Oczy szeroko otwarte

Okładka książki Oczy szeroko otwarte Noreena Hertz
Okładka książki Oczy szeroko otwarte
Noreena Hertz Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Eyes Wide Open
Muza
2014-10-08
2014-10-08
Jolanta Sawicka

1964

Autorka nie ogranicza się do uzmysłowienia nam ogromu informacji, które docierają do nas każdego dnia oraz trudności, na jakie napotykamy, chcąc się odnaleźć w tym gąszczu. Wykorzystując wiedzę z różnych dyscyplin oraz własne doświadczenie, przedstawia 10 kroków, które mogą nam ułatwić to zadanie. Proponowane przez Nią rozwiązania mogą być użyteczne zarówno dla osób, które planują własną ścieżkę rozwoju, jak również dla organizacji, zwłaszcza organizacji uczących się.
Pani Noreena Hertz ukazuje nam też wąską, a jakże istotną granicę między naszym wnętrzem a światem zewnętrznym. Zwraca uwagę na wzajemne przenikanie się tych dwóch obszarów rzeczywistości każdego człowieka.
Umiejętnie prowadzi czytelnika. Zwraca uwagę na to, co istotne, nie zakłócając odbioru zbyt dużą ilością informacji, detalami czy zbędną, w tym przypadku, terminologią.

Książkę łatwo i przyjemnie się czyta. Sporo przykładów.
Ale czytałem już kilka książek dot. nauk społecznych i wszystkie są bardzo podobne do siebie - również i ta.

Książkę łatwo i przyjemnie się czyta. Sporo przykładów.

Opinia pochodzi z mojego blogu:

Noreena Hertz to popularna pisarka i wykładowca uniwersytecki. Uznawana jest za najbardziej wpływową ekonomistkę na świecie. „Observer” okrzyknął ją jedną z czołowych myślicielek naszych czasów, a „Vogue” umieścił ją w gronie najbardziej inspirujących kobiet. Zajmuje się doradztwem dla dużych korporacji, jest profesorem globalizacji w Duisenberg School of Finance w Amsterdamie oraz zastępcą dyrektora Centrum Spraw Międzynarodowych i Zarządzania przy Uniwersytecie Cambridge. Jesienią 2014 roku do polskich księgarni trafił jej poradnik zatytułowany „Oczy szeroko otwarte”.

"W XVII wieku przeciętna osoba przez całe swoje życie nie natknęła się prawdopodobnie na tyle informacji, ile zawiera tygodniowe wydanie „New York Timesa”.”* Żyjemy w czasach, gdzie w powodzi danych człowiekowi ciężko nieraz zebrać myśli, nie mówiąc już o podjęciu jakiejkolwiek logicznej decyzji. Ten natłok informacji Noreena Hertz porównuje do starożytnej chińskiej tortury z nieustannie kapiącą wodą powodującą, że skoncentrowanie się było w zasadzie niemożliwe. Funkcjonujemy w stanie permanentnego stresu, ciągle zabiegani i wiecznie gdzieś spóźnieni. Musimy podejmować przy tym około dziesięciu tysięcy decyzji dziennie. Jedne są kluczowe, inne błahe, niemniej jednak jest to dość pokaźna liczba. Autorka w książce „Oczy szeroko otwarte” radzi czytelnikowi, jak opanować otaczający nas chaos. W dziesięciu prostych krokach uczy nas, jak patrzeć na świat szeroko otwartymi oczami i jak dokonywać rozsądnych wyborów.

Noreena Hertz przedstawia odbiorcy zagrożenia wynikające z ogólnoświatowego uwielbienia dla liczb. Ten zwodniczy kult ogranicza człowieka. Dane niejednokrotnie mogą być zniekształcone i dostosowane do potrzeb grupy je rozpowszechniającej. Swodobny dostęp do Internetu sprawia, że wiele informacji możemy pozyskiwać „u źródła” - jeszcze nieobrobionych, niezdeformowanych przez stronnicze opinie. Stawia nas to w uprzywilejowanej pozycji. W ten sposób stajemy się aktywnymi i sceptycznymi zbieraczami, a nie tylko pasywnymi odbiorcami, którzy przyjmują z ufnością wszystko, czym się ich karmi.

