Operation: Outer Space

Murray Leinster Wydawnictwo: fantasy, science fiction
1957-01-01
1957-01-01

1966

Dość płaska i niemrawa. Jest tu jakiś amerykański akcent, z tą całą sławą, błyskiem fleszy, ale meh, ani interesująco pokazany, ani ciekawy sam w sobie.

Przeczytałem tą polską wersję z archive.org (znana tam pod drugim tytułem Dawno temu, daleko stąd).
Egoistyczny i arogancki dyrektor ds. reklamy telewizyjnej, Jed Cochrane, zostaje wysłany na Księżyc wraz ze swoją sekretarką, psychiatrą i zespołem producentów telewizyjnych, z nieznaną misją, o której szczegółach dowiadują się dopiero na miejscu.
Do tej pory było ciekawie.
Potem zaczęło uchodzić ze mnie powietrze.
Okazuje się, że ma... aby udokumentować rewolucyjne odkrycie dokonane przez neurotycznego naukowca Dabneya, który przy okazji jest zięciem jednego z właścicieli firmy reklamowej w której pracuje główny bohater.
Wkrótce po ich przybyciu zespół dowiaduje się, że Dabney jest oszustem. Kupił wynalazek i wmówił sobie, że to jest jego, że, dokonanał naukowego przełomu w komunikacji szybszej niż światło. Wkrótce okazuje się jednak, że wynalazek nie ma praktycznego zastosowania.
Niemniej jednak Cochrane obmyśla plan, aby przedstawić to osiągnięcie jako jedno z najważniejszych w historii ludzkości... tworząc program telewizyjny o eksploracji kosmosu szybszej niż światło.
Ta historia miała być parodią przemysłu telewizyjnego i reklamowego, a także przyszłości komunikacji masowej.
Nie czyta się tego jednak dobrze z kilku powodów :
- wszystkie postaci są płytkie bo jednowymiarowe, stereotypowe i odpychające (negatywne).
- Po prostu psychol pogania psychola, debil debila, zarozumialec zarozumialca...
- Czy jest tam ktoś w miarę normalny? Może sekretarka Cochrane'a, czyli Babs.
Na szczęście druga część o wiele lepsza choć nie obyło się bez baboli : kilka naiwnych momentów lub nawet momentów nielogicznych :
- zapominalski naukowiec Jones nagle przypomniał sobie podczas lotu, że nie wysłał do "kontroli lotów" prośbę o namiary rakiety,
- wystartowanie rakiety z osobami prywatnymi bez zainteresowania ze strony władz krajowych czy wojskowych.
- niezabranie żadnego sprzętu badawczego w wypadku napotkania obcej planety i chęci jej zbadania.
Lubię bardzo Leinstera, ale poziom logiki w tej powieści znacznie odstaje od normy (jak na razie jest to najgłupsze dzieło autora jakie przeczytałem). Na podwyższenie oceny wpływa chyba ogólny zarys fabuły (ciekawy pomysł, ale niestety spaprany w kilku miejscach brakami logiki) i tak wyróżniający autora twardy naukowy styl.

Do tej pory było...

Polski przekład tej powieści pt. "Operacja Kosmos" można znaleźć na stronie https://archive.org/details/OperacjaKosmos razem z setką innych przekładów opowiadań i powieści amerykańskiej sf (prawie wszystkie teksty zostały po raz pierwszy przetłumaczone na polski). Wszystkich przekładów dokonał Witold Bartkiewicz.

Dodaj cytat z książki Operation: Outer Space