Wolter. Powiastki filozoficzne

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Contes philosophiques
filozofia i etyka
Ahija

Voltaire, a właściwie Prancois-Marie Arouet, syn notariusza, urodził się w Paryżu 21 XI 1694r. i - po długim, burzliwym życiu - zmarł tamże 30 V 1778r. Wolter był nie tylko wszechstronnym pisarzem - poetą, dramaturgiem, historykiem, filozofem, publicystą. Był czołową postacią całego XVIII w., uosobieniem dążeń epoki i zachodzących w niej przemian, jej - by tak rzec - oświeconym głosem. W...

W dziedzinie powiastki filozoficznej pozostał Wolter mistrzem aż do dziś i do dziś można go czytać z przyjemnością nie mniejszą od pożytku. Zawarte w niniejszym tomie cztery opowiastki: Zadig (1747), Tak toczy się światek (1748), Kandyd (1759) i Prostaczek (1767), należą do najcelniejszych, a Kandyd uchodzi wręcz za arcydzieło.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

Secrus | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

...Wolterowskie powiastki nieustannie uczą i bawią w swej aktualności, bo choć czerpią z przykładów dalekich kulturowo, często symbolicznych, sprowadzonych do ogółu, to idealnie sytuują się w naszej codzienności, harmonijnie współgrają ze współczesnością. Autor może wykładać filozofię optymizmu Leibniza, kreślić zasady oświeceniowego deizmu, głosić pochwałę umysłu, może krytykować etnocentryzm, negować teodyceę, wypowiadać się o konflikcie jezuitów z jansenistami i odwoływać do archetypu „szlachetnego dzikusa”, może nawiązywać do melioryzmu lub wplatać trudno dostrzegalne literackie motywy, ale odbiór tego wszystko to i tak indywidualna sprawa czytelnika. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy nie odnosili treści do czasów znanych nam lub przez słowa Woltera uczyli się czasów jemu bliskich. Nie ma zastrzeżeń ku temu, byśmy nie sięgali po literaturę przedmiotu, chcąc wyłapać wszystkie smaczki i aluzje autora. Jeżeli jednak zechcemy samotnie wędrować po Wolterowskich światach, miły...

Satomi | 2019-04-14
Elizu | 2018-12-30