„Oczy szeroko otwarte” to książka błyskotliwa, inteligentna i...dowcipna. Autorka, aby zobrazować swoje tezy posiłkuje się licznymi dowodami w postaci badań, faktów historycznych, anegdot z życia codziennego, wiadomości z mediów. Na uwagę zasługuje tu zapadający w pamięć przykład plemienia Nacirema. Z poradnika dowiemy się także, dlaczego wystrzegać się mamy pacynek oraz tego, jak wiedzę zdobytą z doświadczenia kryptografów zajmujących się rozszyfrowaniem Enigmy przekuć na sukces w organizacji. Jest to przede wszystkim książka mówiąca o tym, jak selekcjonować informacje i znajdować te naprawdę wiarygodne i użyteczne. Część prezentowanych przez Noreenę Hertz danych jest ogólnie znana, szczególnie osobom, które interesują się tematyką zarządzania w przedsiębiorstwie, większość z nich to jednak całkiem ciekawe kąski. Dzięki przystępnemu językowi jest to lektura przydatna nie tylko dla osób zajmujących kierownicze stanowiska. Właściwie każdy może zaczerpnąć z niej garść pożytecznych wiadomości, które pozwolą otworzyć szeroko oczy i patrzeć trzeźwo na otaczający nas świat.

*Noreena Hertz, Oczy szeroko otwarte, Warszawskie Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2014, s. 11.

Opinia pochodzi z mojego blogu:

Każdy z nas w jakimś momencie swojego życia zmuszony był, lub będzie do podjęcia różnych decyzji. Jedne proste nie przysparzają problemów inne zaś nie pozwalają zasnąć. A stawka często jest wysoka, zaś podjęcie złej decyzji czasami może doprowadzić do zrujnowania życia osobistego lub zawodowego. Zalani masą informacji, sztabem ekspertów, własnych emocji, zwyczajów i nastrojów możemy popełniać błędy. Noreena Hertz w swej interesującej książce pragnie pomóc nam w byciu bardziej świadomymi w sferze decyzyjnej. Są bowiem czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą nas ograniczać w podjęciu odpowiedniej decyzji czy to w kwestii zdrowia, życia osobistego w ogóle czy działań zawodowych.

Książka w formie kolejnych kroków – jest ich 10 – przedstawia nam z czym się musimy zmierzyć i jak sobie z tym radzić. Punktem wyjścia książki jest fakt, że jesteśmy zalani ogromną ilością informacji płynących z każdej strony, do tego dochodzi rozpraszające nas środowisko w postaci dzwoniących telefonów, przychodzących e-maili, a na dodatek jeszcze nic nie jest pewne, porządek dawnego świata odszedł zastępując go nowym, gdzie tak zwani eksperci mylą się częściej niż laicy.

W kolejnych krokach wypełnionych ciekawymi przykładami autorka ukazuje nam różne fakty dotyczące informacji i naszego ich odbioru. Wskazuje na zafałszowania informacji w celu manipulacji mającej wywołać takie a nie inne skutki. Pokazuje również jak często eksperci zapatrzeni w siebie mogą nie dopuścić do prawidłowego ujęcia problemu przez co zdarzają się różne dramatyczne sytuacje. Dzięki książce możemy w inny sposób spojrzeć na ludzi, którzy często stają się dla nas wyrocznią, a potem okazuje się, że jednak nie mieli oni racji. Autorka pisząc lekkim piórem, bez wpychania niepotrzebnie naukowej terminologii ukazuje w jaki sposób możemy bardziej świadomie patrzeć na informacje i ludzi, którzy mogą znacząco wpłynąć na nasze życie by podejmować lepsze decyzje.

Z drugiej strony przedstawia nas od wewnątrz wskazując, że to w jakim jesteśmy nastroju, co czujemy (np. pragnąc czegoś wybierzemy łatwiejsze rozwiązania, które od zaraz zaspokoją naszą potrzebę posiadania. Inaczej jednak gdy musimy się powstrzymywać – bo musimy siusiu, ale nie możemy – wtedy możemy wybrać coś bardziej odległego) i wiele innych przykładów ukazujących co może zaburzać nasz proces decyzyjny.

Książkę polecam bo zawiera wiele poznawczo cennych informacji, które nie zawsze może są odkrywcze, ale jako całość stanowią kompendium wiedzy świadomego siebie i świata człowieka podejmującego jeśli nie zawsze trafne, to na pewno najlepsze z możliwych decyzje. Polecam ją również bo czyta się z wielką przyjemnością. Masa zawartych w książce przykładów doskonale obrazuje dany problem, zarazem będąc ciekawymi samymi w sobie. Każdy z przykładów, jak też innych informacji podparte są masą przypisów, które zawarte są na końcu książki.

• Osobowości
  • Wymienię
  • Myślenie/Autonomia/Percepcja/Kognitywistyka/Swiadomość/Samoświadomość
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia i pedagogika
  • Psychologia/Ekonomia behawioralna

Dodaj cytat z książki Oczy szeroko otwarte