Mała zagłada

Okładka książki Mała zagłada Anna Janko
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Mała zagłada
Anna Janko Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-01-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-15
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308054208
Tagi:
literatura polska Sochy zamojszczyzna Roztocze Zwierzyniec Biłgoraj pacyfikacja
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nieocalone



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1042 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4645
3414

Na półkach: , , ,

"Mała Zagłada" to jeden z najlepszych literackich reportaży o drugiej wojnie światowej, jakie powstały w ostatnich latach.
Książka jest tak wstrząsająca, że po jej lekturze trudno czytelnikowi dojść do siebie...

Przyznam, że początkowo, po przeczytaniu kilku, kilkunastu stron, sądziłam, że autorka ograniczy się do osobistych przeżyć, do przeszłości swojej matki i jej rodziców oraz rodzeństwa.

Szybko jednak okazało się, że "Mała Zagłada" to pełna głębokich refleksji książka o wojnie jako niszczącym zjawisku, wciąż obecnym w naszym świecie. Jako przykłady Anna Janko przywołuje rzezie w byłej Jugosławii, w Ruandzie, Kambodży, Korei Północnej. Udowadnia, że na przestrzeni lat i wieków zmieniły się tylko metody zabijania i niszczenia, przybierając coraz bardziej okrutne i wyrafinowane formy, niejednokrotnie podparte chorymi ideologiami ("Wojsko, każde wojsko, to kaci w drodze. Mają prawo, mają misję krwawą. Przeistoczeni, natchnieni, nie z tej ziemi. Współczesne czy niedawne masakry szokują nas, bo ta groza dyszy w nasze plecy, fizycznie wręcz czujemy, że mogłoby to i nam się przytrafić. Nie wierzymy już naiwnie, że wojna to rzecz zamknięta w historii, bo ludzie zmądrzeli. I takie atrakcje jak gwałcenie kobiet i rozbijanie dzieci o ścianę miałyby pójść do lamusa? (...) W dwudziestym pierwszy wieku także po masakrze wyrywa się złote zęby z ust zabitych, złoto to złoto, wędruje ono z rąk do rąk, tak jak podczas okupacji niemieckiej kilkadziesiąt lat temu").

Te poruszające fragmenty o destrukcyjnej sile wojen przeplatają się z opowieścią o zagładzie małej zamojskiej wsi Sochy, którą Niemcy spacyfikowali 1 czerwca 1943 roku. Z 88 domów uratowali się tylko nieliczni. Spośród bliskich pisarki przeżyła tylko jej mama z dwójką swojego młodszego rodzeństwa.
Pamięć o nich i o innych mieszkańcach Soch Anna Janko ocala swoją książką. Jak wyznaje, robi to dla swojej matki, która jako stara kobieta zaczyna tracić pamięć, ale odkrywa prawdę także dla siebie, swoich dzieci i dla czytelników.
Jednocześnie wciąż zastanawia się, skąd w człowieku bierze się tak wielkie zło, że popycha go do najokrutniejszych i niewyobrażalnych czynów.

W książce jest też miejsce na człowieczeństwo, ludzkie odruchy, na dobro. Mimo iż tych przypadków jest stosunkowo niewiele, autorka stara się je wyeksponować, gdyż - jak podkreśla - i dobro, i zło mają ludzkie twarze, imiona i nazwiska.

Dla mnie "Mała Zagłada" to hołd złożony ofiarom wojny, które cierpią także w kolejnych pokoleniach, gdyż są napiętnowane strachem i wspomnieniami rodziców i dziadków.
To także historiozoficzny traktat na temat wojny i zła, które istnieją od początku świata.
Jak pisze Anna Janko: "Wojna nie umiera nigdy. Tylko zmienia mundury. Ma sesje wyjazdowe do innych krajów. Ma dni, kiedy odsypia wielki morderczy wysiłek, a wtedy pracują jej cisi pielęgniarze. Obmyślają taki pokój, jaki byłby dla niej najlepszy, i polerują narzędzia".

Na zakończenie wspomnę jeszcze o stylu - jest oszczędny, ale i nacechowany literacko (dużo tu porównań, metafor, oksymoronów, zaskakujących epitetów). Realizm miesza się z poetyckością określeń, z sardonicznymi fragmentami, nieraz szokującymi czytelnika swoją dosłownością i naturalizmem.

To na pewno książka, którą nosi się w sobie jeszcze długo po odłożeniu jej na półkę.

"Mała Zagłada" to jeden z najlepszych literackich reportaży o drugiej wojnie światowej, jakie powstały w ostatnich latach.
Książka jest tak wstrząsająca, że po jej lekturze trudno czytelnikowi dojść do siebie...

Przyznam, że początkowo, po przeczytaniu kilku, kilkunastu stron, sądziłam, że autorka ograniczy się do osobistych przeżyć, do przeszłości swojej matki i jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 853
  • Przeczytane
    1 386
  • Posiadam
    293
  • Ulubione
    53
  • Teraz czytam
    42
  • Historia
    24
  • II wojna światowa
    23
  • 2015
    19
  • Literatura faktu
    18
  • 2015
    17

Cytaty

Więcej
Anna Janko Mała zagłada Zobacz więcej
Anna Janko Mała zagłada Zobacz więcej
Anna Janko Mała zagłada Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także