The Warrior: Caleb
Wojownik, religia, Bóg
Ag2S

Wspaniała proza i fascynująca kreacja postaci, to rys charakterystyczny serii „Synowie Pocieszenia”. Historie pięciu mężczyzn, znanych z kart Pisma Świętego, którzy z wiarą poszukiwali Boga, żyjąc w cieniu wybranych przez Niego przywódców. Kaleb, Aaron, Jonathan, Amos, Sylas odpowiedzieli na wezwanie Boga, by służyć Mu wiernie, bez rozgłosu ani sławy. KALEB CZŁOWIEK PEŁEN ŻARLIWOŚCI, KTÓREGO...

KALEB
CZŁOWIEK PEŁEN ŻARLIWOŚCI, KTÓREGO SŁOWA OŻYWIAŁY LUDZKIE SERCA.
CZŁOWIEK CZYNU, KTÓREGO ODWAGA RATOWAŁA LUDZKIE ŻYCIA.
CZŁOWIEK WIARY, KTÓREGO NAMIĘTNOŚĆ POCIĄGNĘŁA GO KU BOGU.

źródło opisu: http://www.bogulandia.pl/

źródło okładki: http://www.bogulandia.pl/

Perzka | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

„Kaleb” jest pierwszą z pięciu części książek, które opowiadają o postaciach pełnych wiary,bardzo oddanych Bogu, znanych z kart Starego Testamentu. Bóg posłużył się nimi „ w realizacji doskonałego planu objawienia się światu”
Autorka swoją książkę napisała w oparciu o Biblię, a dokładnie księgę Liczb, Jozuego i Sędziów. Stworzyła akcję, dialogi, opis osób próbując w ten sposób przybliżyć czytelnikom postać Kelubaja i pomóc zrozumieć przekaz biblijny. Kelubaj- Kaleb dzielny wojownik boży, który u boku Mojżesza i Jozuego walczył o Ziemię Obiecaną tak jak przykazał mu Pan. Niszczył oznaki bałwochwalstwa, a bałwochwalców zabijał.
Niestety wielokrotnie musiał zmagać się z brakiem wiary wśród swoich synów i rodziny. Nie mógł zrozumieć dlaczego wszystkim tak trudno jest tylko pełnić wolę Boga, dlaczego większość upierała się przy swoich racjach.
„Miej wiarę w Pana. Bądź stanowczy. Mów otwarcie, gdy widzisz, że ludzie słabną” Te słowa wypowiedział do Kaleba Jozue i według nich Kaleb...

Przemysław Zyra | 2016-04-29
Na półkach: X2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Powieść "Głos w wietrze" tej samej autorki zachwyciła mnie na tyle, że szybko chciałem sięgnąć po kolejny tom trylogii. Ale z racji, że nie miałem jej przy sobie to sięgnąłem właśnie po opowieść o Kalebie. Ale okazuje się, że nie każde dzieło wybitnego twórcy musi być arcydziełem. I niestety książki o Kalebie nie uznam za arcydzieło, choć z pewnością jest w niej trochę wartościowych treści.

Przedstawione przygody Kaleba są fikcją literacką opartą o kilka wspomnień o tej postaci w Piśmie Świętym. Jego przygody autorka wkomponowała w historię narodu wybranego - tułaczkę po pustyni w oczekiwaniu na wejście do Ziemi Świętej. Opisywane historie są dość krwawe i mogą wydawać się okrutne. Ja jednak największą uwagę skupiałem na samym Kalebie i jego nieugiętej postawie oraz niesamowitej ufności. Powiedziałbym, że w przeciwieństwie do ludzi, z którymi przyszło mu żyć był człowiekiem rozumiejącym otaczający go świat i umiejącym wyciągać wnioski. Kochał Boga i był mu wierny nie ze względu...

Papierowa Kobietka | 2015-07-01
Przeczytana: 20 czerwca 2015

"Kaleb" to pierwsza z czterech części serii "Synowie pocieszenia". Przedstawia ona losy Kalebaja (zwanego w dalszej części powieści Kalebem). Już sama malownicza okładka, przedstawiająca rudowłosego wojownika zachęca do sięgnięcia po tę lekturę.
Kaleba poznajemy jako młodzieńca poszukującego Boga, towarzyszymy mu w jego przygodach, walkach, wzrastaniu w wierze aż w końcu jesteśmy świadkami jego śmierci. Tłem życia Kaleba jest wędrówka narodu wybranego, znana także z kart Pisma Świętego.
Książkę Wydawnictwa Bogulandia czyta się szybko i z zaciekawieniem. Dużą część stanowią opisy walk i strategii wojennych, dlatego lekturę tę polecam również panom.

