Anatomia spisku

Novae Res
2014-01-01
2014-01-01
zamach papież biskup

Zamach na papieża Jana Pawła II nigdy nie został do końca wyjaśniony, jest to jedna z większych zagadek XX w.
Autor jednak doskonale wie i jest przekonany kto stoi za zleceniem, finansowaniem i organizacją zamachu......
Książkę czyta się szybko, akcja jest wartka ale przeszkadzało mi, że podział "dobro i zło" jest mocniej zarysowany niż w klasycznym westernie.
Postaci pozytywne (np.Zbigniew Brzeziński, Ferdinando Imposimato),są tak szlachetne, nieskazitelne, inteligentne, że aż nierealne
Poza tym na podstawie tej książki można by wywnioskowac że Jan Paweł II w pojedynkę obalił komunizm...

Postaci...

Spodziewałem się czegoś zupełnie innego.
Sądziłem, że "Anatomia spisku" to kolejna pozycja z lubianego przeze mnie gatunku political fiction. Okazało się, że to jedna z wersji zamachu na Jana Pawła II napisana w sposób przypominający dawne programy B.Wołoszańskiego.
Książka napisana jest tak drętwym językiem, że aż zęby bolą. Efekty prób sfabularyzowania niektórych wątków wzbudzają tylko politowanie. Zero dramaturgii, zero emocji, wszystko na jednej nucie. Jedna wielka nuda. Jedynie wątek włoskiego śledztwa wprowadza trochę życia. No i te nieznośne stereotypy - Polak-dzielny patriota, Rosjanin-zaślepiony komunista, Bułgar-rosyjski pachołek itd itp
I jeszcze taka ciekawostka. Przez karty książki przewijają się dziesiątki postaci ze świata polityki. Każda z nich pod własnym imieniem i nazwiskiem. Oprócz jednej. Nie wiadomo dlaczego jeden z głównych autorów spisku, młody niepozorny oficer KGB "z chytrymi oczkami" występuje tu (pewnie dla niepoznaki) jako Władimir Potoman.
Łatwo nie było, ale jakoś dobrnąłem do końca.
Zdecydowanie odradzam.

Spodziewałem się czegoś zupełnie innego.

Wiek XX skrywa wiele tajemnic, które do dziś nie zostały wyjaśnione. Marcin Sobecki w swoich książkach bardzo przekonująco nakreśla nam możliwe rozwiązanie kolejnej z nich. Tym razem zostajemy wprowadzeni w świat, w którym dwie siły polityczne ścierają się przez wyznaczanie linii wpływów. Zbigniew Brzeziński, specjalista do spraw polityki z krajami wschodu w Stanach Zjednoczonych staje się motorem ciągu wydarzeń. Wszystko to przez śmierć Jana Pawła I i możliwość zastąpienia go kandydatem, który wywoła bunt w rodakach.
Poczynania Karola Wojtyły z lat młodości, zbyt intensywne patrzenie polskim władzom na ręce umazane krwią ofiar komunizmu sprawia, że władze Polski Ludowej wymuszają na kardynale Stanisławie wyszyńskim wysłanie zdolnego kapłana do Rzymu. Uszczęśliwione pozbyciem się problemu budzą się ze snu dopiero w chwili wyboru. Jak do tego doszło? Marcin Sobecki w „Anatomii spisku” przedstawia bardzo wiarygodny ciąg zdarzeń, w których wykorzystano słabości Kościoła katolickiego, podkopano wpływy KGB i pozwoliło uwierzyć uciemiężonym totalitaryzmem Polakom, że ich przyszłość może być inna. Intensywne zmiany w postawach społeczeństwa podległego wymuszają na dostojnikach Związku Radzieckiego na uknuciu spisku, który nie może wskazać ich jako sprawców zamachu na nowym Papieżu.
Marcin Sobecki po raz kolejny w swojej książce łączy prawdę i fikcję. Czytając o wydarzeniach, chcemy dalej je odkrywać. Samo zakończenie wydarzeń jest tu mało istotne. Bardziej liczy zaproponowany ciąg zdarzeń, licznych powiązań, które z perspektywy autora stają się dla nas oczywiste.
„Anatomia spisku” to kolejna bardzo dobrze napisana książka autora, który z wykształcenia jest prawnikiem. Świetnego warsztatu pisarskiego ubranego w interesującą historię mogą się uczyć wszyscy, którzy chcą stawiać pierwsze kroki w literaturze. Wyjątkowa dyscyplina słowa bardzo rzadka u wielu autorów sprawia, że książki Sobeckiego czyta się jednym tchem. Kolejna jest tylko potwierdzeniem tego, że warto będzie sięgnąć po następne.
Książkę polecam wszystkim, którzy lubią wchodzić w świat spisków, alternatywnych historii, opowieści szpiegowskich i stylu pisarskiego zbliżonego do narracji, z jaką mamy do czynienia w przygodach Jamesa Bonda autorstwa Iana Fleminga.

