Rękopis znaleziony w gardle

Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz
horror
Koszmar

Zbiór opowiadań i mikropowieści grozy publikowanych do tej pory jedynie w prasie i antologiach. Na książkę składają się następujące utwory: "Równik", "Rękopis znaleziony w gardle", "Głowa węża", "Noc sobowtórów", "Wszystko o moich matkach" i "Amerykański horror".

źródło opisu: bookrage.org

źródło okładki: bookrage.org

elp | 2015-03-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 18 marca 2015

Książka jest trudna, ale nie można powiedzieć, że jest zła czy słaba. Czasami wydaje się, że ma się do czynienia z bełkotem schizofrenika na detoksie, któremu przyśniły się koszmarnie odrealnione sny. W całym tym kłębowisku czai się jednak COŚ. To coś widoczne jest tylko kątem oka i znika - bez względu na zaangażowane pokłady refleksu - gdy próbuje się to dostrzec. Lektura czasami potrafi zniechęcić i odepchnąć. Rzuciła mi wyzwanie, które zdecydowałem się podjąć. I nie żałuję. Czy warto? Nie mogę powiedzieć.

Krzysztof Górecki | 2018-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2018

Niestety, najsłabsza rzecz w twórczości Orbitowskiego. Z góry napisze, że uwielbiam jego książki i opowiadania. Ostatnią powieść "Exodus" czytałem jednym tchem - tak, nie mogłem zdzierżyć na początku jej bohatera: tu poruch*, tamta przeleci, tu w obozie pomędrkuje ale później wyjaśniło się czemu tak..

Uwielbiam "Szczęśliwą ziemię", i "Inną duszę". Zabierając się za "Pamiętnik.." spodziewałem się ekscytacji jaką miałem czytając "Nadchodzi" a tu taki zonk.

Przede wszystkim nuda i pretensjonalność w zakresie kreacji głównego bohatera.

Nuda, bo nie wciąga, nie interesowały mnie prezentowane historie w opowiadaniach. Część z nich to raczej rozgrzewka i trening z Rykusmyku niż jakaś intrygująca treść. No ale jeszcze OK, to bym zdzierżył.. ale na maksa wkurzał mnie główny bohater bardzo podobnie kreowany w kazdym opowiadaniu. Najlepiej to widać w opowiadaniu "American horror" - koleś ot tak po prostu uważa, że ma prawo w jednej ze scen przypieprzać się do pary na lotnisku - laskę...

K8W | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Naprawdę nie wiem, co można napisać o tych opowiadaniach, nie wpisują się w żadne ramy gatunku. Być może dla mnie nie jest ważne, o czym pisze Orbitowski, bo odpowiada mi jego styl, przełknę wszystko, ale chyba coś jednak jest w tych tekstach: oryginalność, żywy język, nieprzewidywalność, niekonwencjonalność, lekkość. Najbardziej spodobały mi się dwa ostatnie opowiadania, fantastyczna opowieść o matkach, a raczej matce i o American Dream z polskim El Dorado.

jacek | 2019-01-25
Marcelina_Jabłonska | 2018-09-05