Więcej na http://papierowakobietka.blogspot.com/2015/07/kaleb-jako-wojownik-i-szpieg.html

Konwalia | 2015-09-14
Przeczytana: 11 września 2015

Książka opisuje te same wydarzenia co w "Arcykapłanie", ale ukazane z innego punku widzenia. Podobała mi się zdecydowanie bardziej niż wspomniana. Kaleb o którym wcześniej nie słyszałam (albo nie pamiętam) stał się dla mnie zupełnie niespodziewanie bardzo bliski (coś w rodzaju literackiej bratniej duszy). Polecam.

Rogue_Lagoon | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 marca 2017

Znaki rozpoznawcze tej powieści to, w warstwie fabularnej, mnóstwo okrucieństwa i Izraelici wiecznie niezadowoleni i wykłócający się między sobą, nietolerancyjni wobec innych narodów i pogardzający kobietami - prawdziwy wzór do naśladowania. Poza tym książka jest napisana lakonicznym stylem, jakby autorka próbowała przenieść styl biblijny na współczesną powieść fabularną. Może dzięki temu szybciej się czyta, ale nie pozwala to czytelnikowi wciągnąć się w opisywany świat.
"Kaleb" skutecznie zniechęcił mnie do sięgnięcia po inne książki pani Rivers, niestety.

BiG_m | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książka opisuje przeżycia i przemyślenia Kaleba - jednego z dwóch mężczyzn, którzy przetrwali wymarsz z Egiptu pod wodzą Mojżesza i 40-letnią tułaczkę po pustyni oraz kilkuletnie walki o Ziemię Obiecaną. Widzi upadek i niedowiarstwo narodu Abrahama mimo ustawicznych znaków od Boga i ie potrafi zrozumieć ich niedowiarstwa. Hebrajczycy tymczasem z uporem maniaka wybierają grzech..
Spojler:
Uderza mnie, że Mojżesz, mimo iż to za jego pośrednictwem Bóg dokonał tylu znaków i wyprowadził ostatecznie z ziemi egipskiej, nie dostąpił tego zaszczytu, co Kaleb i Jozue, tzn. nie wszedł do Ziemi Obiecanej. Wszystko dlatego, że pod wpływem swego ludu zwątpił w potęgę Wszechmocnego Boga: uwierzył, że nie pokonają Kananejczyków..

Dzięki tej książce zrozumiałam, co oznacza wyrażenie ''odnawiajcie
swój umysł'' pochodzące z jednego z listów Pawła; dotychczas myślałam, że chodzi o rozwój osobisty, teraz, czytając historię Kaleba zrozumiałam, że chodzi o walkę duchową - Odnawianie umysłu jest zatem...

Travisx85 | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Jak dla mnie ta książka jest krwawa i straszna. Wywnioskować z niej można, że Bóg tylko czeka na nasze potknięcie i jest tym, który potrafi być względem nas jedynie okrutny. Średnio mi się to podoba, bo według mnie Bóg jest przede wszystkim miłosierny, a dopiero potem sprawiedliwy.
Ciekawie i w miarę dobrze jest opisana historia Kaleba. Ogólnie fajnie się czyta i można się dowiedzieć wielu rzeczy na temat tego wojownika.

Febra | 2016-03-06
Przeczytana: 26 lutego 2016

O Kalebie w Biblii jest kilka zdań. Właściwie postać ta umyka uwadze podczas czytania o wyjściu Izraela z Egiptu i 40-letniej wędrówce do Ziemi Obiecanej. Rivers stworzyła zna podstawie tych kilku zdań książkę o Kalebie, a właściwie o dziejach narodu, który marzy o wolności, wędruje, buntuje się, narzeka, zdradza, oburza się i stale jest niezadowolony, niewdzięczny, stale czegoś żąda a żyje w niesamowitej rzeczywistości. To nie tyle opisanie losów Kaleba mnie urzekło, co przełożenie biblijnej historii na język emocji. Zrozumiałam to co do tej pory skrywało się dla mnie za samym tekstem.

ania | 2014-09-21
Przeczytana: 11 września 2014

Świetna książka,nie mogłam się od niej oderwać, musiałam przeczytać całość. Brawo dla autora.

nullik | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Wiara przyszła do niego niczym blask słońca, wlewając mu radość w serce.