Zapiski ze złego roku

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Znak
Diary of a Bad Year

Opowieść o miłosnej kolizji światów. Dystyngowany starzejący się pisarz JC poznaje sąsiadkę Anyę, filipińską piękność, i pod wpływem impulsu nakłania ją, by przepisywała notatki do jego esejów. Początkowo obojętna wobec mechanicznej pracy sekretarki Anya powoli zanurza się w świat poglądów pisarza i zaczyna z nim polemizować.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2008

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Marlena | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

"Zapiski ze złego roku" czekały na mojej półce dość długo - przyznam, że nie mogłam zdecydować się na sięgnięcie po tę książkę z powodu nieco udziwnionej formy: niemal każda ze stron dzieli się bowiem na trzy części - jedna z nich to poglądy starzejącego się pisarza, JC; druga część to opis zdarzeń z punktu widzenia tegoż; trzeci głos należy natomiast do sąsiadki pisarza, pięknej, młodej Anyi, która wstukuje poglądy JC w komputerowy program.
O dziwo, owa udziwniona forma, o której wspomniałam nadaje powieści lekkości; sam zbiór rozważań miejscami mocno filozoficznych, często okraszony wtrąceniami z łaciny i francuskiego (rozumiałam je, nie były to zwroty zbyt skomplikowane, raczej utarte sformułowania, ale ja zarówno łaciny, jak i francuskiego się uczyłam; zastanawiam się, czy jednak wydawca nie powinien się pokusić o jakieś przypisy) byłby nieco ciężkostrawny; opowieść o relacjach Anyi i JC nadawała mu polotu, chociaż opowiedziana była nieco skrótowo. To mini-eseje stanowią jednak...

Marta | 2012-07-31
Na półkach: Przeczytane, My Precious!

„Zapiski ze złego roku” trudno określić mianem typowej powieść. Czytelnik ma do dyspozycji trzy opowieści. Każda kartka książki podzielona jest na trzy części, co nie ułatwia odbiorcy czytania. Głównym bohaterem utworu jest światowej sławy pisarz J.C., pochodzący z RPA, a na stałe mieszkający w Australii. Skojarzenie z osobą autora nasuwa się samo. Na zlecenie niemieckiego wydawcy pisarz przygotowuje eseje na wybrany przez siebie temat, które mają się zawrzeć w zbiorze przemyśleń sześciu współautorów pod tytułem „Stanowcze poglądy”. Pierwsza część powieści prezentuje owe poglądy, o których pisze J.C. Natomiast druga część to opowieść samego bohatera. Historia rozpoczyna się od spotkania siedemdziesięciodwulatka i młodej Filipinki Anyi. Senior C., bo tak nazywa go Anya, daje się opętać urodzie i wdziękowi dziewczyny. Pod wpływem impulsu namawia ja, by przepisywała notatki do książki, którą tworzy. Od tej pory czytelnik poznaje trzecią stronę tej samej opowieści, tym razem od strony...

Bed | 2010-10-05

Zabawna fascynacja pisarza młodą dziewczyną i ciekawe jej przemyślenia. Forma taka dziwna trochę: część strony jego, część jej. Trochę ciężko to czytać bo nie sposób za daleko jednym tokiem, bo w drugim może być jakiś ciekawy komentarz. W sumie jak ktoś lubi pod górkę trochę to czemu nie :). Warto.

Adalbert | 2013-07-14
Przeczytana: 2012 rok

Książka będąca okazją do wypowiedzenia się na temat problemów świata. Głos pisarza we współczesnym dyskursie na temat kondycji człowieka i jego cywilizacji.
Historia równoległa, dość banalna. Stanowi tło dla "głosu humanisty".

Snoopy | 2010-02-17

Ten autor po prostu nie może napisać słabej książki. Chociaż tutaj część eseistyczna nie zachwyca, to reszta skutecznie rekompensuje niedosyt. Ja czuję się usatysfakcjonowany.

Monika Góźdź | 2010-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2010

na poczatku trudno przywyknac do czytania z perspektywy 3 roznych glowos ale potem bardzo wciaga a historia jest ciekawa coraz bardziej z kazda strona

meerkat | 2016-09-28
panmrl | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016
Agnieszka | 2016-08-17
Przeczytana: 31 października 2016
Klaudia | 2016-06-25
Czy „autofikcja” to nowy gatunek?

Od paru lat w księgarniach na całym świecie rozchwytywany jest autobiograficzny cykl powieści Karla Ove Knausgårda „Moja walka” (w Polsce ukazały się jak dotąd trzy tomy). Jego książki są tak popularne i chwalone za innowacyjność, że mogłoby się wydawać, że nikt wcześniej nie pisał w ten sposób. A przecież powieści opierające się na opisie przeżyć autorów istnieją niemal tak długo jak sama powieść jako gatunek.

Literackie gradacje

Będzie lepiej czy będzie gorzej? Są tacy, którzy szukują odpowiedzi w książkach – tropią podobieństw cudzych losów opisanych w powieściach, biografiach i dziennikach, by odkryć, jakie czeka ich przeznaczenie. A można też łatwiej i na wesoło: według profetycznych tytułów. Dziś właśnie o nich.