Małzeństwa królewskie. Władcy elekcyjni

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

To pierwszy opis dziejów miłości małżeństw wszystkich władców Polski. Autor podjął się ogromnego trudu zbadania związków i uczuć koronowanych par. Przedstawił w ten sposób historię Polski z zupełnie nowej, innej, choć równie ważnej strony poprzez historię związków małżeńskich i uczuciowych władców.

maradiego | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Ukończyłem. Gwiazdki pozostawiam bez zmian. Będę, przy kazdej okazji, jeżeli ktoś zapyta, a nawet niepytanym będąc, głosił, że "Małzeństwa królewskie" to arcydzieło (wg. gwiazdowej terminologii). W moim rankingu stawiam te trzy tomy esejów historycznych na równi z ksiazkami Jasienicy.
Nie jestem recenzentem, to tylko opinia czytelnika który po wielu latach zapragnał odswieżyc swoją znajomośc histori Polski. Ta ksiązka doskonale nadaję się do tego. Dodatkową wartością jest próba opisu życia rodzinnego królów, (nie tylko polskich, własciwie europejskich), poprzez wpływu życia rodzinnego na podejmowane decyzje. I nie chodzi wyłącznie o tzw. politykę dynastyczną. Również, a nawet bardziej o politykę sensu stricte: decyzje o : wojnach, morderstwach, kłamstwach małych i oszustwach na skalę, ówcześnie, światową.
Właściwie jedna gwiazdkę mógłbym odjąc. Jest trochę durnych błedów edytorskich i redakcyjnych. Ale za to, "ale za to", bibliografia palce lizać....

jarecki31 | 2016-10-13
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam