Poza błękitem

Okładka książki Poza błękitem Nuno Gomes
Okładka książki Poza błękitem
Nuno Gomes Wydawnictwo: Mayfly Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi biografia, autobiografia, pamiętnik
360 stopni: Człowiek na krawędzi
Mayfly
2014-01-01
2014-01-01
Dorota Konowrocka-Sawa
nurkowanie

Po raz pierwszy sięgam po literaturę dotyczącą nurkowania. Przyznam, że skusiła mnie bardzo atrakcyjna cena książki i tematyka sportu ekstremalnego. Nazwisko autora było mi całkowicie obce, tak jak zagadnienie nurkowania.
Szybko zaintrygowało mnie zdobywanie podwodnego świata przez tego człowieka. Głębiny są czymś słabo zbadanym, więc z lektury można się dowiedzieć różnych ciekawostek, chociażby o latimeriach. Sam sport w takim wydaniu jest raczej mało popularny, więc znów spotkałam się z czymś nowym. Poznawanie było pasjonujące, ale chwilami brakowało mi prostych wyjaśnień użytych przez autora terminów.
Nuno Gomes zaimponował mi swoim podejściem do nurkowania. Jeśli wszyscy sportowcy zajmujący się dziedzinami ekstremalnymi tak przykładali uwagę do bezpieczeństwa, pewnie dochodziłoby do zdecydowanie mniejszej ilości wypadków. Jednak po lekturze całej książki można odnieść wrażenie, że nie tylko pełen profesjonalizm, ale i szczęście pozwoliło rekordziście odnieść tyle sukcesów.
Co ciekawe, w toku opowieści wiele razy wspominany jest Leszek Czarnecki - dla mnie dotychczas bardziej znany jako biznesmen i mąż Jolanty Pieńkowskiej.
Jako fanka literatury górskiej z radością witałam wszelkie odniesienia do wspinaczki wysokogórskiej, których tu nie brakuje.
Polecam wszystkim, którzy interesują się - choćby w teorii - badaniem możliwości człowieka, poznawaniem rejonów niedostępnych ludziom oraz przełamywaniem barier.

ciekawa, choć za dużo technicznych opisów- jestem laikiem, nie rozróżniam mieszanek gazu;) denerwowała mnie kompozycja- ciągłe przeplatanie różnymi wątkami, dygresje, brak jakiejś chronologii. Ale ogólnie wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałam w jeden wieczór:) polecam, nawet laikom:)

Po wcześniejszych biografiach wydawnictwa Mayfly związanych z nurkowaniem (mam tu na myśli m.in.: "Zanurzona", "Pod ciśnieniem") wiązałem z tą książką spore nadzieje.
Wyszło dobrze, ale te wyżej wymienione książki miały w sobie tak jakby więcej pasji. Aż chciało się nurkować!
Tutaj jest bardziej technicznie, raczej na zasadzie opisywania zdarzeń, mieszanek, zastosowanych technologii itd. Brakowało mi trochę emocji - bo one były w poprzednich książkach a tutaj tego zabrakło.

Nie znaczy to, że książka nie jest warta uwagi. Wręcz przeciwnie - ale bardziej dla osób, które już trochę czytały o nurkowaniu. Polecam więc rozpoczęcie lektury od wcześniej wymienionych książek. Wówczas tą Nuno Gomeza można potraktować jako uzupełnienie.
Gdybym zaczynał od niej - wówczas nie wiem czy tak zainteresowałbym się nurkowaniem

Książka Nuna jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na to, że jeszcze nikt nigdy nie dokonał tego, co on. Jest przy tym pełen pokory i rozsądku, co da się wyczuć czytając książkę. Choć porywał się na rzeczy absolutnie, ekstremalnie niebezpieczne, robił to przy zachowaniu maksymalnej dbałości o bezpieczeństwo. Dzięki temu czytając, nie odnoszę wrażenia, że wydarzenia są oderwane od rzeczywistości. Dla nurków jest to pozycja zdecydowanie ciekawa i warta przeczytania, skłania do refleksji nad wieloma rzeczami dotyczącymi tego specyficznego hobby. Natomiast dla czytelnika nie-nurka mogłaby być dość nieczytelna, ze względu na mnogość "branżowych" terminów, nie zawsze dostatecznie wyjaśnionych. Miły jest obecny w książce silny polski akcent - wielu polskich nurków stanęło na drodze Nuna. Niektórych z nich część z nas z pewnością zna osobiście, co również wpływa na bardziej osobisty odbiór książki - podobnie jak znajome miejsca typu Dahab i restauracja Shark ;)
Co do samego stylu pisania, początkowo jest on dość trudny. Pierwsze rozdziały są trudne do przebrnięcia, ponieważ autor dość chaotycznie snuje narrację, przeskakując pomiędzy różnymi wydarzeniami, potem do nich wraca, wymienia wiele nazwisk na raz i trudno się połapać, kto, gdzie i co właściwie zrobił. Jednak po paru rozdziałach narracja się stabilizuje i czyta się zaskakująco dobrze, szczególnie kiedy docieramy do rozdziału dotyczącego bicia rekordu w Dahabie. Ogólnie książka niesamowicie wciąga i jeśli ktoś jest zapalonym nurkiem, to zdecydowanie można mu tę pozycję polecić.

• Nurkowanie
  • Do podróżosfery
  • Sprzedam/wymienię
  • Pasja
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • W bibliotece

Dodaj cytat z książki Poza błękitem