Pamiętniki Hadriana

Seria: Inne Historie
Wydawnictwo: W.A.B.
Mémoires d'Hadrien

Inne wydania

Najsłynniejsza powieść Marguerite Yourcenar ma formę pamiętników pisanych przez cesarza Hadriana na łożu śmierci, adresowanych do jego następcy, młodego Marka Aureliusza. Twórca słynnego muru, waleczny żołnierz, władca imperium rzymskiego u szczytu potęgi, filozof, mądry administrator w powieści Yourcenar staje się postacią z krwi i kości, bohaterem wiarygodnym, złożonym, inspirującym.

Voudini | 2016-05-01

Współczesne powieści o starożytności przybierają zazwyczaj epicki charakter i są naszpikowane słynnymi postaciami, traktowanymi przez pisarzy jako instrumenty podniesienia rangi głównych bohaterów. „Pamiętniki Hadriana” to miła odmiana od tej mody, kameralne studium władzy i psychiki jednostki wybitnej. Zamiast iść na skróty, Yourcenar dowodzi, iż wielkość znaleźć można również u ludzi cichych. Jej dzieło to świadectwo cząstkowego i skażonego omylnością poznania, testament istoty nieustannie wątpiącej, częściowy i niewolny od przeinaczeń raport z sześćdziesięcioletnich poszukiwań prawdy, czyli z misji, której powinien oddawać się każdy człowiek myślący.
Imię Hadriana jest współczesnym mało znane, bo kiedyś nie wsławił się spaleniem Rzymu, a dziś nie wystąpiłby w „Tańcu z gwiazdami”. Yourcenar stara się tę niesprawiedliwość naprawić, oddać hołd człowiekowi, który zmuszony był stać się więcej niż człowiekiem, i który temu zadaniu podołał. A wobec biegłości pisarki, na drugi plan...

Marguerite Yourcenar ma cudowny dar opowiadania, słucha sie jej z w skupieniu, nie chcą uronić ani słowa, bo słowa są piękne, mądre emanujące ciepłem które spływa na czytelnika. Po przez historię Hadriana, autorka przemyca nam swój własny system wartości i robi to bardzo subtelnie - w ogóle znalazła metodę, jak ustami bohaterów mówić o własnych uczuciach i odczuciach. To bardzo inteligentna pisarka.
Nie jest to jednak literatura dla "poławiaczy książek", to głęboko intelektualna uczta dla koneserów sztuki słowa.

maszynistaGrot | 2016-08-31

Specyficzna książka. Stanowi zapis przedśmiertnych myśli cesarza Hadriana napisany... dwa tysiące lat po jego śmierci. Apokryficzny styl, narracja sprawiające wrażenie autentycznego zapisu pamiętnikarskiego rzymskiego cesarza.

Całość zawiera spory potencjał intelektualny. Są tu zawarte interesujące rozważania o życiu, śnie, śmierci czy samobójstwie (pod koniec życia Hadrian zdecydował się owijać nóż pasem, aby pochopnie nie pozbawić siebie życia).

W powieści są ukazane plany cesarza reformy państwa, wojska, czy też odniesienia religijne – np. krytyka przykazania chrześcijan aby miłować bliźniego jak siebie samego, gdyż jest ono zdaniem Hadriana sprzeczne z ludzką naturą.

Największe wrażenie zrobiło na mnie błyskotliwe podsumowanie ludzkiej psychiki, oparte na założeniu, iż w każdym człowieku, nawet najbardziej skrytym tli się jakiś talent, który należy umiejętnie wydobyć.

„Pamiętniki Hadriana” zawierają oczywiście też relacje cesarza z najbliższymi osobami.

Ciekawym...

Koronczarka | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Pisząc o tworzeniu "Pamiętników Hadriana" autorka przytoczyła zdanie Flauberta "W czasach od Cycerona do Marka Aureliusza, kiedy bogów nie było już, a Chrystusa nie było jeszcze, zamknęła się ta szczególna chwila, kiedy był tylko człowiek". O swoim bohaterze autorka powiedziała - mędrzec. O niej samej należy powiedzieć to samo - bo niezwykłej mądrości, wnikliwości, kobiecej intuicji, niesamowitej empatii wymagało stworzenie tak przejmującego portretu człowieka, który rządził, który kochał, który cierpiał, który poczuł się bogiem, który umierał. Portretu przejmującego prawdą.

bibliotekarka | 2015-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2014
Valanthe | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011
Gra_ce | 2016-11-25
Przeczytana: 20 listopada 2016

Autorka przyznaje, że próbowała pisać książkę wokół postaci Hadriana wiele lat wcześniej, jednak dopiero sama będąc wystarczająco dojrzała mogła udźwignąć takie przedsięwzięcie: spojrzenie na całość życia, było nie było, męża stanu. Polityczność, nienachalnie, ale jest bardzo mocnym wątkiem osnowy tej historii, bardzo świadomie jak się zdaje prowadzonym przez pisarkę. Opowieść o polityczności, która jest nie do wypreparowania z życia antycznego mężczyzny z ambicjami - i to ambicjami zrealizowanymi - jest bardzo mocną stroną tej książki.

Takich stron (tzn. mocnych) jest wiele. Inteligencja refleksji przypisanych cesarzowi; zakamuflowane poczucie humoru i pewnego znużenia jakie niehybnie przynosi mu los przeładowany ambicjami, wrażeniami, ludźmi i podróżami; interesująco nakreślone czasy w którym przyszło mu żyć, znajmomość antyku i tekstó źródłowych autorki - rzecz już nie z naszej epoki..

Swoją drogą Hadrian i jego czasy z wielu powodów mogą fascynować... i są ludzie którzy...

ouLIPOgram | 2011-08-04

Świetna literatura.

koemata | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

błyskotliwe wyznania rzymskiego cesarza, padłem

dorot888 | 2016-11-01