Hitlera wojna U-bootów. Tom 1. Myśliwi 1939-1942

Wydawnictwo: Magnum
Hitler`s U-boat War. The Hunters, 1939-1942
historia

Wspaniała epopeja bitew morskich w czasie II wojny światowej. Autor poświęcił dziewięć lat na przygotowanie Hitlera wojny U-Bootów, studiując w Waszyngtonie, Londynie i w Niemczech oficjalne dokumenty oraz prace naukowców amerykańskich, kanadyjskich, brytyjskich i niemieckich z dziedziny marynarki wojennej. Przeprowadził też dziesiątki rozmów z byłymi dowódcami U-Bootów i członkami załóg. Powstało monumentalne dzieło, pełne dramatycznych opisów walk na morzach i oceanach, a równocześnie zaskakujących interpretacji i wniosków.

Tom pierwszy zatytułowany Myśliwi obejmuje okres pierwszych trzech lat wojny, od sierpnia 1939 do sierpnia 1942. Tom drugi Ścigani opisuje końcowe lata wojny U-Bootów, do maja 1945.

Najważniejsze źródło wiedzy o historii U-Bootów
„The Washington Post”

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

jarr74 | 2014-01-13
Przeczytana: 2013 rok

Prezentowana tu książka Claira Blaira zatytułowana „Hitlera wojna U bootów” to istne kompendium wiedzy dotyczącej morskiego aspektu działań wojennych II wojny światowej w sposób szczególny odnoszący się do niemieckiej marynarki wojennej i legendarnych już działań U-bootów. Wnikliwa, analityczna, znakomicie (trzeba to podkreślić) udokumentowana, będąca owocem wieloletniej pracy badawczej, poszerzonej dodatkowo o relacje niemieckich podwodniaków i najnowsze odtajnione archiwalne dokumenty pozwoliła autorowi na nowo skreślić historie tej przeraźliwie skutecznej i niszczycielskiej broni. Tom pierwszy tej publikacji zatytułowany „Myśliwi” obejmuje trzy pierwsze lata wojny 1939-1942 czyli okresu gdzie ich militarne sukcesy były zdecydowane największe. Była to chyba najbardziej budząca strach i przerażenie broń II wojny światowej, skutecznie neutralizująca przygniatającą przewagę morską sił sprzymierzonych. W sposób bardzo obrazowy i wielotorowy przedstawia nam historię powstania,...

anetapzn | 2015-01-19

Hitlera wojna U-bootów, to monumentalne w pełnym tego słowa znaczeniu ogromne, imponujące, liczące blisko 2000 stron dzieło.
I tom czytałem tuż po wakacjach, II tom skończyłem czytać (a w zasadzie podczytywać) wczoraj wieczorem. W obu tomach autor zawarł ogromną ilość materiałów dotyczącą okresu II wojny światowej w powiązaniu z niemieckimi okrętami podwodnymi i niemiecką marynarką wojenną. Oba tomy zawierają niesamowitą wprost ilość materiału, który jest przedstawiony w sposób niezwykle przystępny, kolokwialnie to ujmując zjadliwy nie tylko dla historyków, ale także dla zwyczajnych czytelników o mniejszym zasobie przedmiotowej wiedzy.Tom pierwszy zawiera wiadomości dotyczące okresu 1939-1942, czyli czasu, gdy niemiecka marynarka święciła największe triumfy, przeżywała swój złoty wiek, a U-Booty budziły prawdziwą grozę na wodach całego świata. Pierwsze co rzuca się w oczy w trakcie lektury obu tomów to ogrom pracy, jaki zadał sobie autor przygotowując swoje dzieło. Widać, iż...

Adm_Lütjens | 2015-05-05

Absolutne ARCYDZIEŁO!!!

Jest to „biblia”, która praktycznie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o opis wojny U-Bootów Hitlera (chyba powinno być Doenitza).
Nigdy nie czytałem bardziej szczegółowych opisów w największej „bitwie” II wojny światowej – „bitwie o Atlantyk”.
Autor opisuje wszystkie typy U-Bootów, które wzięły w niej udział – od „kaczek” typ II do „elektryków” typu XXI, które mogły pływać szybciej pod wodą niż na powierzchni!!!
W „biblii” zostały opisane wszystkie większe i mniejsze potyczki, które miały miejsce na Atlantyku oraz pozostałych morzach.
W tomie I „Myśliwi” 1939-1942 – autor przedstawia marynarzy U-Bootwaffe, którzy świętowali swoje największe sukcesy w wojnie podwodnej. Asy takie jak: Kretschmer, Topp, Prien czy Schepke, zatapiali niesamowite ilości alianckich statków.
W tomie II „Ścigani” 1942 -1945 – jest pokazane jak „rajder z myśliwego zamienia się w zwierzynę”.
W jednym z rozdziałów pisze, że od połowy 1942 do maja 1945 do portów w Wielkiej Brytanii...

Malaj | 2017-01-01
Na półkach: WWII, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Ten pierwszy tom, to ponad 700 stron drobnym drukiem, więc lektura na pewno na długich kilka tygodni. Zawiera dość szczegółowe opisy patroli U-bootów od początku wojny do września 1942 roku w podziale na poszczególne teatry tej podwodnej wojny (strefy Atlantyku, głównie północny, środkowy, południowy, oraz wschodnie wybrzeże Stanów, Karaiby). Nie jest to powieść przygodowa, więc opisy poszczególnych walk są rzeczowe i skondensowane, nazwy okrętów, wystrzelone torpedy, postawione miny, awarie i usterki sprzętu, uzbrojenia, ilości zatopień, uszkodzeń, opisy sposobów walki, technik łączności, przeciwdziałania aliantów (okręty eskortowe, lotnictwo, różne rodzaje radarów, hydrolokacja, radiolokacja), wszystko to naświetlone na tle ogólnej sytuacji wojennej. Oczywiście są także opisane działania i problemy dowództw obu stron i inne problemy, jak tempo budowy statków, ich rodzaje, zaopatrzenie, konflikty między rodzajami wojsk i wiele innych zagadnień. Ciekawy jest też wątek dotyczący...

kptRed | 2013-03-26

Soczysta. Niestety dołująca, bezradnością aliantów.

Non plus ultra! Wszystko co trzeba wiedzieć o działaniach niemieckich u-bootów podczas IIWŚ znajdziecie tutaj. Dogłębne analizy, zestawienia, podsumowania etapów zmagań, prowadzonych akcji.

Wszystkie inne wydane książki dot. tematu to tylko dodatki, które [b]można[/b] poczytać. "Biblia" Blaira to obowiązkowa lektura dla interesujących się tematem.

Slawek Michorzewski | 2013-08-20

Max. Najpoważniejsza i najlepsza książka o ubotach jaką napisano. Kompendium wiedzy więcej niż encyklopedycznej. Czytałem ją dwa razy i ciągle do niej wracam. W zestawieniu ze stroną uboat.net jest wprost genialna!

Vallo | 2017-01-12
Lee | 2016-12-02