Praca z zastanym kodem. Najlepsze techniki

Okładka książki Praca z zastanym kodem. Najlepsze techniki Michael Feathers
2014-03-21
2014-03-21
2004-10-02
Ireneusz Jakóbik

Jako programista bardzo często muszę rozwijać kod napisany przez inne osoby. Autor książki pokazuje jak podejść do problemu zmian w zastanym kodzie, oraz dostarcza kilku przydatnych do tego narzędzi.
W pełni zgadzam się z postawioną przez niego tezą, że testy piszemy po to, żeby nie bać się wprowadzania zmian w kodzie.
Książka zawiera wiele przykładów, szczególnie przydatnych dla programistów języków obiektowych.

Książka zawiera wiele przykładów, szczególnie...

Naprawde swietna ksiazka, dzieki ktorej mozna poznac interesujace i dzialajace techniki pracy z kodem, ktory na pierwszy rzut oka moze przerazac.
Pokazuje jak sobie radzic w sytuacjach gdy doskwiera nam brak testow oraz brak zrozumienia kodu.
Szczerze polecam.

Szczerze polecam.

Zgodnie z tytułem książka opisuję pracę z kodem napisanym przez innych programistów, z naciskiem na pracę z źle napisanym kodem. Książka głównie odnosi się do testowania kodu w którym wprowadzane są zmiany. Przykłady kodu są napisane w C++, C# i Java.

Szczerze uważam, że ta książka(przynajmniej dla przykładów z Java) jest zbyt przestarzała. Wiele opisanych przez autora problemów i rozwiązań można rozwiązać w bardziej przyjemny sposób, choćby za pomocą mockowania zależności. Ale takie techniki nie są tutaj opisane, ponieważ w czasach pisania tej książki jeszcze nie istniały. Przyznaję że przeczytałem tylko pierwszą połowę książki, więc nie znam zawartości z drugiej połowy. Dlatego też nie wystawiłem oceny. Być może programiści C++ lub C# znajdą w niej ciekawe rozwiązania, ale dla mnie to wszystko jest zbyt przestarzałe(kilkanaście lat w informatyce to cała epoka).

Bardzo dobra książka, którą powinien przeczytać każdy programista. Tak już się składa, że praca dewelopera zazwyczaj sprowadza się do analizy i modyfikacji czyjegoś kodu. Umiejętność pracy z takim kodem jest bardzo istotna. Niestety, zazwyczaj nie mamy do czynienia z pięknym, czystym kodem, przemyślaną strukturą czy nawet testami.

Książka traktuje właśnie o takich sytuacjach. Opisuje techniki, dzięki którym życie programisty staje się nieco łatwiejsze. Mimo, że pozycja ma już trochę lat (pierwotnie wydana w 2004),to jednak taka wiedza się nie przedawnia. Na pewno nie jest to książka dla kompletnie początkujących. Przykłady napisane są w Javie i C++ więc wypada w podstawowym stopniu znać oba języki.

Książka traktuje właśnie o takich...

• Informatyka
  • Techniczne