Hitlera wojna U-bootów. Tom 1. Myśliwi 1939-1942

2013-01-01
2013-01-01
Rafał Brzeski, Stanisław Pawliszewski
u-booty okręty wojenne II wojna światowa U-Boot Okręty podwodne

Jeśli miałbyś przeczytać jedną książkę (a właściwie zbiór, dwa tomy) o wojnie podwodnej na Atlantyku, to dokładnie ten pakiet polecam.

To jedna z najbardziej dopracowanych książek, jakie miałam okazję przeczytać. Informacje zawarte w tych egzemplarzach są jak najbardziej rzetelne, a płynny styl pisania autora sprawił, że obie części przeczytałam bardzo szybko. Tematy bardzo ciekawe. Autor świetnie przedstawił wiedzę na temat wojny podwodnej III Rzeszy. Oba egzemplarze sprawdzą się dla fanów historii, którzy mają zamiar przeczytać coś bardzo dopracowanego i co zainteresuje czytelnika od pierwszych stron. Jak dla mnie jedna z lepszych pozycji historycznych, jakie obecnie można znaleźć na rynku.

Tak jak napisałem przy drugim tomie - To jest Biblia. Po prostu.
Wielkie brawa dla autora.

Tak jak napisałem przy drugim tomie - To jest Biblia. Po prostu.
Wielkie brawa dla autora.

Co tu dużo pisać - dwutomowe dzieło C. Blaire'a to po prostu Biblia dla wielbicieli tego tematu.

Doskonałe, monumentalne kompendium wiedzy o wojnie U-Bootów, nie jest łatwo to czytać, ale bardzo przydaje się przy czytaniu wspomnień dowódców okrętów podwodnych. Psuje to nieco lekturę, ale pozwala zweryfikować fantazję piszących. Ot wystarczy wziąć się za kultowe "Żelazne trumny" żeby stwierdzić jak przydatna jest książka Blaira. Będąc młodszym niemalże bezkrytycznie czytałem wspomnienia podwodniaków, wierząc że opisują oni rzeczywistość, teraz wiem że fantazja każe często im mnożyć ponad wszelką przyzwoitość swoje sukcesy. Książki takie jak ta bardzo pomagają weryfikować takie opowieści dając rzetelną wiedzę na konkretny temat.
Tutaj mamy, dzień po dniu opisane działania U-Bootów, autor dołożył olbrzymich starań by przekazać komletny obraz wojny podwodnej III Rzeszy.

Nie jestem pasjonatem książek wojennych. No ale ta pozycja wygląda na bardzo rzetelną, jest dobrze napisana, szczegółowa. Jeśli ktoś się interesuje tematem, to na pewno będzie zadowolony.

Pierwszy tom ciekawszy, ale prawie 900 stron przeczytane

Pierwszy tom ciekawszy, ale prawie 900 stron przeczytane

Książka dla pasjonatów, ludzi interesujących tematyką IIWŚ, a w szczególności tymi jej aspektami dotyczącymi zarówno niemieckiej floty podwodnej jak min i słynnej "bitwy o Atlantyk".
Książka imponująca zarówno jeśli idzie o formę (format, ponad 800 stron, a to dopiero 1 część) jak i treść. Autor spędził kilka lat na badaniach, "szperaniu" po archiwach itp - co widać i co wyszło jej (książce) zdecydowanie na korzyść/dobre.
Książka rzeczowo, szczegółowo i na ogół ciekawie opisująca powstanie, jak i początki słynnej niemieckiej floty podwodnej, jej działania, sprzęt, taktykę, poszczególnych dowódców i ich dokonania. Co więcej autor sam służył jako "podwodniak" (na Pacyfiku) więc ma tym bardziej pojęcie o czym piszę. Pomijając Jego dość krytyczne momentami podejście, do roli jaką odegrała niemiecka flota podwodna (co niektórzy Jego zdaniem wyolbrzymiają) i jej realnego zagrożenia i/lub wpływu na losy wojny... Napisana dość obiektywnie, podpierając się źródłami, rożnego rodzaju tabelami i zestawieniami. Jedyny minus, jeśli już miałbym się czegoś przyczepić to sposób w jaki jest napisana. Momentami jest nieco monotonna. Ale nie nudna. Ogólnie... Jeśli kogoś interesuje temat - zdecydowanie warto. 8/10

Bardzo się przy niej relaksowałem,odrywając się od problemów dnia codziennego. Jak się dobrze czyta to grubość książki jest zaletą. Niestety mam problem ze zdobyciem 2 tomu.

Ten pierwszy tom, to ponad 700 stron drobnym drukiem, więc lektura na pewno na długich kilka tygodni. Zawiera dość szczegółowe opisy patroli U-bootów od początku wojny do września 1942 roku w podziale na poszczególne teatry tej podwodnej wojny (strefy Atlantyku, głównie północny, środkowy, południowy, oraz wschodnie wybrzeże Stanów, Karaiby). Nie jest to powieść przygodowa, więc opisy poszczególnych walk są rzeczowe i skondensowane, nazwy okrętów, wystrzelone torpedy, postawione miny, awarie i usterki sprzętu, uzbrojenia, ilości zatopień, uszkodzeń, opisy sposobów walki, technik łączności, przeciwdziałania aliantów (okręty eskortowe, lotnictwo, różne rodzaje radarów, hydrolokacja, radiolokacja),wszystko to naświetlone na tle ogólnej sytuacji wojennej. Oczywiście są także opisane działania i problemy dowództw obu stron i inne problemy, jak tempo budowy statków, ich rodzaje, zaopatrzenie, konflikty między rodzajami wojsk i wiele innych zagadnień. Ciekawy jest też wątek dotyczący Enigmy i w ogóle kwestii szyfrowania, rozszyfrowywania i przesyłania informacji.
Generalnie ciekawa lektura i nie żałuję, że dotrwałem do jej końca, tyle, że z powodu dużej ilości szczegółów i pewnej powtarzalności opisów prowadzonych walk około połowy tomu zaczęła się już dłużyć. Cóż, nie jestem specem w tej dziedzinie, a to pozycja głównie dla zainteresowanych i zaznajomionych z tematem.

• historia
  • II wojna światowa