Jeźdźcy z piekieł. Hellequin

Tłumaczenie: Joanna Jankowska
Cykl: Trylogia świętego Graala (tom 1)
Wydawnictwo: Erica
Harlequin

Krwawy najazd francuskich piratów zamienia w piekło spokojną noc świąt wielkanocnych 1342 roku w niewielkiej rybackiej wiosce Hookton, leżącej na południowym wybrzeżu Anglii. Jedynym ocalałym jest Thomas, młody adept łucznictwa. Wiedziony żądzą zemsty za śmierć rodziny i pragnieniem odzyskania zrabowanej świętej relikwii, przyłącza się do angielskiej armii walczącej z Francuzami. W trakcie swych przygód odkrywa rodzinne tajemnice wiążące jego ród z mitycznym świętym Graalem.

źródło opisu: [Erica, 2008]

kusiciel_dusz | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Ciężko jednoznacznie wystawić opinię tej książce, ponieważ są momenty gdy prawie czuję się jak bym był obok bohatera i nerwowo rozglądam się w koło czy aby nie dosięgnie mnie bełt wystrzelony przez Francuskiego kusznika lub nadzieję się na kopie rycerza galopującego na potężnym koniu. Ale są momenty gdy absolutnie nie podoba mi się to co czytam a zwłaszcza dialogi które momentami nie pasują do swoich czasów.

Na pewno nie zachwyciła mnie ta powieść ale i tak przeczytam dwa następne tomy licząc, że dalsze przygody Angielskiego łucznika będą się rozwijać w zadowalający dla mnie sposób :)

Montgomerry | 2010-05-12
Przeczytana: 12 maja 2010

Hellequin – Jeźdźcy z piekieł to pierwsza część trylogii o przygodach Thomasa z Hookton, małej nadbrzeżnej angielskiej miejscowości. Wszystko zaczyna się pewnego wielkanocnego ranka roku 1342, kiedy to do Hookton zawitali Francuzi. Wioska została ograbiona, spalona, większość mieszkańców zabito, a kobiety zabrano ze sobą. Po za tym została skradziona cenna relikwia – włócznia świętego Jerzego. Umierający proboszcz parafii Ralf Hookton, a zarazem ojciec Thomasa, zobowiązuje go przed śmiercią do odnalezienia relikwii i przywiezienia jej na prawowite miejsce. Tom dochodzi do wniosku, że francuska wyprawa odbyła się tylko po to, aby zagarnąć włócznię. Co więcej włócznię kradnie kuzyn Toma. Przez całe życie Tom sprzeciwiał się ojcu nie chcąc zostać księdzem, lecz łucznikiem. Nigdy Ralf nie opowiadał synowi o rodzinie, ale Tom ciągle słyszał, że nie jest z plebsu. Postanawia, więc wyruszyć do Francji jako łucznik. Przez trzy lata służy w Bretanii pod dowództwem Willa Skeata. Oddział...

Beata | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Angielski łucznik w piekle wojny

Wielkanoc roku 1342. Noc. Spokojny sen mieszkańców małej wioski na angielskim wybrzeżu przerywa atak francuskich piratów. I noc zamienia się w koszmar – wszyscy mężczyźni zostają zamordowani, a kobiety zniewolone i uprowadzone przez napastników. Śmierci unika tylko jeden mieszkaniec wioski – młody Thomas, łucznik z zamiłowania. Podczas ataku napastnicy kradną z miejscowego kościoła cenną relikwię – włócznię świętego Jerzego. Nad ranem Thomas odnajduje dogorywającego ojca i poznaje nazwisko przywódcy napastników. A także dowiaduje się, że ów bandyta, to nie kto inny, jak jego brat stryjeczny – zaprzedany ciemności Hellequin – jeździec z piekieł.

Brzmi banalnie, prawda? Wydawałoby się, że schemat fabularny książki jest aż boleśnie oczywisty – młodzieniec zaprzysięga zemstę i przez resztę utworu ściga niegodziwca, pokonuje rozliczne przeszkody, stawia czoło niebezpieczeństwom i wrogom, na koniec wygrywa, odzyskuje świętą relikwię, niejako po drodze...

| 2010-12-30
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Hersus | 2013-04-27

Nigdy jakoś nie interesowały mnie książki czysto historyczne może głównie, dlatego że z czasów szkolnych niezbyt dobrze wspominam dość nudne i monotonne lekcje historii, z których naprawdę mało wyniosłem. Wiem ze wiele światów fantasy tworzonych jest na istniejących niegdyś krainach, jednak nawet to nie zmotywowało mnie do zgłębienia tego przedmiotu. Jest jednak pisarz, który swoim piórem poruszy nawet najbardziej zatwardziałych wrogów historii. Mowa tu oczywiście o Bernardzie Cornwellu jednym z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Jego powieści historyczne tłumaczone były na wiele języków a wydane w nakładzie ponad dziesięciu milionów egzemplarzy. Jedna z jego powieści została nawet zekranizowana. Jednak nie o niej chciałem rozmawiać, lecz o „Trylogii Świętego Graala”, której pierwszy to ma tytuł „Hellequin: Jeźdźcy z piekieł”.

Na niewielką rybacką wioskę Hookton napadają piraci. Mimo że ich głównym zadaniem jest zdobycie relikwii o podobno wielkiej mocy, nie...

Anna-mojeksiążki | 2011-07-11
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2011

"Jeźdźcy z piekieł" to I część Trylogii Św. Graala, książka historyczna, bardzo ciekawie napisana. Może realizm i język epoki nie jest do końca prawdziwie oddany, ale za to dużo lepiej się czyta dialogi pisane prostym językiem. Przyznam, że na co dzień nie czytam za wiele książek historycznych, ale sposób pisania autora sprawia, ze na pewno sięgnę po jego kolejne książki - a jeszcze kilka ich mam na półce :) Na pewno jestem ciekawa dalszych losów Toma z Hookton, które opisane są w kolejnych tomach Trylogii - przede mną "Wagabunda" II tom !

"Jeźdźcy z piekieł" opowiadają historię życia i przygody Thomasa z Hookton, małej zapomnianej mieściny, która jednak słynęła z posiadania w swoim kościółku Włóczni św.Wojciecha. Thomas był nieślubnym synem księdza i pobierał nauki na księdza, ale skrycie był zapalonym łucznikiem, co później przydało mu się w życiu. Po napaści na wioskę i śmierci ojca,...

BigDaddy | 2012-12-16
Przeczytana: 2012 rok

'Hellequin' to I tom z 4 z tego co się orientuję, gdyż w przyszłym roku ma wyjść (mam nadzieję) czwarta, najnowsza część przygód Thomasa z Hookton. Akcja toczy się podczas wojny 100 letniej. Genialne tło historyczne, świetni 'ludzcy' bohaterowie, szara rzeczywistość wojny. Wszystko to doprawione brutalnymi opisami bitew i potyczek, uzbrojenia rycerskiego, zastosowania broni itp. Bardzo polecam.

Radosław | 2014-01-04

Świetna książka. Mniejsza o fabułę ale opisy średniowiecznych realiów, sposobów prowadzenia wojny oraz same sceny batalistyczne pierwsza klasa.

Stary_Slowianin | 2015-03-30

książkę świetna, dobrze napisana, czyta się przyjemnie, ale pod warunkiem, że oprawi się szkaradną okładkę w papier lub w cokolwiek.

DeeM | 2014-10-29
Przeczytana: 27 października 2014

Świetna powieść historyczna. Kończy się w niezwykle ciekawym momencie, co zachęca do przeczytania kolejnych tomów.