Darth Vader i syn

2014-09-19
2014-09-19
2013-01-01
Tomasz Sidorkiewicz
gwiezdne wojny star wars darth vader luke skywalker

Okładka książki Pod ziemią, pod wodą Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Pod ziemią, po... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar Keret
Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar ...

Dla fanów Gwiezdnych Wojen może być, ale tak poza tym, to jest to nieśmieszne. Kreska nawet ładna, ale szkoda czasu. Podoba mi się w zasadzie jeden obrazek, kiedy Luke przyniósł do domu stwora, bo ten stwór jest uroczy. Poza tym to losowe, stereotypowe żarty w stylu "chłop przebrał się za babę", w nieco lepszym, amerykańskim wydaniu.

Zbiór ilustracji pokazujących co by było, gdyby Vader wychowywał Luke'a. Pomysł całkiem dobry, wykonanie już słabsze. Raczej wyłącznie dla fanów Star Wars.

Słodka książeczka. Warto zaznaczyć, że fabuły tu brak - to zbiór jednokadrowych miniaturek komiksowych.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów uniwersum Gwiezdnych wojen. Światowy bestseller po raz pierwszy w polskiej publikacji.

Jeffrey Brown - amerykański rysownik i autor książek pochodzący z Grand Rapids, Michigan w USA. Jego pierwsza wydana książka, zachwyciła zarówno innych rysowników, jak i fanów komiksu. Jeffrey Brown specjalizuje się w ukazywaniu osobistych i intymnych obrazów, szczególnie skupiając się na związkach. Pisze i rysuje swoje komiksy w szkicowniku, a jego rysunki są często nieproporcjonalne lub nieprawidłowe, w ten sposób odzwierciedla napięcie i niezgrabność sytuacji, którą przedstawia. Za komiks "I Am Going To Be Small" w 2003 roku otrzymał nagrodę Ignatz Award. Za komiksy z uniwersum Gwiezdnych wojen otrzymał dwukrotnie Nagrodę Eisnera w kategorii Best Humor Publication - w 2013 roku za "Darth Vader and son" a w 2014 roku za "Vader's Little Princess". Obecnie mieszka w Chicago ze swoją żoną Jennifer i synem.

Co by się działo, gdyby Lord Vader sam wychowywał swojego syna Luke’a Skywalkera? Może odpowiedź na to pytanie zawiera właśnie ta książka? W zabawnej, komiksowej historii Vader jest zwykłym tatą… a przy okazji mrocznym przywódcą Galaktycznego Imperium.

Inteligentne teksty i zabawne ilustracje Jeffreya Browna nadają klasycznym i kultowym scenom Gwiezdnych wojen nowe oblicze.

Anakin Skywalker, początkowo Rycerz Jedi, potem Darth Vader, ojciec Luke’a i Lei. Będąc dzieckiem, wraz ze Shmi Skywalker, mieszkał na pustynnej planecie Tatooine. Stanowili tam część zniewolonej społeczności, która nie miała wielkich szans na lepsze istnienie. W wieku dziewięciu lat Anakin poznał Qui-Gon Jinna i jego ucznia, Obi-Wana Kenobiego. Wówczas mocno przyczynił się do pozyskania brakujących części do ich uszkodzonego statku. Qui-Gon Jinn, dostrzegając potencjał dziecka, zabrał go ze sobą na Coruscant. Niedługo potem, młodzieniec zaczął szkolenie Jedi. Jednakże Anakin Skywalker nie potrafił pogodzić się z zasadami, jakie narzucał Zakon Jedi. Nie umiał zrzec, się uczuć. Nie potrafił również porzucić przeszłości i zapomnieć o matce. Przez to stał się Darth Vaderem. Teraz, bacząc na burzliwą i pełną bólu przeszłość, stara się wychować dwoje swoich dzieci, Luke’a i Leię. Dzieci, choć dorastają wśród szturmowców, a ich ojciec stanowi postrach wśród rebeliantów, nie są pozbawione miłości, ani radości.

Gwiazda Śmierci, twór Imperium Galaktycznego, zbudowana w celu unicestwienia Rebelii i ostatecznego zyskania kontroli nad planetami Galaktyki, nie dość, że ma za zadanie zabijać, to dodatkowo musi podołać roli miejsca zabaw dwojga łobuzów.

Do uniwersum Gwiezdnych wojen zalicza się mnóstwo książek i komiksów. Nie każde z nich trafia do Polski. Te, które są publikowane, pochodzą z mocno wyselekcjonowanego grona. Dlaczego więc zdecydowano się sprowadzić tak mało znaczącą pozycję, która nic nie wnosi i posiada niewielką wartość dla fanów uniwersum? Trudno powiedzieć. Może powodem okazał się budżet. Szkoda, bo omawiana pozycja to wielka klęska. Komiks przedstawia krótkie epizodziki przedstawiające Darth Vadera w roli ojca. Toteż świeżo upieczony rodzic, zabiera Luke’a do zoo, na przejażdżki rowerem, gra z nim w futbol, albo bejsbol. Naturalnie zdarzenia te są zaaranżowane przez Jeffreya Browna. Wszakże, zgodnie z zapoczątkowanym przez George'a Lucasa wątkiem, Darth Vader nie poznał, miejsca schronienia swoich dzieci. Twórczość Jeffreya Browna najprawdopodobniej miała bawić, jednakże wcale jej się to nie udaje. Śledzenie nadopiekuńczego, rozpieszczającego swoje dziecko, Lorda Vadera, jednocześnie zarządzającego bojową stacją kosmiczną jest strasznie groteskowe. Zdziera z postaci oblicze bezwzględnego okrutnika.

