Na brzegu Jarynia. Powieść demonologiczna

Seria: Biblioteka Borussii
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia
Na bierjegach Jaryni
welesxxi

Kondratiew odwołując się do miejscowych podań i legend, czerpiąc z mitologii słowiańskiej, stworzył wyjątkowy literacki pomnik kresu epoki wierzeń. Powieść demonologiczna Na brzegu Jarynia (1930) to studium rzeczywistości doszczętnie zmiatanej przez rewolucję. Pod warstwą barwnej fabuły, antropomorfizującej bożki i bóstwa zamieszkujące okolice Horynia-Jarynia, kryje się lęk przed...

Powieść demonologiczna Na brzegu Jarynia (1930) to studium rzeczywistości doszczętnie zmiatanej przez rewolucję. Pod warstwą barwnej fabuły, antropomorfizującej bożki i bóstwa zamieszkujące okolice Horynia-Jarynia, kryje się lęk przed nadejściem nowych czasów. W opowieści, podobnie jak w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa, rozgrywa się dramat XX wieku, w którym nawet diabeł przestał być straszny.

Polskiemu czytelnikowi proza Kondratiewa może przypominać niekiedy poezję Bolesława Leśmiana. W polskim przekładzie starano się zachować charakterystyczny dla autora język.

źródło opisu: http://borussia.pl/index.php?p=pg&id=306

źródło okładki: http://borussia.pl/index.php?p=pg&id=306

oceuce | 2018-10-31
Przeczytana: październik 2018

Rosjanin Aleksander Kondratiew(1876-1967) to pisarz w Polsce praktycznie nieznany- zaledwie jedna przetłumaczona powieść, i to jeszcze 75 lat po jej światowej premierze. Trochę to dziwi, ale z drugiej strony jego życie i twórczość przypadały na tzw. Srebrny Wiek kultury rosyjskiej, który obfitował w oryginalnych twórców i prądy literackie. Kondratiew, trochę pominięty, trochę zapomniany ma jednak do zaoferowania polskiemu czytelnikowi coś wyjątkowego - "powieść demonologiczną", której bohaterami są nasze demony i bóstwa. Autor po rewolucji październikowej udał się na emigrację na Wołyń i spędził na ziemiach II Rzeczypospolitej prawie 20 lat- opuścił je dopiero w 1939, by ostatecznie osiąść w Stanach Zjednoczonych.

To właśnie na Wołyniu powstało "Na brzegu Jarynia" i jest tym Wołyniem przesiąknięte. Tamtejsza przyroda, zabobony, wierzenia i obyczaje stwarzają niepowtarzalny klimat tej powieści. Chociażby sam początek:

Cicha, ciemna noc nad brzegiem tytułowej rzeki. Ale spokój...

Kuba | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Jeżeli ktoś chce przeczytać słowiańskie fantasy o losach Wodnika z tytułowego Jarynia i jego Rusałek, Leszego i jego żony Leszowej zwanej "Brodawką", wiedźmach, biesach, biesiątkach, Bagienniku i paru innych słowiańskich demonach to koniecznie musi sięgnąć po tę książkę!
W tej książce jest magia, fantastyka i coś co sprawia, że chce się czytać dalej o losach demonów z dawnych słowiańskich wierzeń.
Nie jest to mitologia słowiańska ani książka o dawnych wierzeniach ale mocno na nich bazująca i naprawdę warto ją polecić i jeszcze szczerzej polecam ją przeczytać, bo warto!

Ula_PełenZlew | 2015-01-21

Gdyby zbierał odmiany jadowitych gadów, nie czułby się tak zagrożony. Ściąga na siebie, mówił, >>ich<< uwagę, złowrogą i mściwą. >>Oni<<, mówił, nie lubią, gdy się wymienia ich imiona. Zazwyczaj używano imion zastępczych, lecz i to niewiele pomagało. […] >>Oni<< już się odgrażali, że spalą […] to wszystko razem z domem i ze mną“... czytamy we wstępie autorstwa Halyny Dubyk do „Na brzegu Jarynia“ Aleksandra Kondratiewa. Tak pisał o autorze wspomnianej powieści demonologicznej Lew Gomolicki. I nie, to nie był fragment fabuły. Skąd o tym wiem?

A stąd, że Halyna Dubyk, tłumaczka pierwszego przełożonego na język polski dzieła Kondratiewa opatrzyła tekst świetnym wstępem! A do tego dodała rozbudowane przypisy i powieść obdarzyła interesującym aneksem – Kartoteką demonów – która skonstruowana została przez nią tak, by czytelnik miał możliwość zapoznania się z nie tylko z charakterystyką poszczególnych bohaterów nadprzyrodzonych powieści, ale też by mógł odkryć ich miejsce w...

Alina | 2015-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Pełna recenzja na:

Fraszka | 2016-02-09

Książka, której bohaterami są słowiańskie demony - to jest to! Demonologia Słowian wciąż jest traktowana po macoszemu, a szkoda, bo to prawdziwa kopalnia świetnych pomysłów.

Kawazliterami | 2015-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2015

Bardzo dobrze opisuje słowiańskie bóstwa i wierzenia. Jednak dla mnie trochę za dużo bagien, błota i oślizgłości.

| 2018-06-26
Przeczytana: 22 września 2016