Hellada królów

Okładka książki Hellada królów Anna Świderkówna
Okładka książki Hellada królów
Anna Świderkówna Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
1999-01-01
1999-01-01
historia Grecji starożytność antyk hellenizm Grecja Macedonia Azja Mniejsza Egipt Mezopotamia Ptolemeusze Seleucydzi

przystępna książka historyczna, warta uwagi

przystępna książka historyczna, warta uwagi

Jak wyjaśniła w posłowiu autorka, chciała w przystępny sposób przedstawić wiedzę historyczną o mało znanej, często pomijanej w podręcznikach epoce hellenistycznej. I udało jej się to znakomicie. Wydarzeń, dat i osób jest dokładnie tyle ile potrzeba - nie przytłaczają laika swoją liczbą, ale też nie ma się wrażenia czytania samych tylko ogólników. Dużym plusem są fragmenty biograficzne, rozważania nad motywacją postaci historycznych, przebiegiem ważnych rozmów, zgromadzeń itd., trudno później pozostać obojętnym wobec takich postaci jak np. Demetriusz Poliorketes, Antygon Gonatas, Arat z Sykionu, Antioch Wielki, Polibiusz. Należy oczywiście mieć na względzie (na co zwraca autorka),że obraz tych postaci i wydarzeń jaki wynika z nielicznych dostępnych źródeł historycznych może różnić się od rzeczywistości. Po lekturze tej książki, nawet jeśli nie jest się wielkim fanem starożytności i epoki hellenistycznej, rośnie apetyt na więcej.

Zastanawiałem się przy pomocy której książki zgłębić ten okres historii i wybór którego dokonałem okazał się być strzałem w dziesiątkę. Wrażenie jakie po lekturze zostawia po sobie książka jest dla mnie rzeczą najbardziej miarodajną. Ta zostawiła wspomnienie wspaniałej przygody i niezmiernego głodu, głodu, który zaspokoić może tylko sięgnięcie po kolejne pozycje opowiadające o tamtych, antycznych czasach. Czy zrobiła zatem robotę? Oj tak, i to jeszcze jak. Wartka opowieść, pomimo mnogości krain, postaci, zgrabnie poprowadzona, ciekawie, naprawdę potrafiącym pisać piórem. To się czytało z wielką przyjemnością, tu się płynęło z nurtem historii. Wiadomo, że publikacja ma swoje lata a wiedza o czasach przeszłych nie stoi w miejscu, jednak pomimo to polecam tę pozycję, znakomite pióro i talent do snucia opiowieści bowiem nic a nic się nie zestarzał. Moim zdaniem naprawdę warto!

Książka bije po oczach swoją unikalnością, tam gdzie wiele pozycji o starożytnej Grecji kończy ostatnie zdanie i stawia kropkę, tutaj opowieść dopiero się zaczyna. Znajomość legendy Aleksandra Wielkiego i głównych uczestników jego wyprawy wiele tu ułatwia, nie jest jednak niezbędna. Anna Świderkówna świetnie utrzymała tempo i spójność, przekuła swoją wiedzę w znakomitą prozę z żywą narracją, kładąc duży nacisk na emocje i przemyślenia historycznych postaci, niejako budując most między czytelnikiem a bohaterami tamtych czasów.

Lektura nie taka krótka jak można by sądzić po samej objętości bo czyta się dość długo, co bynajmniej nie przeszkadza przy wszystkich jej zaletach. Książkę trzeba zaliczać do tych przekazujących i porządkujących w łatwy sposób znaczny zasób wiedzy, a także poszerzających horyzonty – ja dzięki niej do swoich skromnych historycznych zainteresowań ostatecznie dorzuciłem kolejną cegiełkę, jaką jest świat hellenistyczny.

Świderkównę zawsze dobrze się czyta a tematyka wojen diadochów i królestw hellenistycznych faktycznie nie należy do najczęściej poruszanych.

Wspaniała książka.Byłem młodym chłopakiem, kiedy ją przeczytałem i o epoce hellenistycznej nie miałem bladego pojęcia. Ta książka odkryła przede mną nowy świat,a poza tym autorka posiada olbrzymią erudycję, a równocześnie taką łatwość pisania i plastycznego przedstawiania historycznych postaci,że czyta się ją jak książkę sensacyjną. Dla miłośników historii to pozycja obowiązkowa, dla innych.. cóż , mogę tylko zapewnić,że warto spróbować.

