Włókiennictwo kultury wielbarskiej

Wydawnictwo: Instytut Archeologii i Etnologii PAN
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
EmilyStrange

Praca podsumowuje wieloletnie badania autora nad włókiennictwem okresu rzymskiego. Charakteryzowało się ono użyciem drobnych surowców, szczególnie wełny (dużo lepszej jakości niż wełna dziś uzyskiwana). Tkacze w okresie rzymskim tworzyli piękne tkaniny, przede wszystkim w splotach skośnych, często łamanych, dających wzór rombowy. Przez umiejętny dobór przędzy otrzymywali kolorowe lub mieniące się w świetle kraty. Do wytwarzania tych materiałów wykorzystywali prymitywne krosno pionowe. Spośród badanych tekstyliów autor wybrał wyroby importowane ze Skandynawii i z Imperium Rzymskiego.

źródło opisu: http://odk.pl/

źródło okładki: http://odk.pl/

EmilyStrange | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Świetne zdjęcia i plansze. Dobrze, że autor pomyślał o stworzeniu słowniczka terminologicznego, to znacznie ułatwiło korzystanie z książki.

banialuki | 2015-12-12
Sybora | 2015-05-03