nawka

Nowy wybór tekstów Mieczysława Grydzewskiego, założyciela i redaktora pism literackich dwudziestolecia międzywojennego: „Skamander” i „Wiadomości Literackie” – to ostatnie pod zmienianą nazwą („Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie” oraz „Wiadomości”) prowadził nieprzerwanie na emigracji w Paryżu (od 1939) i Londynie (od 1940) przez lat czterdzieści. Zebrane tu felietony, które powstały w latach 1948–1969 pisał dla „Wiadomościach” pod tytułem Silva rerum. Rubryka stała się szybko jednym z najciekawszych stałych elementów tygodnika, od którego zaczynało się lekturę.

Arcydzieło dowcipu, zgrabności, ognia! – powiedział Juliusz Sakowski do Mariana Hemara po lekturze jednego z odcinków Silvy rerum. Jan Lechoń po przeczytaniu Silvy w paryskim wydaniu z 1954 oku zanotował w Dzienniku: Dwie strony Grydzewskiego w „Wiadomościach” o 29 sztukach, które widział w Paryżu, to nie recenzje, nawet nie felietony, ale zupełnie nowy rodzaj i w tym rodzaju – arcydzieło.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Zaczynam od tytułu. Wikipedia:
"Sylwa (łac. Silva rerum = las rzeczy) - forma piśmiennictwa... ..obejmująca niejednorodne formalnie teksty zapisywane 'na gorąco' i wyróżniające się różnorodną tematyką..."
- czyli groch z kapustą.
Proszę Państwa, na LC prawie nic o Grydzewskim, a na temat książki - jedna opinia, i to niedostępna w normalnym trybie. Spada więc na mnie podanie o nim paru danych, chociaż nie jest to mnie na rękę, bo sympatyzując z Giedroyciem, jestem poniekąd oponentem Grydzewskiego. Ale wielkiego antagonistę należy szanować. Grydzewski to cała historia Polski XX wieku, zacznijmy od podstawowych danych z Wikipedii:
„Mieczysław Grydzewski (pierwotnie Grycender, 1894-1970) - polski historyk żydowskiego pochodzenia, dziennikarz, redaktor czasopisma „Skamander” oraz tygodnika „Wiadomości Literackie”,.. ..dr nauk filozoficznych (u Handelsmana).
W czasie wojny ...

moch | 2015-12-12

Dobre, ale przereklamowane. Ten zbiór mógłby być o wiele mniej obszerny. Grydzewski jawi się naprawdę niesamowitym i skrupulatnym erudytą. Niektóre notki to po prostu perełki, ale czesto pisze o pierdołach! Co mnie obchodzi jadłospis na przyjęciu u kogoś tam, kiedyś tam - litości!

tesgaw | 2017-12-13

Opracowanie bardzo obszerne.Dla czytelnika bez przygotowania z historii literatury publikacja trudna. Wartościowy wstęp poświęcony redaktorowi "Wiadomości Literackich", jego literackim pasjom i środowisku literackiemu dwudziestolecia międzywojennego a potem emigracji polskiej w Londynie.
Felietony niekiedy trudne w odbiorze, jeżeli nie ma się wiedzy dotyczącej świata, ludzi, kultury , sztuki i polityki minionych lat , zwłaszcza że felietony były pisane jako komentarz do wydarzeń współczesnych autorowi.
Można się zmierzyć z taką lekturą ale jeżeli nie dobrniemy do końca nie należy rozpaczać.

Luetyk | 2017-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Bardzo ciekawy zbiór wszelkich różności. Niestety żeby w pełni pojąć pełne znaczenie sporej części tekstów, konieczna jest naprawdę gruntowna wiedza z zakresu historii czy literatury. Jednak wydaje mi się, że w przeszłości tzw. wiedza ogólna była znacznie rozleglejsza.

kinga | 2015-01-21
Przeczytana: 01 stycznia 2015