Fazy grawitacji

Tłumaczenie: Rafał Wilkoński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Richard Baedecker był na Księżycu. Jednak program "Apollo" to już historia., a Baedecker jest obecnie zwykłym człowiekiem, skrępowanym ziemskimi więzami. Fazy grawitacji to historia pielgrzymki Baedeckera po marzeniach i wspomnieniach z przeszłości, historia jego walki o odnalezienie sensu życia. Żywa i wciągająca akcja błyskotliwie napisanej powieści wprowadza nas w tajemnice ludzkiej duszy, zaprasza w podróż po regionach bardziej odległych i niedostępnych niż powierzchnia Księżyca.

dasio72 | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Od początku czytania tej książki można wyczuć emanującą z niej nieokreśloną, niepokojącą magię. Ciężko mi zdefiniować na czym to polega, ale cały czas wydaje się, że za chwilę coś się wydarzy, nie wiem, dziwnego, złego, tragicznego.
Podobne odczucia towarzyszyły mi podczas oglądania genialnego filmu Petera Weira "Piknik pod Wiszącą Skałą", ta sama atmosfera niepewności, nierealności, niesprecyzowanego niepokoju. Podobało mi się to.

Głównym bohaterem książki jest Richard Baedecker, emerytowany kosmonauta, uczestnik programu "Apollo". Poznajemy go w momencie kiedy przylatuje do Indii, aby naprawić kontakty z dorosłym już synem, który przerwawszy studia, zaangażował się w życie jakiejś podejrzanej sekty religijnej. Misja namówienia syna do powrotu w rodzinne pielesze kończy się niestety fiaskiem. Właściwie całe życie prywatne naszego bohatera nie wygląda zbyt różowo, rozwiedziony i rozczarowany pracą, próbuje odnależć sens życia.
Wyrusza w podróż w celu odwiedzenia kolegów z...

Kotkad | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Na książkę trafiłam podczas przechadzania się między regałami w bibliotece, odłożyłam ją ale po dłuższej chwili wróciłam w ten rzad i zaczęłam jej szukać. Nie wiem co mnie do niej przyciągnęło może ta grawitacja, coś to na pewno było ;).
Książka jest podzielona na 5 części. Przy pierwszej części zastanawiałam się czy aż tak źle wybrałam. W tej części poznajemy głównego bohatera który jest jednym z trzech kosmonautów, który odbyli podróż na księżyc. Obecnie podróżuje po Indiach i szuka syna. Chodzimy z nim po ulicach Indii, nudzimy się, poznajemy przyjaciółkę syna, rozmyślamy nad chwilami na księżycu, szukamy syna, podejrzewamy że jest on w sekcie i .... NIC kompletnie NIC, ziewamy i zastanawiamy się co dalej. Kolejne części to historie pozostałych kosmonautów, ich rodziny, historie i powiązania i przemyślenia naszego bohatera, ale i wracamy do naszego bohatera i wreszcie stawiany jest on w "żwawszym" świetle. Nasz bohater zaczyna się ruszać, działać, myśleć ale i podejmować...

Bosy_Antek | 2014-04-18

Pokarało mnie. Nie pierwszy już raz moja granicząca z obłędem skłonność do nieczytania tego, co czytają inni, lub do czytania tego, co inni oceniają nisko, wyprowadziła mnie na manowce. Manowce nudy, narastającego zniecierpliwienia i irytacji. O czym mowa? O „Fazach grawitacji” Dana Simmonsa.

Tak, chciałem spróbować czegoś, co zaproponował fanom fantastyki ten amerykański klasyk gatunku, ale jakoś mierziła mnie myśl, że jak wszyscy mam zachwycać się na przykład kanonicznym już „Hyperionem.” Znalazłem więc powieść, którą czytelnicy zachwycali się raczej rzadko. Oczywiście, „Fazy grawitacji” znajdowały swoich obrońców, chociaż ich głosy brzmiały słabo i często zagłuszane były przez żale tych, którzy spodziewali się czegoś innego, bardziej „kosmicznego” i „niesamowitego”, a mniej „obyczajowego.”

W sumie sam nie wiem, czego miałem się spodziewać po książce, którą opisałbym jako melancholijną medytację o kryzysie wieku średniego. „Wiek męski, wiek klęski”, chciałoby się klasykiem...

michal3 | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Czytamy z różnych powodów: chcemy odpocząć od otaczającego nas świata, szukamy pewnych prawd życiowych, poszerzamy horyzonty czy też po prostu oczekujemy od książki dobrej zabawy, przygody. Nie zawsze dostajemy to, czego szukaliśmy. I nie zawsze potrafimy to docenić.

Dan Simmons serwuje nam książkę o wyborach, magicznych miejscach, poszukiwaniu odpowiedzi i własnej tożsamości oraz odnajdywaniu się w świecie, w którym już prawie nikt nie potrafi się odnaleźć. Fantastyczny styl pisarza ułatwia przebrnięcie przez tę niełatwą książkę, która przewyższa swoją dojrzałością niejedną "perełkę literatury światowej". Może i są to słowa na wyrost, ale wszystko to, co zawarte jest na kartach tej powieści jawi się jako coś potrzebnego. Nie ma w niej nic zbędnego, a każde słowo, zdanie są konieczne, aby prawidłowo zrozumieć przesłanie.

Jest o czym pomyśleć. I czym się delektować.

sspiderr | 2014-08-20

okropny tasiemiec ktory ciezko sie czyta

DariaDominika | 2018-07-17
Na półkach: 2018, Przeczytane