Wojna kobiet

Prószyński i S-ka
2015-01-15
2015-01-15
Bożena Kucharuk
kobiety reportaż niebezpieczeństwo gwałt przemoc seksualna przestępstwa seksualne

"Niczym Syzyf kobiety od tysiącleci toczą pod górę głaz. Nasze zwycięstwa, choć znaczące, są potem niezmiennie pomniejszane przez siły przeciwne i dogmaty religijne oraz kulturowe.".

Idealna książka dla tych, którzy są przeciwko feministkom. Pokazuje, że nawet w dzisiejszym świecie istnieje obłuda, zakłamanie, brak szacunku i masa agresji, którą media chcą zatuszować. Fakty opisane przez Sally Armstrong poruszają serca ludzi, co sprawia, iż ludzie zaczynają stawać po właściwej stronie.

Koszmarne tłumaczenie! Wstyd dla wydawnictwa.

Koszmarne tłumaczenie! Wstyd dla wydawnictwa.

Fikcja literacka, nawet najbliższa rzeczywistości, nigdy nie będzie miała takiego oddziaływania, jak literatura faktu. Fikcyjna historia oczywiście może wzbudzać w czytelniku różne emocje, ale po skończonej lekturze ma on pewność, że opowieść tak naprawdę się nie wydarzyła, jest dziełem wyobraźni autora. Sprawa wygląda jednak inaczej, kiedy czytający ma do czynienia na przykład z reportażem lub innym gatunkiem, który opiera się na faktach. Można zamknąć książkę, ale opowiedziane historie zdarzyły się naprawdę – zdarzyły się bądź nadal gdzieś się dzieją. Jeśli są to historie pesymistyczne, to taka książka na długo zapada w pamięć czytającego. Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć pracę Sally Armstrong, dziennikarki i działaczki na rzecz praw człowieka, zatytułowaną "Wojna kobiet", która opowiada o losach kobiet uciskanych ze względów religijnych i kulturowych.

Więcej w linku:

Poruszający reportaż o walce kobiet o ich prawa. Lektura daje do myślenia. Po przeczytaniu czuje złość na to jak wygląda świat kobiet w tak wielu krajach Afryki czy Azji, ale nawet w Kanadzie!
Z drugiej strony podziw, że znajduje się tak wiele odważnych kobiet, gotowych do ciężkiej i żmudnej walki, o to by im i kobietom w ich otoczeniu żyło się lepiej. O to by miały prawo do edukacji, o to by nie musiały polegać na mężczyznach, od których nie rzadko zależy czy będą żyły, o to by mogły same za siebie odpowiadać i zarabiać na siebie i swoje dzieci.
Książka daje też do myślenia w jakim kraju, cywilizacji my żyjemy, jak dużo już wywalczyłyśmy i jak sprawy kulturowe czy religijne mają wpływ na życie kobiet w zachodnich cywilizacjach. Polecam!

"Niczym Syzyf kobiety od tysiącleci toczą pod górę głaz"

"Wojna kobiet" to porażający dokument autorstwa Sally Armstrong,kanadyjskiej dziennikarki i działaczki na rzecz obrony praw człowieka,który przedstawia różne formy dyskryminacji i przemocy wobec kobiet na całym świecie,głównie w takich państwach jak Afganistan,Indie,Suazi,Senegal,Kongo,Kenia.
Autorka przedstawia drastyczne historie kobiet bitych,gwałconych,krzywdzonych,poniżonych i wykorzystywanych pod każdym względem.
Kobiety we wszystkich tych krajach pragną zmian w życiu osobistym.Zmiany już się rozpoczęły,kobiety się organizują,"rodzi się ruch,mający odmienić wiekowy sposób myślenia".
"Wojna kobiet"to poruszająca lektura o odważnych kobietach,które chcą pomóc sobie i innym.

"Niczym Syzyf kobiety od tysiącleci toczą pod górę głaz"

Autorka przedstawia...

Mało którą książkę zamykam z poczuciem prawdziwego gniewu. Fakt, czasem jest mi żal, że tekst się skończył, czasem irytuje mnie sposób zakończenia, albo zżymam się za coś na autora. I choć, jak wspomniałam, silne emocje nie towarzyszą mi w lekturze zbyt często – ta wyzwala je jak mało która. Wojna kobiet jest bez wątpienia najważniejszą książką, jaką przeczytałam w ostatnim czasie. I Wy również powinniście ją przeczytać.
Więcej: http://szortal.com/node/6964

Ci, którzy śledzą mojego bloga, znają mnie trochę, wiedzą, że zdarza mi się do czytania wybrać pozycję o której niewiele wiem (bo z opisu przeczytałam zdanie lub dwa, spodobała mi się okładka czy tytuł). Często z tego powodu wynikają rozczarowania, a i ja czuję się zaskoczona treścią.
Tak też było tym razem. Spodziewałam się powieści, a tymczasem otrzymałam bardzo poruszającą kronikę o kobietach niezwykłych, walczących o swoje prawa, używa się też stwierdzenia o wywoływaniu rewolucji. Obiema rękoma podpisuję się pod tym.
Sally Armstrong poświęciła wiele czasu na rozmowy z kobietami, na poznanie ich historii. Każda z nich wiele przeżyła. Autorka rozmawiała z ofiarami przemocy domowej, ofiarami gwałtu, poznała historie dziewcząt obrzezanych i wcześnie wydanych za mąż (w krajach arabskich nawet dziesięciolatka może zostać żoną).
To smutne, że gdy my mamy prawa wyborcze, możemy robić to co chcemy i kiedy chcemy, nikt nam niczego nie zabrania w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki kobieta nie jest traktowana jak człowiek, mężczyzna ma nad nią władzę absolutną.
Szczególnie przerażające jest, że zwyrodnialcy w imię kultury gwałcą niemowlęta czy małe dzieci, w czasie wojen również w ten sposób ranią wiele kobiet. Mówiłam, to naprawdę mocna, obnażająca wiele kultur książka.
Tam dziewczęta cieszą się, że mogą chodzić do szkoły, uczyć się, chłoną wiedzę, tymczasem gdzie indziej szkoła traktowana jest jak zło konieczne, a wagary są na porządku dziennym.
Twarda oprawa, ładne wydanie, indeks i bibliografia na pewno zachęcają do przeczytania .
Ja również polecam. Warto też przeczytać "To ja, Malala" czy książki Jasvinger Sanghery pt "Zhańbiona" i "Córki hańby".

Bardzo ważna książka ze względu na poruszane tematy. Jednak czytanie jest ciężkie, bo co parę stron gwałty w każdej możliwej formie, okaleczanie itp....

• Feminizm
  • Reportaż
  • 2015

Dodaj cytat z książki Wojna kobiet