Markiz Donatien de Sade

Wydawnictwo: Oskar
anegdoty

źródło okładki: https://static.tezeusz.pl/images/528/528033/2.jpg

matram | 2017-12-18

Jest to zaledwie 64-stronnicowy zbiór kilkunastu anegdot dotyczących bardzo kontrowersyjnej postaci jaką był Markiz de Sade.

Konkretne i bardzo zróżnicowane ciekawostki z jego życia dotyczą m.in. twórczości, namiętności, kobiet, więzień i niewoli. Nie będę zdradzać konkretów, bo warto sięgnąć po ten zbiór i samemu poznać, chociaż w pewnym stopniu, tego pisarza, który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy.

Do przeczytania w jeden wieczór, ale jest to lektura godna uwagi.

Basia | 2016-02-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jakiś czas temu znalazłam w bibliotece tę oto książkę o de Sade z serii "Życie w anegdotach"

Markiz de Sade był człowiekiem jedynym w swoim rodzaju. Pisałam wam już kiedyś bardziej szczegółowo o nim przy okazji "Zbrodni Miłości" oraz "Niedoli cnoty". Była to tak intrygująca persona, że z chęcią sięgnęłam po książkę, w której mogłabym odkryć coś jeszcze "wyjątkowego" na jego temat. I nie zawiodłam się...

Poniżej przedstawię wam kilka luźno wyciągniętych ciekawostek o nim.

"Całe jego życie ma charakter anegdoty, gdyż w niczym nie znał umiaru: w jedzeniu, w miłości, nawet w dyskusjach filozoficznych. Ciemne strony ludzkiej natury ukazywał z wyrafinowaną przesadą, ażeby spośród potworności wydobyć prawdę o człowieku."

"(...) badał reakcje psychiczne i seksualne obu płci. Eksperymenty prowadził głównie na sowicie opłaconych prostytutkach i służbie."

Podobno de Sade nie dopuścił się wynaturzeń o...