej wzmianki o bohaterach z poprzedniej sagi Sahry Lark. Miałam nadzieję, że może ktoś przypadkiem choć na chwilę trafi na farmę Gwyneiry :)gdyż są to podobne lata. Generalnie polecam i czekam na kolejny tom, który ma pojawić się w lipcu pt. Kobiety Maorysów :)

aleczka | 2016-08-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Świetna! Egzotyka miejsc, egzotyka przyrody, egzotyka sposobu myślenia i życia ludzi zamieszkujących Irlandię i Nową Zelandię w czasach kolonizacji bardzo wciąga. Jeszcze jak dodać do tego poszukiwaczy złota, Maorysów i oczywiście wielką miłość to otrzymujemy książkę, którą się wprost pochłania! Polecam:)

Karolina | 2015-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2015

Jest takie bardzo popularne przysłowie: Lepiej późno, niż wcale. W tym momencie bardzo dobrze pasuje do mojej osoby. Tak się składa, że nie znałam do tej pory twórczości Pani Sarah Lark. I jeśli wszystkie książki są napisane przez pisarkę w taki sposób jak "Złoto Maorysów", to mogę tylko żałować, że wcześniej nie poszperałam na jej temat w internecie i nie popytałam o jej książki w swojej bibliotece...

Kathleen i Michaela. Związek tych dwojga zakochanych w sobie ludzi niósł ze sobą wiele dramatycznych wydarzeń. Ona swoim wyglądem przypominała irlandzką księżniczkę, ale niestety nie posiadała pięknego pałacu i służby..Sama pracowała jako służąca. On natomiast był synem jednego z dzierżawców. Oboje młodzi i oboje w sobie szaleńczo zakochani...Niestety ku drodze do szczęścia napotykają przeszkodę w postaci ojca dziewczyny, który nie akceptuje ukochanego swojej córki...W związku z tym planują ucieczkę...Sprawy jeszcze bardziej się komplikują gdy Kathleen zauważa zmiany w budowie...