Raj był moim piekłem

Tłumaczenie: Magdalena Jatowska
Wydawnictwo: Muza
Das Paradies war meine Hoelle. Als Kind von missionaren missbraucht
literatura faktu

Poruszający los dziecka wykorzystywanego seksualnie. Christina Krüsi urodziła się w 1968 roku w Szwajcarii. Pierwsze lata dzieciństwa spędziła niczym w raju – we wspólnocie misyjnej w boliwijskiej dżungli, gdzie jej rodzice zostali posłani przez organizację Wycliffe jako tłumacze Biblii. Ów raj zmienił się jednak niespodziewanie w piekło, gdy w tajnym, przerażającym rytuale Christina została...

Poruszający los dziecka wykorzystywanego seksualnie.

Christina Krüsi urodziła się w 1968 roku w Szwajcarii. Pierwsze lata dzieciństwa spędziła niczym w raju – we wspólnocie misyjnej w boliwijskiej dżungli, gdzie jej rodzice zostali posłani przez organizację Wycliffe jako tłumacze Biblii. Ów raj zmienił się jednak niespodziewanie w piekło, gdy w tajnym, przerażającym rytuale Christina została naznaczona jako „wybrana”.

Od tej pory traktowana była jak bezwolna ofiara i przez lata wykorzystywana seksualnie przez znajomych jej rodziców. Dopiero jako dorosłej osobie udało się jej pokonać traumatyczne przeżycia i stawić czoła doświadczeniom z dzieciństwa. Przemówić i wydać przestępców. Zeznawać przeciw nim, mimo obaw, że sprowadzi niebezpieczeństwo na swoją rodzinę.

Ta silna kobieta obecnie zajmuje się rozwiązywaniem konfliktów, działa na polu sztuki i prowadzi fundację pomagającą skrzywdzonym dzieciom.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/183...»

Katee | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Christina Krusi urodziła się w 1968 roku. Pierwsze lata życia spędziła w idyllicznym otoczeniu boliwijskiej dżungli, w ośrodku misyjnym, w którym jej rodzice zajmowali się przekładem Biblii. "Raj był moim piekłem" jest autobiograficzną powieścią, w której autorka próbuje rozliczyć się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, które w sposób destrukcyjny wpłynęły na jej dorosłe życie.
Wspólnota religijna, w której z założenia, wszyscy żyją w zgodzie z Bożymi nakazami powinna być najbezpieczniejszym miejscem na ziemi, otoczenie dzikiej, pięknej i nieokiełznanej przyrody tworzą z tego miejsca niemalże raj. Niestety w przypadku autorki idylliczne miejsce okazało się prawdziwym piekłem na ziemi.

Mała Christina, wraz z grupką innych dzieci, w tajemniczym rytuale pedofilskiej szajki została naznaczona i "wybrana na seksualną niewolnicę", której główny zadaniem stało się spełnianie wszystkich zachcianek swoich panów. Od tamtej pory była stale prześladowana, molestowana i gwałcona....

Magdalena | 2015-02-06
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Są pewne książki, których z uwagi na tematykę nie powinno się źle oceniać, jedną z takich książek jest właśnie "Raj był moim piekłem". Jest to pewien rodzaj terapii, wyzwolenia się autorki z okropnych i traumatycznych przeżyć, ale czytając tą pozycję nasuwa się pytanie, czy jednak nie powinna ona spocząć w zakamarkach szuflady. Abstrahując od tematu książki, który bezsprzecznie jest dramatyczny i przerażający tę książkę czyta się źle, jakoś tak topornie. Być może jest to kwestia tłumaczenia lub sposobu pisania autorki a może wynika to z pewnej chaotyczności w tekście. Drażnią powtórzenia i wielokrotne powroty do tych samych wątków. Pod koniec cieszyłam się z dwóch rzeczy: że autorce udało się wyjść na prostą a mnie, że udało się dotrwać do końca.

Gosia_6 | 2015-02-03

„Raj był moim piekłem” to książka autorstwa Christiny Krusi. Jest to zapis jej przeszłości, która odcisnęła piętno na jej dorosłym życiu. Tytuł ten stanowi nie tylko rozliczenie z traumatycznymi wspomnieniami, gdyż kobieta przyznaje, że pisanie było wyzwalającym doświadczeniem. Christina postanowiła pokazać innym jak podnieść się po takich doświadczeniach, jak odnaleźć znów radość życia i miłość, a także siebie samego. W ten sposób chce też walczyć o bezpieczeństwo najmłodszych, aby nie spotkało ich to samo, co dotknęło ją.

