Legendy o krwi. Antropologia przesądu

Okładka książki Legendy o krwi. Antropologia przesądu
Joanna Tokarska-Bakir Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z Wagą nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
800 str. 13 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Seria z Wagą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-02
Liczba stron:
800
Czas czytania
13 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374140225
Tagi:
Żydzi Polska antysemityzm wieś
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Ocena 6,6
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , , , ,

Książka jest głęboką, historyczną, antropologiczną i etnograficzną analizą mitu krwi, który głosi, że żydzi porywali i mordowali chrześcijańskie dzieci aby z nich mieć krew na macę. Jest to mit niezwykle żywotny i, jak autorka pokazuje, wciąż obecny w naszym kraju. Naprawdę nie ma znaczenia to, iż nie istnieją żadne dowody ów mit potwierdzające, jak pisze autorka, cytując Ludwika Stommę „W starciu z ideologią empiria jest bez szans” [(s.594)]

Książka, zwłaszcza jej pierwsza część, jest trudną lekturą, pełną żargonu antropologicznego, i filozoficznego, niemniej zawiera masę ciekawych informacji. Właściwie mamy tu historię mitu o krwi przedstawioną na przestrzeni dziejów, począwszy od wieku XII aż do dzisiaj.

Pierwsze pięć rozdziałów to historyczna analiza mitu krwi na bazie wielu dzieł literackich malarskich i innych. Podstawę teoretyczną rozważań stanowi teoria baśni Władmira Proppa, na której prawdę mówiąc mało się wyznaję.

W drugiej części książki mamy raport z badań terenowych przeprowadzonych na ziemi sandomierskiej w latach 2005-6; chodziło o zbadanie w jakiej postaci legendy o krwi przetrwały do dzisiaj w Sandomierzu i okolicach. Miejsce wybrano nieprzypadkowo: wszak w katedrze sandomierskiej wisi słynny obraz de Prevota przedstawiający mord rytualny.

Badania pokazują, że wiele osób wciąż wierzy w mord rytualny: typowe rozumowanie jest takie: skoro to wisi w kościele, to musi być prawdą, inaczej by tego w kościele nie powiesili.
Piękne są też opowieści o tym kto jest teraz żydem, niektórzy twierdzą, że: Kaczyński, Kwaśniewski, Mazowiecki, Rokita (głównie z powodu jego kapelusza), nawet Wojtyła. Zatem według nich, każdy kto u władzy to żyd... Wbrew pozorom, to wcale nieodosobniony pogląd w naszym pięknym społeczeństwie.

Książka jest głęboką, historyczną, antropologiczną i etnograficzną analizą mitu krwi, który głosi, że żydzi porywali i mordowali chrześcijańskie dzieci aby z nich mieć krew na macę. Jest to mit niezwykle żywotny i, jak autorka pokazuje, wciąż obecny w naszym kraju. Naprawdę nie ma znaczenia to, iż nie istnieją żadne dowody ów mit potwierdzające, jak pisze autorka, cytując...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    176
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • Judaica
    3
  • Historia
    3
  • Antropologia
    2
  • Z wagą
    2
  • Kulturoznawstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Legendy o krwi. Antropologia przesądu


Podobne książki

Przeczytaj także