Raj był moim piekłem

Okładka książki Raj był moim piekłem Christina Krüsi
Okładka książki Raj był moim piekłem
Christina Krüsi Wydawnictwo: Muza reportaż
2014-10-22
Magdalena Jatowska
Christina Krusi dziecko przemoc seksualna

Okładka książki Łzy pustyni Halima Bashir, Damien Lewis
Łzy pustyni Halima Bashir, Dami...
Okładka książki Droga przez piekło Fayza D., Djénane Kareh Tager
Droga przez pi... Fayza D., Djénane K...
Okładka książki Nikt nie przyjdzie Robbie Garner, Toni Maguire
Nikt nie przyj... Robbie Garner, Toni...
Okładka książki Napiętnowana Anna Maria Scarfo, Cristina Zagaria
Napiętnowana Anna Maria Scarfo, ...

Nie porwała mnie ta książka. 20% było o dzieciństwie i molestowaniu a zdecydowana większość o jej dorosłym życiu. Nie przypadły mi do gustu takie proporcje poza tym mało opowiedziała o tym co właściwie jej robiono w tej dżungli przez co ciężko było wczuć się w jej położenie. Przedstawiła same ogólniki bo nie chciała dzielić się szczegółami molestowania, no ok ale po co w takim razie pisać o tym książkę? Myślałam że będzie lepiej. Znam bardzo wiele książek o podobnej tematyce, tą można pominąć.

Czytając ją miałam ciarki, chwilami było mi poprostu niedobrze, i ciągle towarzyszyło mi pytanie dlaczego nie powiedziała o tym wszystkim rodzicom. Książka poraża, pokazuje jak traumatyczne dla dziecka jest wykorzystywanie seksualne i jaki wpływ ma ono na dorosłe życie.

Książka wpadła mi w ręce przypadkiem w księgarni. Od tego momentu nie mogłam się od niej oderwać. Choć opowiada o niewyobrażalnym dramacie, zostawia czytelnika z nadzieją i chęcią zmiany na lepsze - siebie i swojego otoczenia.

Bardzo wciągająca książka, czytana jednym, tchem.

Bardzo wciągająca książka, czytana jednym, tchem.

Autorka opisuje swój pobyt w boliwijskiej dżungli, gdzie jej rodzice pracowali jako misjonarze. Dziewczynka od początku została oznaczona jako ,,Wybrana''i była bezustannie molestowana seksualnie przez dorosłych. Dla ludzi o mocnych nerwach.

Ta książka pozostaje bez oceny.
Nie da się ocenić tego, co przeżyła Christina. Nie da się ocenić okrucieństwa, z jakim musiała się zmierzyć. Nie da się ocenić zwyrodnialstwa i zezwierzęcenia, jakim kierowali się jej oprawcy.
Pozostaje tylko współczuć i przemilczeć..

Ta książka pozostaje bez oceny.
Pozostaje tylko współczuć i przemilczeć..

Książka tak samo wciągająca jak wstrząsająca. Porusza wydarzenia nie tak odległe temu o czym można usłyszeć w telewizji. Pedofilia, cierpienie, odwołanie do religii. Warto przeczytać choćby ku przestrodze.

Christina Krusi pomimo potwornych przezyc w dziecinstwie wiedzie normalne zycie. Pracuje, zarabia, realizuje sie. Dla mnie ta ksiazka byla lekcja i drogowskazem jak sie motywowac i dopingowac w trudnych sytuacjach.

Jest to bardzo drastyczna opowieść o kobiecie - Christinie, która przez pierwszych kilkanaście lat żyła w boliwijskiej dżungli, gdzie jej rodzice działali w misji katolickiej, i tam, w miejscu, które wydawało się rajem na ziemi, jako 6-letnie dziecko została "wybrana", naznaczona i wykorzystywana seksualnie na różne sposoby jako bezwolna ofiara przez kilku pracowników misji, oczywiście bez wiedzy rodziców Christiny. Ta sytuacja trwała przez kilka lat aż do wyjazdu z Boliwii i powrotu całej rodziny do Szwajcarii.
Te traumatyczne wydarzenia z wczesnego dzieciństwa odcisnęły swoje tragiczne piętno na całym dorosłym życiu kobiety, choć w pewnym momencie wyszła za mąż i urodziła dwóch synów. Dopiero jako dojrzała kobieta wyjawiła swoją tajemnicę, najpierw przyjaciółce, potem innym członkom rodziny, wreszcie całemu światu, opisując całą historię w swojej książce.
Podczas czytania, jak żywe stają przed oczami głośne prasowe i telewizyjne doniesienia o podobnych praktykach osób duchownych wobec dzieci, np. w Irlandii czy na Dominikanie, w czym - jak pamiętamy - mieli swój niechlubny udział również Polacy.
Polecam tę książkę, choć lektura jest bardzo trudna i miejscami drastyczna. Szczególnie powinien ją przeczytać każdy rodzic, żeby wiedzieć, że zło czai się wszędzie!

Książka opowiada o drastycznych przeżyciach autorki o jej zmaganiach z traumom i pogodzeniu. Strasznie dołująca.

• Literatura faktu
  • Moi mali książęta :)
  • Przeczytane 2015

Dodaj cytat z książki Raj był moim piekłem