Kontekst. Ese­je o wy­daj­no­ści, kre­atyw­no­ści, ro­dzi­ciel­stwie i po­li­ty­ce w XXI wie­ku

Tłumaczenie: Honorata Madej
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
Context: Further Selected Essays on Productivity, Creativity, Parenting, and Politics in the 21st Century
internet, prawa autorskie, DRM
asymon

"Cokolwiek teraz robisz, odłóż to i otwórz tę książkę na stronie 190. Rozdział o tym, jak Cory Doctorow, bywały w Internecie i znający wszystkie sztuczki, jednak dał sobie wykraść swoje hasło do Twittera, to lektura obowiązkowa dla każdego. Nie wmawiaj sobie, że jesteś ostrożny i się na tym znasz, bo on też jest ostrożny i też się na tym zna. A co gorsza, mogą wykraść ci coś poważniejszego od hasła do Twittera. Dostęp do rachunku bankowego? Sieci korporacyjnej? Archiwum w chmurze, na którym trzymasz osobiste zdjęcia? Przeczytaj, jak łatwo to stracić. A jak już przeczytasz to - polecam resztę książki" - pisze Wojciech Orliński o zbiorze esejów Cory'ego Doctorowa, "Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku".

źródło opisu: http://bookrage.org

źródło okładki: http://bookrage.org

asymon | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Książkę polecam każdemu, kto pisze "nie chcę płacić wydawnictwu, wolę przelać pieniądze bezpośrednio do autora" ;-) A poza tym:

- o DRM i dlaczego Amazon jest (troszkę) lepszy od Apple
- dlaczego cenzurowanie internetu w szkołach jest bez sensu
- jak rozwiązać sprawę licencji na swoją twórczość

Aha. Trochę słabe tłumaczenie, rażą kwiatki typu "zdrowie rozrodcze", czy "generyczny monitor".

cranberry | 2015-05-24
Przeczytana: maj 2015

Książka reklamowana jest przez Edwina Bendyka pytaniem: "Czy ktoś z Państwa zastanawiał się, jak napisać testament gwarantujący, że spadkobiercy otrzymają hasła niezbędne do tego, by przejąć cyfrową spuściznę?". No więc zasadniczo, ja tak :) Fakt, że absolutnie nie na takim poziomie zaawansowania technicznego i organizacyjnego jak Doctorow.

Inna reklama tego zbioru esejów zapowiadała sensacyjną historię o tym, jak ów technicznie wyrafinowany Doctorow dał sobie wykraść hasło do Twittera i nie wiem, jak innych, ale dla mnie ta chwytliwa zajawka miała znaczenie przy decyzji o zakupie. No fakt, jest to felieton pouczający - bo jest w nim samo życie. Właśnie tak: choćby nie wiem, jak przestrzegać zasad, kiedyś człowiek się potknie. Nawet jeżeli jest bardziej paranoiczny niż operator komputera w tajnym pomieszczeniu wywiadu w "Mission Impossible" (czytaj: idąc chorować do łazienki, blokowałabym komputer, Cory Doctorow zapewne też :P )

Mamy więc książkę zawierającą zdania takie, jak...

Felietony o internecie napisane przez znanego pisarza SF i blogera. O bezpieczeństwie, rodzinie, prawach autorskich.

Jaden | 2016-05-02
kabi | 2015-11-01