Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea

Tłumaczenie: Bożena Sęk
Wydawnictwo: Sonia Draga
L'extraordinaire voyage du fakir qui était resté coincé dans une armoire Ikea
9788379992058
literatura piękna
Ag2S

Nieprawdopodobnie zabawne przygody indyjskiego fakira, który mimo woli przemierza Europę i trafia w końcu do Libii czasów po Kadafim, opowieść o miłości bardziej musująca niż coca-cola, ale także obraz strasznej rzeczywistości: walki, jaką co dzień toczą nielegalni imigranci, ostatni awanturnicy naszych czasów. Urzekający debiut komediowy: powieść o fałszywym fakirze, który wyrusza w podróż z...

Urzekający debiut komediowy: powieść o fałszywym fakirze, który wyrusza w podróż z Indii do Francji po to, aby zrobić zakupy w sklepie IKEA. Podróż, która w wyniku szalonego zbiegu okoliczności przekształca się w bezprecedensową wyprawę po Europie.
Trochę humoru rodem z filmów Braci Marx, trochę przemyśleń na temat społeczeństwa niczym z Kandyda. Kawał dobrej rozrywki z europejskimi krajobrazami w tle przyprawiony śmiechem, miłością i refleksją na temat odkupienia win.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Yevoni | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Gdyby książka nie została wygrana w konkursie muszę przyznać, że nie sięgnęła bym po nią. Niestety nie moje gusta.
Była to miła podróż wraz z Indusem po Europie pełna zaskakujących spotkań i zarządzeń losu. Bardzo nierealnych...
Trochę humoru, nadziei ale i smutnych historii. Naprawdę miłe czytadło na podróż autobusem.

Tina | 2018-12-20
Na półkach: Przeczytane, Wygrana w LC

Szalona, bogata w niespodziewane zwroty akcji niezwykła podróż indyjskiego fakira po Europie. Lekka, dowcipna i lekka lektura na nudny zimowy wieczór. Fajnie było śledzić jego losy i trochę pomarzyć o kolejnych egzotycznych wakacjach gdzię daleko, daleko od domu. Choć opisane wydarzenia są nieprawdopodobne, to postacie są wiarygodne i dlatego nie pójdę na film. Ponieważ już sobie je wyobraziłam, a kino pewnie by ten obraz zburzyło i wyszłabym z filmu niezadowolona.

Klio24 | 2018-11-19

Komedia, jednak czy urzekająca? Powiedziałabym, że raczej naiwna. Akcja dzieje się w zabójczym tempie, jednak nie jestem pewna, czy cokolwiek z niej wynika. Nie umiałam odnaleźć się w tej lekturze. Bohaterowi wszystko przychodzi zbyt szybko, zbyt łatwo. Przez co książka jest odrealniona i bardzo naiwna.

kariatyda | 2018-11-12

Bardzo dobra książka. Myślę, że bardzo trudno jest napisać dobrą, pogodną komedię, a jednocześnie książkę refleksyjną i dającą czytelnikowi wiele do myślenia. Według mnie, Puertolasowi udało się to bez cienia wątpliwości. Polecam tę książkę każdemu, bez wyjątku. Może ona być formą antidotum na trudy i przykrości dnia codziennego. Autor ma taki szczególny dar, potrafi rozbawić swojego czytelnika, a jednocześnie pisać o sprawach ważnych. To duża umiejętność. Dla mnie ta książka naprawdę jest rewelacyjna. :) Polecam!

książek: 1908
Edi_Edi | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

"Podróż fakira, który utknął w szafie IKEA" tytuł nieco infantylny, jak książki dla dzieci. I ta książka trochę taka jest. Trudny i niełatwy temat traktuje lekko, zabawnie i infantylnie.
Puertolas ma lekkie pióro i przyjemnie się czytało tę niedużą książeczkę, ale...
pozostał lekko gorzki posmak....

Shafiqua | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Zachęcona zakręconym tytułem sięgnęłam po książkę nieznanego mi wcześniej autora. Okazała się to być lekka, stosunkowo krótka komedia pełna absurdalnych zwrotów akcji. Dużo tu gier słownych, czasem dosyć wymuszonych i infantylnych, choćby żarty z "niewymawialnego" nazwiska głównego bohatera, np. Ajatashatru Lavash czytane jako "J'attache ta charrue, la vache", czy La-chatte-à-trousse. Pomimo pięknych zapowiedzi na okładce, śmiechu w tej opowieści jest jak na lekarstwo, zdarza się jednak uśmiechnąć.

Trudno całkiem polubić Aję, jego postępowanie dalekie jest od ideału. W trakcie lektury zastanawiałam się czy mu kibicować, czy nie. Nadchodzi jednak czas refleksji i dojrzewania Hindusa. Ostatecznie jego historia staje się synonimem szczęścia od losu i optymizmu. Jest też miejsce na problemy współczesnego świata m.in. powszechny rasizm wobec Romów i egzotycznych narodowości, kryzys migracyjny (głównie z Sudanu, Libii) - poruszone jednak w książeczce ledwie w zarysie.

Mam mieszane...

księgozbiór | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Gdy otrzymałam propozycję recenzji książki „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie IKEA” byłam niezwykle zaciekawiona, ale również podchodziłam do niej z lekką obawą. Cóż takiego autor może mi za serwować. Twórczość Romaina Puértolas’a była mi zupełnie obca więc zaczęłam się obawiać czy oby na pewno to był dobry wybór.
Na ogół jestem miłośniczką raczej mroczniejszej odsłony literatury, zatem można powiedzieć, że to był skok na głęboką wodę. A więc jak było?
Nasz tytułowy fakir ląduje we Francji z podrobionym banknotem 100 Euro by w tamtejszym sklepie meblowym kupić wymarzone łóżko. Jak się okazuje łóżko dostarczone może być do sklepu następnego dnia rano, jednak jego cena niespodziewanie wzrosła. Jak na człowieka o magicznych zdolnościach przystało, nasz główny bohater zaczął pieniążki rozmnażać do kwoty pozwalającej na zakup, jednak noc musiał spędzić w salonie IKEA by następnego dnia wraz z wymarzonym zakupem udać się w drogę powrotną do Indii. I tu zaczynają się szalone...

księgozbiór | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Nika | 2018-08-21

Trochę absurdalna, pomóżmy sytuacyjny, a przy tym wszystkim mądra opowieść o przemianie i aktualnych problemach.

Malgosia | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018