historyczna

Zakończenie zimnowojennego okresu i podziału świata na dwa bieguny daje nowe możliwości rozwoju stosunków międzynarodowych. Niemniej jednak pozostałości tamtego okresu wytrwale utrzymuje się jeszcze w niektórych zakątkach świata i niewątpliwie będą przedmiotem zabiegów dyplomacji międzynarodowej. Ciekawym tego przykładem jest Półwysep Koreański z dwoma sztucznie powstałymi państwami. Fenomen tego podziału trwa już lat i okupiony został ogromnymi ofiarami podczas prowadzonej wojny, jak również w okresie powojennym. W wysiłkach instytucji międzynarodowych na rzecz zażegnania tego kryzysu od samego początku aktywny udział wzięła Polska. Jako państwo neutralne niezaangażowane , wybrani przez Koreę Północną do składu Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych KNPN , wysłaliśmy w rejon tak odległego konfliktu swoich żołnierzy i dyplomatów. Należy pamiętać, że czyniliśmy to początkowo jako państwo obozu socjalistycznego. Po dokonanych zmianach politycznych Polska kontynuuje swój aktywny udział w pracach KNPN. . rocznica funkcjonowania KNPN niewątpliwie zmusza do refleksji. Autorzy na bazie dostępnych materiałów źródłowych przedstawili atmosferę tworzenia i funkcjonowania struktur polityczno wojskowych na rzecz rozwiązania kryzysu koreańskiego. Jednocześnie, wspólnie ze stroną szwajcarską, od początku reprezentującą Koreę Południową, autorzy postanowili przybliżyć atmosferę i klimat wczesnego okresu prac w KNPN. Ze względu na techniczne ograniczenia pozycja ta stanowi jedynie szczątkowe fragmenty wysiłków naszych i szwajcarskich przedstawicieli w KNPN. Zawartość tej publikacji, oddając atmosferę pracy w KNPN, stanowi interesujący dokument podkreślający wysiłki weteranów tej najstarszej naszej misji wojskowej, a także ciekawy materiał źródłowy dla miłośników historii.

Aika | 2016-01-17
ania092 | 2015-11-30