Magiczny kotek. Niezwykły przyjaciel

Okładka książki Magiczny kotek. Niezwykły przyjaciel Sue Bentley
Okładka książki Magiczny kotek. Niezwykły przyjaciel
Sue Bentley Wydawnictwo: Wilga Cykl: Magiczny kotek (tom 15) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magiczny kotek (tom 15)
Magic Kitten. A Very Special Friend
Wilga
2015-01-28
2015-01-28
Michał Zacharzewski

Druga najlepsza z serii. W tej części spotyka się Płomyczek, z innym magicznym zwierzątkiem, Burzą. Jest mnóstwo przygód i na końcu niestety pożegnanie.

Czy może być coś gorszego niż złamana noga na początku wakacji, gdy mamy dziesięć lat? Dla Madzi oznacza to niemożność wyjazdu z najlepszą przyjaciółką na wieś, ale też brak możliwości korzystania z najlepszych atrakcji w mieście. Załamanej dziewczynce humor poprawia czarno-biały kotek, który niespodziewanie pojawia się w życiu małej bohaterki.

Płomyk nie jest zwyczajnym kotkiem. Jest magicznym, zwierzęcym księciem, dziedzicem Lwiego Tronu. By odzyskać siłą odebrany tron musi nabrać olbrzymiej, magicznej mocy. Może to osiągnąć tylko ukrywając się pod postacią zwykłego kotka. Właśnie w takiej postaci pojawia się w parku, w którym siedzi Madzia. Dziewczynka przygarnia kotka przez co zyskuje prawdziwego przyjaciela.

To niewiarygodne, jak taka mała, puszysta kuleczka może odmienić życie dziecka. Madzia odżyła. Opieka nad kotkiem sprawiła, że dziewczynka już się nie nudziła, a złamana noga przestała jej doskwierać. Szybko okazało się, że te wakacje wcale nie będą takie złe. Madzia w krótkim czasie poznaje Helę, opiekującą się Burzą - magicznym pieskiem. Dziewczynki mogą teraz dzielić się swoimi tajemnicami, wspierać się i wspólnie spędzać lato.

Dzieci w wieku młodszoszkolnym uwielbiają książki o zwierzątkach, a w szczególności o kotkach i pieskach. Tu mamy ich ulubionych bohaterów i szczyptę magii. Ponadto książka pokazuje jak rodzi się prawdziwa przyjaźń, daje nadzieję na poprawę sytuacji gdy jest nam źle, uczy wrażliwości i empatii oraz pozwoli choć częściowo zaspokoić potrzebę posiadania pupila.

Duża, wyraźna czcionka ułatwia samodzielne czytanie młodszym uczniom. Prosty, przystępny język pomaga w zrozumieniu tekstu. Polskie imiona powodują, że przedstawiona w książce historia staje się bliższa czytelnikowi i łatwiej można się utożsamić z bohaterkami. Jestem przekonana, że książka spodoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

Płomyk nie jest...

Sue Bentley to autorka serii Magiczny Kotek oraz Magiczny Piesek. Z tego co widzę, w Polsce zostało wydanych już prawie 30 tomików z obu cykli.

Książę Płomyczek musiał uciekać. Jego wuj Heban czyhał na jego życie. Tylko przeniesienie się do świata ludzi mogło uratować jego byt. Tam też nie był jednak całkowicie bezpieczny. Pewnego dnia życie Madzi miało się odmienić. W chwili, gdy ujrzała Płomyczka wiedziała, że jej wakacje z nogą w gipsie na pewno nie będą nudne.

Wcześniej nie czytałam żadnego tomiku z serii Magiczny Kotek, myślałam więc, że każda książeczka jest inna i że można czytać je oddzielnie. Szybko się niestety przekonałam, że byłam w błędzie. We wstępie już możemy zauważyć, że losy bohaterów w świecie magicznym ciągną się od iluś tomików wstecz. Sama historia w świecie ludzi jest ciekawa i z całą pewnością magiczna i czarodziejska. Po zakończeniu tej historii możemy dowiedzieć się, że Płomyczek występował już w poprzednich tomikach, o czym wcześniej nie wiedziałam.

Nie uważam, żeby książeczka była zła, jeśli wiemy, że trzeba czytać serię od początku, tomik po tomiku. Tylko wtedy w pełni zrozumiemy, co dzieje się w magicznym świecie, co dzieje się z księciem Płomyczkiem i dlaczego wuj Heban chce go stratować. Gdy skusimy się tylko na tomik ,,Niezwykły przyjaciel" pozostanie nam wiele niedopowiedzeń. Być może kiedyś zakupię wcześniejsze tomiki, jednak na razie nie mam takiego zamiaru.

,,Magiczny Kotek. Niezwykły przyjaciel" to książeczka o przyjaźni, magicznych zdolnościach zwierząt, ale także o walce o własne życie. Duża czcionka zdecydowanie ułatwia czytanie. Nie ma tutaj zbyt wiele ilustracji. Myślę, że seria może spodobać się uczniom szkoły podstawowej, jeśli zaczną się z nią zapoznawać od początku. Ja czuję się trochę zawiedziona.

Moja ocena: 4,5/6

• Głośne czytanie z dziećmi