Źle się dzieje w państwie...Wielkiego Brata. Jeden z jego następców, Leonid Iljicz Breżniew, ma poważne kłopoty. A wszystko przez Amerykanów i jednego nadgorliwego Polaka. To oni "maczają palce" w słynnym konklawe z 16 października 1978 roku. To przez nich Karol Wojtyła zostaje papieżem, a ZSRR jest pełny obaw o dalszą przyszłość bloku komunistycznego. Jest jednak nadzieja na zatrzymanie nieuchronnych przemian. Ta nadzieja to zamach. Kto na nim zyska, a kto straci, dowiecie się podczas lektury powieści Marcina Sobeckiego pt.: "Anatomia spisku".

Bohaterowie tej książki, wzorowani na postaciach historycznych ubiegłego stulecia, to niezwykle barwna plejada charakterów. Mamy tu niebywale inteligentnego Zbigniewa Brzezińskiego, bez którego rad amerykańscy prezydenci co i rusz popełnialiby polityczne wpadki. W książce nie zabrakło również sylwetki samego Breżniewa, schorowanego już człowieka, który resztkami sił próbuje uratować radziecką potęgę. Obrazu tego dopełniają także postać znanego wszystkim zamachowca i szereg osób mniej lub bardziej zaangażowanych w teorię zamachu. Wśród tak doborowego towarzystwa polityków, złoczyńców i przestępców niemal każdy czytelnik znajdzie bohatera, któremu nie sposób będzie się oprzeć.

Nie pierwszy raz zdarza się, że autor opiera fabułę swojej powieści na wydarzeniu historycznym. Wokół słynnego zamachu na życie Jana Pawła II przez dziesięciolecia narastało wiele hipotez, które Marcin Sobecki wziął pod uwagę podczas tworzenia tej książki. I trzeba przyznać, że ów pisarz, świetnie poradził sobie z realizacją tego wyjątkowo trudnego tematu. Udało mu się bowiem połączyć wątki religijne z politycznymi, tworząc wyjątkowo czytelny obraz stosunków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a ZSRR w II połowie XX wieku. W swoich powieściowych rozważaniach autor posunął się nawet krok dalej i skrupulatnie przeanalizował działalność KGB (z Jurijem Andropowem na czele),bułgarskiego wywiadu i Szarych Wilków, do których należał również sam Mehmet Ali Ağca. Ta logiczna i uporządkowana historia zamachu na życie Karola Wojtyły to zdecydowanie największa zaleta książki Sobeckiego.

Nieco słabiej od znakomitej fabuły powieści wypada jej strona językowa. Zdarza się, że powtórzenia, błędy logiczne i edytorskie chwilami odbierają nam przyjemność płynącą z biernego uczestnictwa w jednym z najsłynniejszych wydarzeń historycznych minionego wieku. Na całe szczęście jest ich tak niewiele, że jesteśmy w stanie przymknąć na nie oko i skupić się na przygotowaniach do jednej z najtrudniejszych, tajnych akcji dyplomatycznych w Europie.

Trudno rozstrzygnąć, czy w thrillerze politycznym Marcina Sobeckiego prawda dominuje nad fikcją. Ocenić to mogą jedynie znawcy okoliczności zamachu na Jana Pawła II. Dla nas, przeciętnych czytelników "Anatomia spisku" to po prostu dobrze napisana powieść, która od pierwszych stron budzi zainteresowanie. Dzięki niej mamy szansę uczestniczyć w dosyć nietypowej lekcji historii, a także poznać kulisy funkcjonowania najpopularniejszych organizacji agenturalnych ubiegłego wieku.

Wszystkich, którzy są ciekawi, jaką teorię zamachu na papieża przedstawił Marcin Sobecki, odsyłam do lektury "Anatomii spisku", a sama czekam na kolejne książki tego autora. W końcu jest jeszcze tak wiele wydarzeń historycznych wartych opisania...

• Biblioteczka domowa III
  • Na papierze
  • Sprzedam
  • Z POLSKA
  • Kasia ma
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Anatomia spisku