Wyobraźcie sobie piękną, soczystą zieleń roślin, świeże powietrze, śpiew ptaków, szum drzew, dojrzałe owoce, a nad wszystkim błękitne niebo i słońce. Do tego wspólnotę pomagającą sobie na każdym kroku, misjonarzy pracujących w pocie czoła dla dobra tubylców, dzieci biegające beztrosko po lesie. Brzmi jak opis raju, prawda? Dla małej Christiny miejsce to szybko zamieniło się w piekło. Wraz z czworgiem innych dzieci została wybrana do tego, aby służyć Bogu. Tak...

książek: 1991
Julka | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Jest to bardzo drastyczna opowieść o kobiecie - Christinie, która przez pierwszych kilkanaście lat żyła w boliwijskiej dżungli, gdzie jej rodzice działali w misji katolickiej, i tam, w miejscu, które wydawało się rajem na ziemi, jako 6-letnie dziecko została "wybrana", naznaczona i wykorzystywana seksualnie na różne sposoby jako bezwolna ofiara przez kilku pracowników misji, oczywiście bez wiedzy rodziców Christiny. Ta sytuacja trwała przez kilka lat aż do wyjazdu z Boliwii i powrotu całej rodziny do Szwajcarii.
Te traumatyczne wydarzenia z wczesnego dzieciństwa odcisnęły swoje tragiczne piętno na całym dorosłym życiu kobiety, choć w pewnym momencie wyszła za mąż i urodziła dwóch synów. Dopiero jako dojrzała kobieta wyjawiła swoją tajemnicę, najpierw przyjaciółce, potem innym członkom rodziny, wreszcie całemu światu, opisując całą historię w swojej książce.
Podczas czytania, jak żywe stają przed oczami głośne prasowe i telewizyjne doniesienia o podobnych praktykach osób...

dzazz | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2017.
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Ta książka pozostaje bez oceny.
Nie da się ocenić tego, co przeżyła Christina. Nie da się ocenić okrucieństwa, z jakim musiała się zmierzyć. Nie da się ocenić zwyrodnialstwa i zezwierzęcenia, jakim kierowali się jej oprawcy.
Pozostaje tylko współczuć i przemilczeć..

antara123 | 2017-04-27
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Autorka opisuje swój pobyt w boliwijskiej dżungli, gdzie jej rodzice pracowali jako misjonarze. Dziewczynka od początku została oznaczona jako ,,Wybrana''i była bezustannie molestowana seksualnie przez dorosłych. Dla ludzi o mocnych nerwach.

| 2017-06-28
Na półkach: 2017, Na faktach, Przeczytane

Postanowiłam nie oceniać.
Szczerze mówiąc, nawet nie wiem w jakich kategoriach powinnam tą książkę ocenić.
Bo gdyby wziąć pod uwagę ilość niepotrzebnych detali, które sprawiły, że jest zwyczajnie nudna, dostałaby 0. Gdyby zaś brak pod uwagę przeżycia autorki, dostałaby 7 za...no właśnie, fantazję?
Niestety są to wspomnienia, coś co podobno wydarzyło się naprawdę. Szczerze mówiąc w połowę tych sytuacji nie jestem w stanie uwierzyć. Przykro mi.
No dobrze, dam 1.

Volumen | 2016-08-14
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka opowiada o drastycznych przeżyciach autorki o jej zmaganiach z traumom i pogodzeniu. Strasznie dołująca.

kraja | 2017-07-27
Przeczytana: 2017 rok

Książka wpadła mi w ręce przypadkiem w księgarni. Od tego momentu nie mogłam się od niej oderwać. Choć opowiada o niewyobrażalnym dramacie, zostawia czytelnika z nadzieją i chęcią zmiany na lepsze - siebie i swojego otoczenia.

nefreju | 2018-04-30

Czytając ją miałam ciarki, chwilami było mi poprostu niedobrze, i ciągle towarzyszyło mi pytanie dlaczego nie powiedziała o tym wszystkim rodzicom. Książka poraża, pokazuje jak traumatyczne dla dziecka jest wykorzystywanie seksualne i jaki wpływ ma ono na dorosłe życie.