Książka Roku 2018

Dziedziczki

Cykl: Kuzynki (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 232

Andrzej Pilipiuk mistrzowsko gra z czytelnikiem. Śmieszy, intryguje i sypie anegdotami. Kuzynki Stanisława i Katarzyna wraz z Moniką wracają w rodzinne strony. W zdewastowanych Kruszewicach z mozołem próbują odbudować dawny dwór i niczym magnes ściągają na siebie kłopoty. Księżniczka Monika wpada w tarapaty, ale dzięki pomocy przyjaciół udaje jej się ujść cało. Niestety inaczej rzecz ma się...

Księżniczka Monika wpada w tarapaty, ale dzięki pomocy przyjaciół udaje jej się ujść cało. Niestety inaczej rzecz ma się z Mistrzem Michałem.

źródło opisu: http://www.fabrykaslow.com.pl/ksiazki/dziedziczki

źródło okładki: http://www.fabrykaslow.com.pl/ksiazki/dziedziczki

annaroza | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 września 2017

Podobała mi się bardziej niż dwie wcześniejsze części serii. Wreszcie coś się działo. I przygody stały się bardziej niesamowite. Wreszcie miałam wrażenie, że czytam książkę fantastyczną, a nie przygodową. I tylko jedna rzecz nie daje mi spokoju. Gdzie mogę przeczytać o losach Moniki, tzn. o tym co się z nią działo między trzecim a czwartym tomem cyklu? Pewnie jest jakieś opowiadanie w którymś z tomów "Światów Pilipiuka", tylko ja jeszcze na niego nie trafiłam. Jeśli nie ma, to chyba autor zrobił czytelnikom sporą niespodziankę.

Nina | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Bawiłam się nieźle. Arcydziełem literatury tego bym oczywiście nie nazwała, to lektura typowo rozrywkowa i świetnie się w tej roli sprawdza. Jak sam autor o sobie mówi - jest grafomanem, ale ja tę grafomanię kupuję, mnie się podoba, ja będę to czytać :D Dalej pozostaję pod największym wrażeniem części pierwszej, druga była niezła , a trzecia - lepsza niż druga, w mojej ocenie. Znowu dużo się dzieje, tym razem kłopoty ma Monika. Ale od czego przyjaciele i bratnie dusze? No nic, idę czytać część czwartą :)

anika | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2016
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Nie zawiodłam się na tym tomie, bo też nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań. Nastawiłam się na przeciętną lekturę i taką dostałam. Historia niezbyt pasjonująca, potencjał postaci niewykorzystany, denerwująca maniera określania jednej z głównych bohaterek mianem "cielaczka" chyba za każdym razem kiedy tylko to postać pojawia się na kartach książki - to główne powody, które sprawiły, że na razie nie sięgnę po kolejny tom. Nie są mnie już w stanie nawet przyciągnąć do książki historyczne smaczki, bo mam wrażenie, że z każdym tomem ich ilość maleje. A może to moje znudzenie sprawia, że ich nie zauważam?

ZARAZA | 2012-04-11
Przeczytana: 2010 rok

Cała trylogia podobała mi się, ale jakoś autor nie zaciekawił mnie na tyle, żebym sięgnęła po jego inne książki.
Lubię całą trylogię za ciekawe postacie, ciekawe wykreowanie wampirzycy Moniki, przeplatanie współczesnego świata z postaciami z innych czasów, elementy fantastyki i ciekawą fabułę.

Bed | 2011-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Przez przypadek zostałam właścicielką Dziedziczek, które okazały się trzecim tomem trylogii o pannach Kruszewskich. Zorientowałam się, że powinnam zacząć od Kuzynek i zamierzam niedługo uzupełnić swoje braki, bo ostatni tom czytało mi się nieźle. Trzy panie wracają na swoje dawne włości by zbudować dwór, zasadzić drzewo i zrealizować twórcze pomysły na życie. Oczywiście nie jest im tak łatwo. Dążąc do celu można spotkać różne licha, strachy a nawet ludzi z byłego PGR, którzy podpadają chyba pod mutanty. Myślę, że w tej książce każdy coś znajdzie dla siebie. Są i dawne historie o dworach, uroki i czary, pojedynki na miecze; jest i współczesny Kraków i dyskoteki. Książka okazała się sympatyczną lekturą, lekko napisaną, czymś przy czym można wypocząć. Nie muszę zaznaczać, że czasem człowiek tego właśnie potrzebuje. Warto zapoznać się z paniami Kruszewskimi i Księżniczką Moniką i przeczytać trylogię tak jak ja zamierzam.

Choć spodziewałam się w miarę kolejnych części pan Pilipiuk nieco wyrobi się, to się zawiodłam. Wspomniane w recenzjach poprzednich tomów wady denerwowały mnie jeszcze bardziej. Muszę jednak przyznać, iż konstrukcja całości mocno się poprawiła, a powieść jest bardziej spójna. Jednak nie są spójne wszystkie trzy części jako całość. Każdy opowiada o czymś innym i to w sumie przypadek, że części są akurat trzy. Dlatego moim znaniem nie powinno się nazywać tego trylogią. Przy ostatnim tomie zrezygnowałam też z określenia: powieść młodzieżowa, bo tu już jej cech zupełnie nie zauważam. Jest to jednak kawałek porządnej, szybko czytającej się literatury i polecam wszystkim fanom Pilipiuka (bo innym ma prawo się to nie podobać).

ula | 2017-08-25
Przeczytana: sierpień 2017

Z ciekawością przeczytałam kolejną część sagi. Oj, wiele się dzieje. Dużo magii ciekawie połączonej z naszą współczesnością. Czyta się lekko i szybko.

Angelika Lachór | 2014-11-22
Przeczytana: 19 listopada 2014
Justyna Antoniewicz | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Zachwyciła mnie ta część i to bardzo opowiada 3 siostrach Kruszewskich, pragną wybudować dwór i zamieszkać w nim.
Akcja zaciekawiła mnie, szybko się potoczyła w powieści czyta się rewelacyjnie po prostu ciekawa, piękna książka wciąga bardzo!!!!

Natalia | 2013-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Największą siłą w życiu każdego człowieka jest rodzina. To dzięki niej kolejne dni płyną człowiekowi na udoskonalaniu więzi łączących całe pokolenia i snuciu planów by wszystkim żyło się jak najlepiej.Taką siłę przywiązania jak i oddania można znaleźć w książce przeczytanej przeze mnie zaledwie wczoraj.

„Świat wokół nas niekiedy okazuje się bardzo skomplikowany, niż nam się wydaje. A czasem jest bardzo prosty, choć wydaje się złożony.”

Z twórczością Pana Pilipiuka miałam okazję zapoznać się właśnie przy tej pozycji. Co najciekawsze, "Dziedziczki" są III częścią z trylogii. Czy mi to przeszkadzało w czytaniu? Jestem zdania, że dobry pomysł, obrany w słowa nigdy nie jest przeszkodą, nawet gdy jest on ostatnią podróżą z tą serią. Jestem strasznie z siebie NIEZADOWOLONA gdyż nie okiełzałam swych zmysłów i pomimo tego, że chciałam zacząć od I części, nie mogłam odłożyć tej książki na półkę by ta, czekała na swą kolej. Powiem więc kilka słów o niej.

Opis:
Kuzynki Stanisława i...