Podobnie przedstawia się oprawa graficzna, która również należy do Jeffreya Browna. Postacie, stworzone z widoczną obojętnością, pozbawione szczegółów, w bardzo podobnych pozach, są po prostu nudne. Plansze posiadające zubożałe kolory, najczęściej ponure, przedstawiające jedną scenę, prezentują się mało zabawnie. Całość przypomina kolorowankę dla dzieci, pomalowaną flamastrami.

Twórczość Jeffreya Browna pozostawia wiele niespełnionych oczekiwań. Sam komiks można dogłębnie poznać dosłownie w przeciągu pięciu minut. Tak więc, jeżeli nie jesteś zaślepionym fanem, potrzebującym posiadać każde dzieło z uniwersum, nie potrzebujesz tej części do szczęścia.

Pewnego dnia Jeffrey Brown, autor grafik i komiksów został poproszony o stworzenie Doodle z okazji Dnia Ojca. Myślał, myślał i zdecydował się na kilka historyjek przedstawiających Lorda Vadera usiłującego poradzić sobie z rezolutnym 4-letnim Luke’iem. Google ostatecznie wybrał grafiki innego rysownika, lecz pomysł pozostał. Tak narodziły się książeczki rysunkowe: najpierw „Darth Vader i syn”, potem „Darth Vader i córeczka” a teraz „Goodnight Darth Vader” . http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2015/12/tacierzynstwo-po-ciemnej-stronie-mocy.html

Uwaga! SPOILERY! Opinia zawiera ich na pewno sporo, więc Człek nieznający „Star Warsów” (chociażby w filmowej odsłonie),czyta na własną odpowiedzialność odjęcia sobie niespodzianek, którymi zaatakowałoby go Imperium. ;) [opinia dotyczy dwóch książeczek "Syn" i "Córeczka"]

Jeffrey Brown, o czym przeczytamy na końcu książeczki, dorastał, oglądając filmy z cyklu „Gwiezdne Wojny”, zbierał kolekcjonerskie karty i bawił się figurkami z „Gwiezdnych Wojen”. Swoją fascynację tymi międzygalaktycznymi przygodami postanowił zobrazować, w specyficzny, żartobliwy sposób. I tak oto narodziła się seria książek, swoistych powiastek graficznych, które okazały się niezłą gratką dla fanów Star Warsów.

Vadera nie trzeba nikomu przedstawiać. Powiewająca na galaktycznym wietrze czarna peleryna, do tego aparat ułatwiający oddychanie, który zniekształca głos i zwiększa głośność oddychania wbudowany w czarną maskę z hełmem i dzierżony w ręce czerwony miecz świetlny – tak najkrócej i typowo zewnętrznie można opisać tego bohatera. Jaki jednak jest Lord V.? (bo, że jest to postać szalenie interesująca, można przekonać się oglądając (póki co) dwie trylogie) Jak poradziłby sobie w roli rodzica? Czy moc będzie z nim, nawet kiedy zostaną mu postawione niezręczne pytania?

A co, kiedy na jego barki spadłby trud wychowania nastoletniej córki? Czy dałby Lei wejść na hełm? Jaki byłby jego stosunek, do jej adoratora? Czy Księżniczka byłaby jego oczkiem w głowie i córusią tatusia?

Książeczki są prawdziwą gratką dla fanów „Gwiezdnych Wojen”. Są urocze, rozczulające i trafiają w sedno. Oprócz scenek, które zawierają dialogi zaczerpnięte z filmów (specjalnie przerobione, żeby wpasowały się w stworzoną przez Browna sytuację),można zachwycić się bogactwem szczegółów i symboli, odpowiednio doprawionych kolorami i humorem.

Ważna informacja: „Vader i syn” i „Vader i córeczka” zostały przetestowane na moim Mężu, fanie „Star Warsów”, który skutecznie kilka lat temu wprowadził mnie w tajniki zarówno ciemnej jak i jasnej strony mocy, gwiezdnowojennej oczywiście. ;) Książeczki spowodowały u niego świecenie się oczu, niegasnący uśmiech, chichot i zadowolenie. Te symptomy rozradowania są dla mnie najlepszą rekomendacją.

(Podczas przeprowadzanych badań nie ucierpiał żaden Mąż ;))

Opinia opublikowana na moim blogu: www.erpgadki.pl/blog

Bardzo polecam. Miła trochę krótka, głównie dla fanów uniwersum.

Bardzo polecam. Miła trochę krótka, głównie dla fanów uniwersum.

Komiks o Darthcie Vaderze i jego synku - Luke'u Skywalkerze,który wyrastał na nastolatka był naprawdę fajnym przerywnikiem w prawdziwej historii Gwiezdnych Wojen.Bardzo fajnie było poznać i dowiedzieć się o scenach z dzieciństwa młodego Jedi i jego ojca - Lorda Sithów.
Polecam wszystkim fanom STAR WARS - naprawdę warto sięgnąć,choćby po to,żeby chwilę się pośmiać i kiedyś do tego wrócić ;D

Świetna książka, opowiadająca o tym jak Darth Vader będzie musiał sam wychować swego syna Luka i z czym będzie się musiał zmierzyć jako zwykły rodzic. Nie chcę nic mówić ale ta perspektywa mnie powaliła a do tego jeszcze świetne i zabawne ilustracje świadczące o inteligencji, pomysłowości i poczuciu humoru autora.
Przeczytałem ją chyba w dwadzieścia minut, ale muszę przyznać że była świetna.

Polecam głównie fanom Star Wars, choć sądzę że innym też się spodoba bo jest to cienka, kolorowa, zabawna i lekka lekturka.
Jeszcze raz, gorąco polecam!

Przeczytałem ją chyba w dwadzieścia minut, ale muszę...

Absolutnie przeurocza.

Absolutnie przeurocza.