Zaginiona kartoteka. Ostatnie dni Lorien

Okładka książki Zaginiona kartoteka. Ostatnie dni Lorien Pittacus Lore
Okładka książki Zaginiona kartoteka. Ostatnie dni Lorien
Pittacus Lore Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Zaginiona kartoteka (tom 5) fantasy, science fiction
Zaginiona kartoteka (tom 5)
The Lost Files: The Last Days of Lorien
Burda Publishing Polska
2015-01-28
2015-01-28
Michał Juszkiewicz
lorien jestem numerem cztery zaginiona kartoteka pittacus lore dziedzictwa planety lorien

Krótka historia, napisana w prosty sposób, o ostatnich dniach Loryjczyków i głównego bohatera Sandora. Choć spodziewałam się czegoś innego m.in. więcej informacji na temat przebiegu inwazji, jak przebiegała obrona, czy też sama walka. Można za to poznać bliżej naturę Loryjczyków i ich sposobu życia. Czytało się przyjemnie, będę miło wspominać.

Prosto napisana, prosta opowieść o nastolatku, który widzi koniec swojego świata. Bohater ma swoje zajęcia i pasje ale jeszcze żadnych planów na przyszłośc. Los decyduje za niego bohater szybko musi dorosnać.
Zaskoczyło mnie że książki z tego cyklu są tak prosto napisane. Narratorem jest bohater i wiele fragmentow autor pozostawia wyobrazni czytelnika. Odważne posuniecie, ale często zdaje egzamin.

Moja historia z tą ksiażką zaczęła się dość ciekawie...
Gdy zamawiałam resztę "Komorników" do kolekcji, zobaczyłam przypadkiem tę książkę na promocji.
Za 2 złote.
Mój wewnętrzny Janusz Byznesu kazał mi ją kupić w trybie natychmiastowym. Co zabawne, po odbiorze przeczytałam ją w kawiarni i w 50 minut jadąc autobusem do domu.
Także tego...

Głównym bohaterem i narratorem "Ostatnich Dni Lorien" jest Sandor, młody i uzdolniony chłopak, który lubi nieco naginać zasady. Przez co wpada w niemałe tarapaty. Niedoskonałość w doskonałym świecie Lorien.
Ale czy to na pewno wada?

Historia opowiada jego przygody, głównie w samej Akademii i z Devektrą, do czasu inwazji Mogadorczyków na jego ojczystą planetę i to jak potem stał się z przypadku mentorem Dziewiątego.
Jeśli mam być szczera - pierwsza część książki to trochę takie pitu pitu - niby coś się dzieje, ale to raczej niewiele by było ze znaczących rzeczy. Druga połowa - bum ze strony obcej rasy - no tu akcja pędzi na łeb na szyję i jak się zacznie czytać to już się leci do samiutkiego końca na jednym wdechu. Naprawdę. Nie sądziłam, że tak szybko mogę przeczytać coś w co nie sądziłam, ze się tak wciągnę.

Z tego co zdążyłam się dowiedzieć z mojego "riserczu" Kartoteki to tak jakby poboczna historia, spojrzenie z innej strony czy coś takiego względem całej serii. Ku mojemu zdziwieniu, po przeczytaniu opinii innych o tej książce, dowiedziałam się, że jest to według czytelników najgorsza książka z serii Kartotek. Jeśli to prawda to ja naprawdę chcę sięgnąć po resztę, bo już to mi się bardzo podobało!

Moja historia z tą ksiażką zaczęła się dość ciekawie...
Za 2 złote.
Także tego...

Głównym bohaterem i narratorem...

Czytam te części i nie mogę wyjść z podziwu. Historie opisywane przez Pittakusa Lore są tak wciągające, że aż dziw że wcześniej nie zapoznałam się z nimi. W tej części poznajemy Sandora i jego historię a także sposób w jaki został powołany do społeczności mentorów Gardów... Polecam bardzo mocno!!!

Liczyłem na opisanie walki loryjczków z mogami,pokazanie najróżniejszych mocy,a dostałem nudną opowieść jednego z Cepanow o tym gdzie pracował i jaki był nierozważny.Ciekawiła mnie jedynie końcówka książki,niestety.Można było zrobić to o wiele lepiej np. zamiast Sandora narratorem mógł być ojciec czwartego.No cóż chyba jak na razie najgorsza książka z serii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dzięki kolejnej "Zaginionej kartotece..." poznajemy początki inwazji Mogadorczyków na Lorien i dowiadujemy się jaki był początek wojny o Ziemię. Tym razem poznajemy historię młodego Cepana, który tak naprawdę nigdy nie miał zostać Cepanem, ale splot zdarzeń sprawił, że razem z dziewiątką dzieci z nadnaturalnymi mocami i ich opiekunami trafił na statek lecący w kierunki Ziemi. W części tej poznajemy historię opiekuna Numeru Dziewiątego.

Sama nie wiem, co myśleć o tej pozycji. Dowiedziałam się z niej sporo o życiu na Lorien, ale spodziewałam się czegoś innego. Nastawiłam się na opis inwazji i nieco informacji o tym jak i dlaczego do niej doszło. A dostałam dostałam opowieść Sandora o jego życiu i tajemnicach i o tym jak został Cepanem Dziewiątego.

"Ostatnie dni Lorien" to ostania opowieść z serii Zaginionych Kartotek.
Ciężko mi się ją czytało. W mojej opini jest gorsza od poprzednich kartotek. Jednak dzięki niej dowiadujemy się nowego o Sandorze. Jak to się stało, że został mentorem 9.
Ale dla mnie najciekawesz był ostatnie strony książki. Nie było ich wiele, ale pokazywały początkowe relacje między Cepanemi, a Gradami. Oraz relacje wszystkich mentorów wobec siebie.
Czy warto ją przeczytać? Sądze, że tak. Ja męczyłam ją kilka dni, ale jeśli ktoś tak jak ja, przetrawił już 8 ksiażek z serii Dziedzictwa planety Lorien i Zaginiene Kartoteki, to zdecydowanie jest zdeterminowany by przeczytać wszystkie części :)

"Ostatnie dni Lorien" to ostania opowieść z serii Zaginionych Kartotek.

Już to sobie wyobrażam jak mały, słodki Czwarty podaje rączkę małemu, słodkiemu Dziewiątemu *.*

Świetna książka. Szkoda, że taka krótka.

Świetna książka. Szkoda, że taka krótka.

• Science Fiction
  • Do kupienia