Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia

Okładka książki Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia
Dariusz KortkoLidia Ostałowska Wydawnictwo: Agora Seria: Reporterzy Dużego Formatu literatura piękna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Reporterzy Dużego Formatu
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2014-11-13
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-13
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326813733
Tagi:
Górny Śląsk reportaż
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ocena 7,5
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,6
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,8
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Ludzie czy bogowie 27 rozmów z najsłynniejszymi polskimi lekarzami Krystyna Bochenek, Dariusz Kortko
Ocena 7,5
Ludzie czy bog... Krystyna Bochenek, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
525
67

Na półkach: , ,

Historią i kulturą Górnego Śląska zacząłem się interesować jakiś czas temu. Tak to u mnie jest, że jak coś jest mi bliskie to często zaczynam poznawać to głębiej i bardziej. Moja narzeczona pochodzi z tego regionu więc zacząłem szukać książek, które przybliżą mi te tereny.

Gdzieś w szkole podstawowej uczono nas wszystkich na temat granic, ich zmian, rozbiorów, II wojny światowej, przesiedleń, etc. Mam jednak wrażenie, że to wszystko robiono „po łebkach” i niewiele się z tego zapamiętało, oprócz głównych spraw które miały miejsce. W konsekwencji dzieje regionów, poszczególnych miast, kultur są nam w większości nieznane lub bardzo mało znane. Uświadomiłem sobie to podczas czytania właśnie tej książki. Niby wiem, że granica Polski się zmieniała, ale nie wiedziałem, że przechodziła dokładnie przez środek Górnego Śląska, że Niemcy sprowadzali swoich rodaków w te regiony, aby było ich tam jak najwięcej, że przez koligacje polsko-niemieckie powstały potem problemy w podziale ludzi na Polaków i Niemców. Do tego jeszcze możemy dodać Czechy i region Cieszyna, jego podział, powstania śląskie i dużo innych ciekawych tematów. Okazuje się, że w jednym regionie mogło się dziać bardzo wiele różnorodnych spraw.

Książka z technicznego punktu widzenia jest fenomenalnie napisana. Jest to zbiór dzieł, różnego rodzaju, z różnych okresów. Są to fragmenty pamiętników, gazet, dzienników, książek, które zahaczały lub bezpośrednio opisywały Górny Śląsk, jego historię i kulturę. Ta kombinacja powoduje, że nie można się znudzić czytaniem. Każdy fragment pisany jest przez inną osobę, w innym stylu, w inny sposób, swoim językiem. Możemy zobaczyć jak sławni pisarze polscy obierali Katowice, jak gazety opisywały Bytom czy jak ludzie czuli się po podróży z Lwowa do Gliwic. Podążamy za tymi ludźmi, widzimy obrazy i przyswajamy informacje, które nam chcieli przekazać i zaczynamy jakby oddychać tym samym powietrzem Górnego Śląska. Możemy popatrzeć z różnych perspektyw, z różnych miejsc i stworzyć sobie na tej podstawie swoją wizję tej magicznej i różnorodnej krainy.

Wdzięczny jestem autorom, że wybrali teksty z różnych źródeł, ze różnych kultur (niemieckie, polskie, mieszane). Dzięki temu dało się poczuć tęsknotę części niemieckiej za powrotem na Górny Śląsk, obcość przesiedlonych Polaków z kresów i mieszane uczucia tych, którzy żyli tam z pokolenia na pokolenie od samego początku. Warto przeczytać. Polecam wszystkich mieszkańcom Górnego Śląska, jak i wszystkim, którzy mają z nim cokolwiek wspólnego.

Historią i kulturą Górnego Śląska zacząłem się interesować jakiś czas temu. Tak to u mnie jest, że jak coś jest mi bliskie to często zaczynam poznawać to głębiej i bardziej. Moja narzeczona pochodzi z tego regionu więc zacząłem szukać książek, które przybliżą mi te tereny.

Gdzieś w szkole podstawowej uczono nas wszystkich na temat granic, ich zmian, rozbiorów, II wojny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    203
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    35
  • Teraz czytam
    12
  • Śląsk
    5
  • Reportaż
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ebooki
    3
  • Ulubione
    2
  • Reportaże
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia


Podobne książki

Przeczytaj także