Diabeł w białym mieście

Okładka książki Diabeł w białym mieście
Erik Larson Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375080261
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
848
334

Na półkach: , , , ,

Znane jest wam zapewne nazwisko Holmes. To zasługa sir Arthura Conan Doyla. Jego książki o przygodach Shelocka Holmesa odmieniły oblicze światowej literatury. Jednak tym razem to nie zasługa pisarza, ale stworzona przez niego postać wpłynęła na losy tak wielu osób.

Wpierw jednak należy przybliżyć Wam okres, w którym te wydarzenia mają miejsce. Mamy rok 1893, w Chicago mają stworzyć Światową Wystawę na cześć 400- setnej rocznicy odkrycia Ameryki przez Kolumba.


Parę lat przed tym wydarzeniem, strach w sercach skutecznie zasiał znany XIX-wieczny seryjny morderca.

„Pierwsze morderstwo Kuba Rozpruwacz popełnił 31 sierpnia 1888, ostatnie- w nocy 9 listopada spotkał się wówczas z prostytutką Mary Kelly i poszedł z nią do jej pokoju. Kelly była wówczas w trzecim miesiącu ciąży. Pięć potwierdzonych morderstw, tylko pięć, a Kuba rozpruwacz stał się na zawsze uosobieniem czystego zła” (1)

Dokonania tego troglodyty dość szczegółowo zrelacjonowała londyńska prasa, a do informacji opinii publicznej w Ameryce docierały wiadomości w postaci przedruków w gazetach. Właśnie wtedy o Kubie Rozpruwaczu dowiedział się H.H. Holmes, który przywłaszczył sobie fałszywą tożsamość w celu ukrycia prawdziwych zbrodniczych zamiarów jakimi się kierował.

Tak naprawdę nazywał się Herman Webster Mudgett i marzył o praktykowaniu medycy. W wypadku Pana Holmes’a była droga wybrukowana iście diabelskimi pobudkami.

Okoliczności stworzyła mu wyżej wspomniana Światowa Wystawa Kolumbijska. W takich warunkach policja nie zwracała zbyt dużej uwagi na zaginione młode i atrakcyjne kobiety.

Nikt nie zadawał sobie trudu by pytać, zwłaszcza, że cechą Mudgett alias Holmes było perfekcyjne wodzenie za nos. Sherlock Holmes - pierwowzór postaci Arthura Conan Doyla był niestrudzonym detektywem. Mudgett z kolei to wytrawny kłamca, którego sztuczki i manipulacja osiągnęły poziom dorównujący postaci fikcyjnej, którą mógłby stworzyć nobliwy pisarz.

„Chicago Time-Herald spojrzał na sprawę w bardziej ogólnym kontekście i napisał o Holmesie: „Jest on cudownym dzieckiem zła, demonem w ludzkiej skórze, istotą nie do pojęcia, że żadne pisarz nie ośmieliłby się stworzyć podobnej postaci. Ta historia doskonale ilustruje koniec stulecia.(2).

To różni fikcję od rzeczywistości, że autor książki Erik Larson opisał przypadek człowieka, który żył i najwidoczniej odczuwał przyjemność w uśmiercaniu kobiet i dzieci. Zagazowywał je, truł chloformem, palił w piecu ich zwłoki oraz wrzucał do niegaszonego wapna.

By tego było mało ich doczesne szczątki preparował i sprzedawał szkielety do instytutów medycyny. Można zastanawiać się, jak było możliwe, że człowiek może tak bezdusznie mordować i odczuwać satysfakcję.

Dopiero postęp w psychiatrii i nazwanie przypadków psychopatów mogło ukazać na światło dzienne z czym mają do czynienia naukowcy.

„W przełomowej książce The Mask of Sanity doktor Hervey Cleckey opisał wzorcowego psychopatę jako ”subtelnie skonstruowaną maszynę, która dzięki odruchom potrafi doskonale naśladować ludzką osobowość[…] Tak doskonale jest jej naśladownictwo normalnego człowieka, że nikt kto bada ją w szpitalu, nie jest w stanie wykazać żadnych naukowych czy obiektywnych powodów, dla których- nie jest ona człowiekiem.”.(3)

Moim zdaniem wątkowi seryjnego mordercy autor powinien bardziej się przypatrzeć. Niestety w porównaniu do poprzedniej książki „Grom z jasnego nieba” mamy tutaj przerost formy nad treścią.

Opisy tworzenia Wystawy Światowej są zbyt długie i nudne. Nie rekompensuje nam to ilość zamieszczonych zdjęć.

Mniej więcej w połowie książki chciałem ją odłożyć, bo zbyt mnie męczyło czytanie o tych rozwlekłych i patetycznych momentach odrodzenia narodowego ducha amerykanizmu.

W sumie warto było przeczytać tą książkę dla przykładów historycznych wydarzeń, które odmieniły oblicze ludzkiej myśli technologicznej. Dla zainteresowanych nie muszę zachwalać tej książki. Warto wykazać się cierpliwością, aby poznać ciekawe wątki o seryjnych mordercach.

(1) Tamże, str. 85
(2) Tamże, str. 379
(3) Tamże, str. 102

Znane jest wam zapewne nazwisko Holmes. To zasługa sir Arthura Conan Doyla. Jego książki o przygodach Shelocka Holmesa odmieniły oblicze światowej literatury. Jednak tym razem to nie zasługa pisarza, ale stworzona przez niego postać wpłynęła na losy tak wielu osób.

Wpierw jednak należy przybliżyć Wam okres, w którym te wydarzenia mają miejsce. Mamy rok 1893, w Chicago...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    515
  • Przeczytane
    325
  • Posiadam
    104
  • Teraz czytam
    15
  • Ulubione
    6
  • Literatura amerykańska
    5
  • 2018
    4
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
    4

Cytaty

Więcej
Erik Larson Diabeł w Białym Mieście Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także