Zaczyna się jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi - śmiercią Aleksandra Wielkiego. Później napięcie tylko rośnie.

Anna Świderkówna miała rzadki talent. Umiała napisać książkę popularnonaukową z taką werwą i animuszem, że czyta się ją jak pełną akcji powieść. Prawdą jest, że najciekawsze scenariusze pisze życie. I tak dzieje - diadochów, upadających helleńskich królestw, wzrostu potęgi Rzymu - czyta się doskonale. To również pieczołowicie sportretowany okres historyczny, który znajdując się między wojnami perskimi i wyprawą Aleksandra, a szczytem potęgi Rzymu, popadł w zapomnienie.

Polecam. Hellada królów łączy przyjemne z pożytecznym - wiedzę z rozrywką.

Profesor Annę Świderkównę miałem zaszczyt poznać osobiście. Zdarzyło się nawet rozmawiać z Nią przez kilka godzin. I chociaż to specjalistka od starożytności, tematem były kryminały Agathy Christie, które moja rozmówczyni czytała w oryginale - bo szlifowała język i lubiła. Ale oczywiście najczęściej wracaliśmy do czasów starożytnych.
Niestety, z Anną Świderkówną już nie porozmawiam od dawna. A wielka szkoda, bo mówcą była znakomitym. Pomimo niewielkiej postury i skromnego głosu przykuwała uwagę słuchaczy jak mało kto. W świecie historyków takie umiejętności oratorskie nie są zbyt częste, więc i pamięć o umiejętnościach Pani Profesor na długo pozostanie. Ale i pisać potrafiła, czego znakomitym przykładem są kolejne tomy "Rozmów o Biblii". Trzeba jednak pamiętać, że autorka zaczynała od epoki hellenistycznej i właśnie książkę o tym okresie mam przed sobą. To stara praca, wydana po raz pierwszy w 1965 r., więc na pewno wiele sądów autorki jest już nieaktualne. Nie zamierzam jednak recenzować tej pracy - od tego są zawodowcy. Jako laik (historyk, ale innej specjalności) mogę tylko wyrazić zdanie, że czyta się "Helladę królów znakomicie. Narracja jest barwna, wyrazista, nie nuży, za to łatwo ją przyswoić. To ogromna sztuka, bowiem co chwila Świderkówna odwołuje się (w przypisach) do źródeł starożytnych, cytuje całe fragmenty, powołuje się na pisarstwo z epoki. I to jest, moim zdaniem, największa zasługa autorki - przedstawienie tematu pracy rzetelnie, zgodnie z warsztatem historycznym, a jednocześnie przystępnie, lekko, komunikatywnie. I za to tyle gwiazdek. A wszystkim, także zupełnie nie interesującym się historią - polecam. To nie tylko opis epoki, ale także charakterystyka ludzi, ich motywacji, ich dążeń, ich zalet i wad. To również pokazanie mechanizmów, które do dziś wpływają na losy świata. To warto przeczytać.

Niestety, z Anną Świderkówną już nie...

Powróciłem do tej książki po latach, dobrze się ją czyta, a narracja na temat wybranych aspektów dziejów politycznych epoki hellenistycznej jest solidnie oparta na materiale źródłowym. W kolejnych rozdziałach Autorka przedstawia wybrane zagadnienia z historii świata hellenistycznego, zasadniczo w układzie chronologicznym (acz nie zawsze). Głównymi bohaterami są postacie (np. Eumenes z Kardii, czy Aratos) albo miasta (np. Aleksandria czy Ateny). Dobrze jest książkę tę czytać w parze z "Hellenikami" Świderkówny, gdyż razem tworzą naprawdę świetną panoramę epoki zarówno z perspektywy dziejów politycznych, jak i historii cywilizacji.

Tomasz Babnis

Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i zakresu jaki ukazuje ta książka. Fakty są przeplatane opisami i dobrze prowadzoną opowieścią o ludziach, którzy urośli do miana legend. Polecam.

• Starożytność
  • Starożytność
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Hellada królów