Hitlera wojna U-bootów. Tom 1. Myśliwi 1939-1942

Wydawnictwo: Magnum
Hitler`s U-boat War. The Hunters, 1939-1942
historia

Wspaniała epopeja bitew morskich w czasie II wojny światowej. Autor poświęcił dziewięć lat na przygotowanie Hitlera wojny U-Bootów, studiując w Waszyngtonie, Londynie i w Niemczech oficjalne dokumenty oraz prace naukowców amerykańskich, kanadyjskich, brytyjskich i niemieckich z dziedziny marynarki wojennej. Przeprowadził też dziesiątki rozmów z byłymi dowódcami U-Bootów i członkami załóg. Powstało monumentalne dzieło, pełne dramatycznych opisów walk na morzach i oceanach, a równocześnie zaskakujących interpretacji i wniosków.

Tom pierwszy zatytułowany Myśliwi obejmuje okres pierwszych trzech lat wojny, od sierpnia 1939 do sierpnia 1942. Tom drugi Ścigani opisuje końcowe lata wojny U-Bootów, do maja 1945.

Najważniejsze źródło wiedzy o historii U-Bootów
„The Washington Post”

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

jarr74 | 2014-01-13
Przeczytana: 2013 rok

Prezentowana tu książka Claira Blaira zatytułowana „Hitlera wojna U bootów” to istne kompendium wiedzy dotyczącej morskiego aspektu działań wojennych II wojny światowej w sposób szczególny odnoszący się do niemieckiej marynarki wojennej i legendarnych już działań U-bootów. Wnikliwa, analityczna, znakomicie (trzeba to podkreślić) udokumentowana, będąca owocem wieloletniej pracy badawczej, poszerzonej dodatkowo o relacje niemieckich podwodniaków i najnowsze odtajnione archiwalne dokumenty pozwoliła autorowi na nowo skreślić historie tej przeraźliwie skutecznej i niszczycielskiej broni. Tom pierwszy tej publikacji zatytułowany „Myśliwi” obejmuje trzy pierwsze lata wojny 1939-1942 czyli okresu gdzie ich militarne sukcesy były zdecydowane największe. Była to chyba najbardziej budząca strach i przerażenie broń II wojny światowej, skutecznie neutralizująca przygniatającą przewagę morską sił sprzymierzonych. W sposób bardzo obrazowy i wielotorowy przedstawia nam historię powstania,...

anetapzn | 2015-01-19

Hitlera wojna U-bootów, to monumentalne w pełnym tego słowa znaczeniu ogromne, imponujące, liczące blisko 2000 stron dzieło.
I tom czytałem tuż po wakacjach, II tom skończyłem czytać (a w zasadzie podczytywać) wczoraj wieczorem. W obu tomach autor zawarł ogromną ilość materiałów dotyczącą okresu II wojny światowej w powiązaniu z niemieckimi okrętami podwodnymi i niemiecką marynarką wojenną. Oba tomy zawierają niesamowitą wprost ilość materiału, który jest przedstawiony w sposób niezwykle przystępny, kolokwialnie to ujmując zjadliwy nie tylko dla historyków, ale także dla zwyczajnych czytelników o mniejszym zasobie przedmiotowej wiedzy.Tom pierwszy zawiera wiadomości dotyczące okresu 1939-1942, czyli czasu, gdy niemiecka marynarka święciła największe triumfy, przeżywała swój złoty wiek, a U-Booty budziły prawdziwą grozę na wodach całego świata. Pierwsze co rzuca się w oczy w trakcie lektury obu tomów to ogrom pracy, jaki zadał sobie autor przygotowując swoje dzieło. Widać, iż...

Adm_Lütjens | 2015-05-05

Absolutne ARCYDZIEŁO!!!

Jest to „biblia”, która praktycznie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o opis wojny U-Bootów Hitlera (chyba powinno być Doenitza).
Nigdy nie czytałem bardziej szczegółowych opisów w największej „bitwie” II wojny światowej – „bitwie o Atlantyk”.
Autor opisuje wszystkie typy U-Bootów, które wzięły w niej udział – od „kaczek” typ II do „elektryków” typu XXI, które mogły pływać szybciej pod wodą niż na powierzchni!!!
W „biblii” zostały opisane wszystkie większe i mniejsze potyczki, które miały miejsce na Atlantyku oraz pozostałych morzach.
W tomie I „Myśliwi” 1939-1942 – autor przedstawia marynarzy U-Bootwaffe, którzy świętowali swoje największe sukcesy w wojnie podwodnej. Asy takie jak: Kretschmer, Topp, Prien czy Schepke, zatapiali niesamowite ilości alianckich statków.
W tomie II „Ścigani” 1942 -1945 – jest pokazane jak „rajder z myśliwego zamienia się w zwierzynę”.
W jednym z rozdziałów pisze, że od połowy 1942 do maja 1945 do portów w Wielkiej Brytanii...

kptRed | 2013-03-26

Soczysta. Niestety dołująca, bezradnością aliantów.

Non plus ultra! Wszystko co trzeba wiedzieć o działaniach niemieckich u-bootów podczas IIWŚ znajdziecie tutaj. Dogłębne analizy, zestawienia, podsumowania etapów zmagań, prowadzonych akcji.

Wszystkie inne wydane książki dot. tematu to tylko dodatki, które [b]można[/b] poczytać. "Biblia" Blaira to obowiązkowa lektura dla interesujących się tematem.

Slawek Michorzewski | 2013-08-20

Max. Najpoważniejsza i najlepsza książka o ubotach jaką napisano. Kompendium wiedzy więcej niż encyklopedycznej. Czytałem ją dwa razy i ciągle do niej wracam. W zestawieniu ze stroną uboat.net jest wprost genialna!

Lee | 2016-12-02
Wojtekowitz | 2016-07-22